Recenze

Světlo v temnotách

Jedno zaklepání na dveře může znamenat smrt pro všechny. Najít SVĚTLO V TEMNOTÁCH, ve válkou sužovaném Polsku, je téměř nemožné, přesto se Stefania Podgórska nevzdává. Knižní zpracování skutečného příběhu neuvěřitelného hrdinství dvou sester, které zachránily třináct lidských životů.

Název: Světlo v temnotách
Autor: Sharon Cameronová
Překlad: Markéta Johnová
Nakladatelství: Albatrosmedia Fragment
Rok vydání: 2021
Počet stran: 376

Je rok 1943 a šestnáctiletá Stefania Podgórska pracuje pro rodinu Diamantových v polském Přemyšlu. Dokonce se zaslíbila jednomu z jejich synů, Iziovi – své zasnoubení ale musejí tajit, protože ona je katolička a Diamantovi jsou židé. S vpádem německé armády do Přemyšlu se všechno změní. Diamantovi jsou donuceni k odchodu do ghetta a Stefania zůstává sama v okupovaném městě, kde se jako jediná může postarat o svou šestiletou sestru Helenu. A potom někdo zaklepe na dveře. Je to Max Diamant, který seskočil z vlaku mířícího do koncentračního tábora a žádá o pomoc. Stefania a Helena v ten okamžik učiní mimořádné rozhodnutí a Maxe ukryjí. Po něm pak i dvanáct dalších židů…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘  ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Světlo v temnotách je dojemným příběhem o síle lidskosti i velké dávce odvahy, jež dokázala zachránit ze spárů smrti nevinné životy. Román, který je primárně určen pro děti a mládež od 13 let, se bude líbit všem citlivým čtenářům bez věkového omezení. Stačí mít jenom otevřené srdce a dojemné vyprávění si samo najde cestu do vašeho centra emocí.

Příběh odehrávající se v rozmezí let 1939 – 1944 v polském Přemyšlu je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky příběhu Stefi. Teprve třináctiletá Stefi přijíždí z rodné vesnice do velkého města a její pohled je plný okaté zvědavosti a mladického nadšení. Bohužel jen do doby, než do města vpadnou nacisté. Dívka, která musí velmi rychle dospět, je prototypem odvážné a silné ženy, jež se nehroutí, ale bere s razancí své životní překážky pěkně jednu po druhé, bez zbytečných osobních kolapsů.

Svléknu si kabát a posadím se ke stolu. Max si sedne naproti a Siunek přede mě postaví hrnek s čajem.
„Kdo je na půdě dneska?“ ptám se.
„Monek se Salou,“ odpoví Max.
Je to, jako by k nám Židé padali z nebe.
„Schovávali se ve sklepě bez jídla od doby, co zavřeli ghetto,“ vysvětluje Siunek. „Neměli kam jinam jít…“
„Ale jak věděli, že mají jít sem?“ Oba se zatváří provinile.
„Moment. Jak se jmenují příjmením?“
Max zaváhá. „Hirschovi.“
„Já se opravdu omlouvám!“ volá starý Hirsch z půdy. Pofoukám si čaj a opatrně se napiju. Třináct, říkám si. Třináct Židů schovaných na půdě. Vlastně na tom nesejde. Zabít mě nacisti můžou jenom jednou.

Autorka Sharon Cameronová zpracovala paměti Stefanie do velmi čtivé formy, jež vám nedovolí knihu odložit. Příběh sepsaný podle skutečných událostí vás bez potíží od první stránky vtáhne do svého děje, kde na vás čeká notná dávka napětí, drsné každodenní reality, v které se na lidské životy nehledí, ale i velké odvahy a statečnosti, jež dodávala tolik potřebnou naději ve světlé okamžiky v temnotě nacistické okupace. Autorka konec knihy doplnila reálnými fotkami zúčastněných osob, dodatkem o jejich životě po válce i impulsu, který ji vedl k sepsání tohoto románu. Silné pouto, jež vás s touto knihou bude po přečtení spojovat, se tak ještě více zintenzivní. (Doporučuji neprohlížet si fotky během čtení, odkryje se vám tak konec celého příběhu. 😉 )

Při čtení na vás útočí velké množství pestrých emocí i přesto, že autorka se vystříhala násilnických scén i popisných krutostí, jež se v tomto období odehrávaly na každém kroku. Trochu matoucí může být, hlavně na začátku, vyspělá forma vyprávění teprve třináctileté Stefanie, která nekoresponduje s jejím věkem, ale dějová osa příběhu je natolik silná, že vaše pochybnosti zcela přebije. Lehká romantická linka se vine jako neoddělitelný stín celým příběhem a dodává příběhu přitažlivý ráz.

Román Světlo v temnotách bych doporučila všem, které zpracování 2. světové války v knihách odrazuje svoji surovostí a drastickými popisy. Tento dojemný román vás nadchne svojí naléhavostí, odvážností i silným životním příběhem statečné dívky Stefanie.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za emoční příběh naplněný nadějí děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Světlo v temnotách pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *