Recenze

Balada moře a oblohy

Legenda stará, touha tak směláBALADA MOŘE A OBLOHY…“ Ponořte se do nenáročného fantasy románu, v kterém ožívají sirény, selkie i piráti a nechte na sebe působit příběh lásky okořeněný dobrodružstvím i vášní.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Mystery Press za účelem recenze.

Název: Balada moře a oblohy
Autor: Madeleine Eliot
Překlad: Nicolle Knapová
Nakladatelství: Mystery Press
Rok vydání: 2026
Počet stran: 320

Princezna selkií Marina vždycky věděla, co od života chce. A rozhodně to nebylo to, co od ní očekávalo její okolí. Zatímco rodiče plánují výhodná spojenectví, Marina sní o širém moři, dobrodružství a tajemstvích skrytých za obzorem. Přesto když je oznámeno její zasnoubení s nudným kapitánem královské stráže Vitulem, Marina je připravená svou povinnost splnit. Vše se ale změní ve chvíli, kdy ji unese Caspian, obávaný pirát a zároveň král znepřátelených sirén. Jeho únos má být posledním pokusem, jak ukončit staletí trvající válku mezi jejich národy. Marina se musí světu, před kterým ji celý život chránili, postavit tváří v tvář a najít v sobě sílu a odvahu čelit překážkám. Zdá se však, že staletí trvající spor si může vyžádat tu nejvyšší možnou cenu: smrt… nebo zlomené srdce.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Fantasy román Balada moře a oblohy je prvním dílem ze série Duet Šeptajícího moře a jedná se o fajn oddechovku, s kterou vám bude moc dobře. Prostředí moře a vodního světa, v kterém se prohánějí selkie a další podivná stvoření, vás příjemně naladí na dobrodružství a únos pirátem i nebezpečná plavba na jeho lodi vám přinese závan touhy a vášně.

Příběh je vyprávěn ich-formou ze dvou úhlů pohledů hlavních protagonistů. Více prostoru se dostává hrdince Marině, která celý život touží po dobrodružství, ale jako princezna selkií je odkázána na život spoutaný povinnostmi a posloucháním. Navíc se teď rodiče rozhodli ji provdat za nudného kapitána stráží Vitula, ale Marinu zajímá něco jiného. Ve vězení sedí pirát Caspian a ten dává tušit vůni dálek a nebezpečí a tak se vydá k vězni na návštěvu. Marina je unesena a nyní se plaví na lodi nejobávanějšího piráta a zároveň krále sirén. Možná ji ale tohle dobrodružství přinese víc, než by se mohlo zdát. Třeba ji to otevře jiný pohled na svět a možná i na lásku…

„Jsi můj nepřítel.“
„A ty můj,“ odvětil Caspian, a i když to měla být výčitka, moje tělo na ta slova zareagovalo úplně jinak. Touhou. Tou nespoutanou, spalující. Vitulus by mě nikdy nedonutil cítit to, co jsem cítila právě teď. Tohle teplo. Tohle poblouznění. Moře chraň. Vitulus.
„A jsem zasnoubená,“ připomněla jsem, protože někdo z nás to říct musel. „A dost veřejně.“
„A nenávidíš mě,“ zamručel, jako by hledal poslední hřebík do rakve.
„Můj otec by tohle nikdy neschválil.“
„Moji lidé by mě za to roztrhali,“ dodal, udělal celý krok do místnosti a nechal za sebou bouchnout dveře.

Autorka má jednoduchý, nenáročný styl psaní, ve kterém se jí hojně objevují dialogy plné špičkování a nepatrného humoru. Sáhodlouhé popisy rozhodně nečekejte. Tady se jde vyloženě po dějové ose a zápletce, která v sobě ukrývá zakázanou lásku a boj o území. Vyprávění se odehrává v příjemném a milém módu, který má pohádkovou auru, kde se prohánějí sirény, piráti, kelpie, trpaslíci i mnozí jiní a skoro to vypadá jako by tohle čtení vyskočilo z fajnové fantasy pohádky, ale pozor, protože tady se budou dít i velmi prostopášné věci a tak se dočkáte i několika pořádně žhavých scén. 😉

Postavy jsou celkem zajímavé a výrazné. Marina toužící po poznání a po světě se trápí s astmatem a tento zdravotní problém autorka moc hezky zakomponovala napříč celým příběhem. Caspian je okřídlený charismatický sympaťák, který se pečlivě stará o svůj lid a je prostě k sežrání. 😀 Tím pádem je jasné, že se tady dočkáte romantiky a dokonce i erotiky, ale na můj vkus je tahle linka spíchnuta trochu horkou jehlou. Samozřejmě tušíte, že to tyhle dva k sobě táhne, ale nějak pod řádky úplně necítíte, až na pár výjimek, tu hříšnou přitažlivost či vzrušující pouto.

Styl vyprávění je ale dostatečně živý a zápletka nabídne několik napínavých zvratů a je nadmíru čtivá. Celý příběh se striktně drží své vystavěné dějové osy a jde o něco více po povrchu, než by bylo zdrávo. Do hlubin se tak pouští pouze selkie. 😉 Pokud máte rádi pohodové fantasy příběhy, které slibují nebezpečí, lásku, vášeň, dobrodružství, přátelství i touhu, poohlédněte se po románu Balada moře a oblohy a nechte se unášet nenáročnou oddechovkou, v které vám bude velmi příjemně.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Mystery Press.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *