Recenze

Neobyčejná Grace

Někdy se ve vás zvedne taková vlna vzteku, že vás to až vyděsí… NEOBYČEJNÁ GRACE právě zažívá hodně podobné pocity a bude ji to stát velkou porci sil, aby nepřepadla přes okraj. Citlivé vyprávění s porcí emocí, životních proher i naděje.

Název: Neobyčejná Grace
Autor: Fran Littlewoodová
Překlad: Irena Steinerová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 336

Lingvistka a bývalá televizní hvězda Grace Adamsová přišla o všechno a teď jí došla i trpělivost. Nestýká se s manželem ani s vlastní dcerou, a navíc ji po dvaceti letech vyhodili z práce. Grace, vyzbrojená dortem za dvě stě liber, se vydává na cestu přes severní Londýn a je odhodlaná v den dceřiných šestnáctých narozenin znovu získat její přízeň. Zatímco Grace bojuje s horkem, vyčerpáním a otravnými lidmi, v hlavě se jí vynořují vzpomínky na její kdysi šťastné manželství a spokojenou dceru. Ví, že minulost ani bolestivé události, které jí zničily život, už nezmění, ale je odhodlaná udělat cokoli, aby svou dceru získala zpátky.

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

Román Neobyčejná Grace je bolestným a melancholickým čtením, které se noří do nitra ženské postavy středního věku a sloupává před čtenáři všechny její vrstvy. Ponořte se do hořkosladkého vyprávění, které má v sobě stopy humoru, emocí i dojetí.

Příběh se odehrává ve třech časových pásmech a jeho hlavní hrdinkou se stává neobyčejná Grace. Společně prožíváte její současnost a pozvolna odhalujete všechny minulé motivy a události, které se na ni podepsaly a zavedly ji tak na tenkou hranici, z které může přepadnout na obě strany. Vzdát se nebo se porvat s následky? Grace si bude muset vybrat. Cesta, která původně měla jediný cíl a to donést své dceři dort na oslavu, dostává úplně jiný rozměr…

„Už si ani nepamatuju na dobu, kdy jsem nebyla utahaná, a mám v sobě neustálej strach, protože netuším, co dělat.“ Krátce zavře oči, hned je zase otevře. Neřekne, že je jí smutno, že je osamělá a chce, aby to přestalo. „Jde o to, že se neustále snažím číst mezi řádky a to je vyčerpávající. Všechna ta technika – Instagram, Snapchat a tak dál. Ten jejich tajnej život, o kterým nic nevíme.“ Zvedne oči, pokrčí rameny. „A někdy mám v sobě takovou zuřivost, až mě to děsí.“
Žena se usměje a zavrtí hlavou. „To není zuřivost, děvenko. To v tobě vybuchuje tvůj strach, tvůj žal.“

Autorka se při psaní této knihy nechala inspirovat známým filmem Volný pád, v kterém si hlavní roli zahrál bravurní Michael Douglas (zbožňuji tento film). Pro mě to byl bohužel trochu kámen úrazu. Jako když znova nohama vstupuji do téže řeky, jenomže tentokrát ta řeka nemá dravý proud a nepřichází ani s ničím neotřelým (vyjma ukončení románu). Čtenářky dříve narozené nebudou mít problém ztotožnit se s hlavní hrdinkou. Žena na rozhraní menopauzy má za sebou kus života a její neúnavný boj s pubertální dcerou, neshody v manželství i nesmírná únava ze života ji dávají slušně zabrat. Tlak společnosti, blízkých i rodiny se na ni neúprosně podepisuje a vymanit se z těchto stísňujících osidel strachu a zklamání je takřka nemožné. Ubíjející slunečné počasí, nebezpečí sociálních sítí, komplikovaná láska i životní tragédie ještě více přispívají k melancholickému ladění románu, ale nic není věčné a i lidská trápení mají své konce naplněné nadějí.

Autorka výborně vystihla pocity hlavní hrdinky. Bytostně cítíte tíhu jejího života, komplikované vztahy s dcerou i manželem, osobní rozpoložení, které nechá na sebe apaticky působit i nešťastné odcizení se světem. Ačkoli mi Grace nebyla nijak blízká, po celou dobu čtení jsem cítila neodbytnou potřebu obejmout ji a promluvit si s ní. Až takový efekt ve mně autorka svojí postavou vyvolala a právě důležitost rozhovorů a komunikace se svými blízkými je poselstvím tohoto křehkého příběhu.

Román Neobyčejná Grace je zajímavým čtením s psychologickým podkresem, které se intenzivně zavrtává pod kůži až do hlubin smutné duše. Vyprávění o lásce, dysfunkční rodině i sebezpytování a nalezení nového impulsu do života nadchne všechny čtenáře citlivých příběhů, kteří ohodnotí hloubkové ponory do nitra hrdinky i pozvolné odhalování životních průšvihů i drobných radostí.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za neobyčejné čtení zajímavé Grace děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Neobyčejná Grace pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *