Recenze

Ostrov tajemství

Je čas ukončit staré spory a odkrýt dávná tajemství, která sužují krétskou rodinu už desítky let. Vydejte se s románem OSTROV TAJEMSTVÍ na malebnou Krétu a ponořte se do poutavého a dojemného příběhu, který vás zavede do současnosti i do období 2. světové války.

Název: Ostrov tajemství
Autor: Patricia Wilsonová
Překlad: Eva Kadlecová
Nakladatelství: Albatrosmedia Cpress
Rok vydání: 2024
Počet stran: 416

Sedmatřicetiletá Angie, která vyrůstala v Londýně, vždycky chtěla poznat tajemstvím opředenou minulost své matky. Krátce před vlastní svatbou se proto vydává do odlehlé krétské vesnice, kde navštíví svou umírající babičku. Stará žena se chce zbavit břemene v podobě pohnuté historie… a tak začíná vyprávět. Před Angie ožívá srdcervoucí obraz nacisty okupované Kréty i příběh nekonečné lásky. Dokážou ženy tří generací společnými silami zacelit rány, které na dlouhé roky potrhaly jejich rodinné vztahy?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Temná minulost si vás najde i v takovém ráji, jakým je prosluněná Kréta a pokud máte rádi dojemné romány, s knihou Ostrov tajemství nesáhnete vedle. Před vámi se rozprostře spletitý příběh jedné rodiny i válečná historie tohoto ostrova a osudy obyčejných krétských obyvatel vás vezmou za srdce.

Příběh je vyprávěn ve dvou linkách. První nás zavede do současnosti a seznamuje nás s Angie, mladou anglickou dívkou, která hledá své rodinné kořeny na Krétě. Však už na ni několik let netrpělivě čekají. Moudrá a lehce všetečná babička Maria ji vypráví rodinný příběh, který se datuje do období, kdy Krétu okupovali nacisté a odkrývá své vnučce dlouholeté tajemství, které se dotýká nejen celé rodiny, ale i jí samotné.

„Jsi si jistá, že to opravdu chceš, Angeliko? Může se stát, že toho budeš litovat. Když si to rozmyslíš, moje slova nebudeš moct vrátit jako nechtěný dar.“
„Potřebuju to pochopit, Yiayá. Je to pro mě důležité a máma o tom, co se tady stalo, odmítá mluvit.“
„Poppy má své důvody,“ odpověděla Maria.
„Jenže já je neznám. Kdykoli se zeptám, začne se trápit. Škrábe se na rukou, až krvácejí. Je to takový její neurotický zlozvyk a je to vážně hrozné. Někdy v noci ji slyším, jak křičí ze spánku. Doktor jí předepsal léky na spaní, ale já mám hrozný strach, že příště budou na řadě sedativa.“

Příběh prostoupený Krétou a řeckou atmosférou vás okamžitě přenese na tento sluncem prozářený ostrov. Z každého řádku cítíte a nasáváte řeckou pohostinnost, živý naturel i pohodové tempo života. Autorka dokonale vystihla náladu i aroma svého působiště, které se okamžitě přenese i na vás. Její styl psaní je otevřený nápadům, historii a ke konci i překvapivým zvratům, kde se tedy obzvlášť vyřádila. 😉 Konec je totiž jedno velké překvapení, vlastně hned několik a jistá překombinovanost až přeplácanost je nabíledni.

Autorka je silná v emotivních částech svého příběhu. Tlačí na hrot své tužky možná až příliš intenzivně stejně jako ve vyhrocených, děsivých situacích, v kterých si pomáhá zvýšeným množstvím popisů a drobností. Já osobně bych se bez tohoto intenzivního tlaku obešla, nicméně je jasné, že právě v těchto okamžicích dostávají vaše emoce pořádně zabrat a čtenářům, kteří si libují v dojemných příbězích, tady padne do noty.

Vyprávění situované do období 2. světové války stojí na ústřední události a tou je nacistické masové vyhlazení civilistů v asi dvaceti vesnicích v odlehlé horské oblasti Viannos na ostrově Kréta. Vedlo to k vyvraždění více než pěti set nevinných vesničanů jednotkami wehrmachtu. Velmi se mi líbilo, že se autorka zaměřila na ženy. Tuto krétskou válečnou historii tak vnímáte a nasáváte očima žen. Odvážných, milujících i obětujících, jejichž srdce tlouklo pro rodinu i pro Krétu.

Román Ostrov tajemství je zajímavým příběhem, který ohodnotí citliví čtenáři. Tady vaše emoce dostanou pořádně na frak a autorka moc dobře ví, jak je z vás vymámit. Příběh o hodnotě života a lásky, o důvěře, respektu a obětování sebe sama se mi vcelku líbil (až na závěrečné přeplácené vyústění) a pokud chcete letmo nakouknout do krétské historie a poznat nelehký osud jedné sympatické rodiny, směle se vrhněte do čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za emoční příběh plný malebné Kréty děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Ostrov tajemství pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *