Recenze

Ztracené dívky z Willowbrooku

Tyhle ZTRACENÉ DÍVKY Z WILLOWBROOKU nikdo nehledá, nikdo je nechce a ony nikdy nepoznaly lidskou náklonost. Další bolestný příběh z pera Ellen Marie Wisemanové otevírá šokující pravdu o uzavřeném oddělení americké státní školy, za jehož zdmi se skrývají strašlivá tajemství.

Název: Ztracené dívky z Willowbrooku
Autor: Ellen Marie Wisemanová
Překlad: Jana Vlčková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 376

Sage Wintersová vždycky věděla, že její sestra je trochu jiná, i když jsou jednovaječná dvojčata. Jako by citlivá Rosemary potřebovala větší ochranu před světem. Šest let po sestřině smrti ji šestnáctiletá Sage stále postrádá. Jejich matka zahynula při autonehodě a Sagin nevlastní otec Alan nesnáší tíhu odpovědnosti, o kterou nikdy nestál. Sage zjistí, že Alan skrývá šokující tajemství: Rosemary nezemřela. Byla umístěna do státní školy Willowbrook, odkud však nedávno zmizela…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Román Ztracené dívky z Willowbrooku je silným příběhem, který se čte lehce, za to ale s těžkým srdcem. Ponořte se do bolestného příběhu vystavěného na reálných podkladech a zjistěte, jak snadné je spadnout do temné a hluboké jámy zoufalství. Soucit a pochopení tady nenaleznete, pouze zmar a utrpení.

Příběh vyprávěný er-formou jde zcela ve stopách hlavní postavy Sage, která se ocitne souhrou náhod v uzavřené škole pro problémové děti. Jenomže tohle není žádná škola, tohle je totiž peklo na zemi, které provází zoufalství, krutost i smrt. Do „odkladiště“ nevyléčitelně nemocných se nechce dostat nikdo a zdravá Sage zde zakusuje nejhorší stránky lidského chování. Snaží se najít svoji sestru, ale nikdo ji nevěří a tak se chytá posledního stébla své záchrany a doufá, že ji rozum neopustí.

Sage zůstala stát. Byla v šoku, úplně otřesená, vyděšená a nezmohla se na slovo. Willowbrook, škola, kam její milovanou sestru zavřeli na šest let, jí připomínala koncentrační tábor, jehož fotografie viděla v hodinách dějepisu: živoucí kostry, ležící, stojící a sedící v prostorách zbudovaných pro poloviční počet lidí, někteří špinavý, jiní polonazí, s očima prostýma vší naděje a zdravého rozumu. Jak může taková ohavnost existovat ve Spojených státech amerických? Navíc v sedmdesátých letech, kdy lidstvo dovede nahrávat hudbu na pásek s osmi stopami a poslat člověka na Měsíc? Tohle musí být zlý sen. Musí. Jak by tohle mohl někdo přežít?

Autorka napsala další velmi bolestnou a emotivní knížku, v které bez příkras a patosu popisuje dění za zavřenými dveřmi školy/ústavu. Odložené děti a dívky, které společnost a rodina odmítají pro jejich postižení, přežívají pod bedlivým dozorem nelítostných ošetřovatelů a snaží se svádět zoufalou bitvu o holou existenci, dokud nezestárnou nebo nezemřou. Kdyby před touto knihou neexistovaly Tmavé stěny Willardu nebo Přelet nad kukaččím hnízdem, byla bych sice zděšená, ale zároveň nadšená a uchvácená z intenzivního příběhu plného syrovosti a důrazu, takto jsem „jenom“ šokovaná, i když opět velmi spokojená s dalším šíleným a intenzivním příběhem od E. M. Wisemanové.

Příběh vás po celou dobu udržuje v jakési permanentní pohotovosti a čtivost i velmi výživné vyprávění žene své postavy do akcí i problémů, které zrychleným tempem spějí k finálnímu konci. Bude vám běhat mráz po zádech, nebudete chtít dál číst o dalších hrůzách schovaných v knize a budete tuze zvědaví na další kroky mladičké Sagy. Stejná rozpolcenost vás zřejmě nemine ani po přečtení a nadšení z celého dechberoucího příběhu se bude střídat se smutkem, který se vám rozprostře v duši. Román Ztracené dívky z Willowbrooku se mi moc líbil, ale musela jsem své emoce absolutně potlačit a udělat si od příběhu určitý odstup, abych knihu vůbec dočetla. Je to děsivé, bolestné a bohužel pravdivé vyprávění (autorkou upravené pro potřeby románu), které se do vás otiskne zoufalou a pevnou stopou. Fanoušci této spisovatelky budou jistě opět nadšeni, stejně jako já a pro ty, kteří zůstali doteď jejími knihami nepolíbeni, doporučuji napravit. Je to masakr, je to zběsilá jízda emocí a je to pokaždé velmi silné čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další pořádnou nálož kruté pravdy a příběh plný emocí děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Ztracené dívky z Willowbrooku si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *