Recenze

Tmavé stěny Willardu

Zdi této psychiatrické léčebny by mohly vyprávět. Zajděte si na návštěvu mezi TMAVÉ STĚNY WILLARDU a staňte se součástí temného příběhu, který budete číst se zatajeným dechem.

Název: Tmavé stěny Willardu
Autor: Ellen Marie Wisemanová
Překlad: Jana Vlčková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Počet stran: 352
Rok vydání: 2022 – 1. vydání v roce 2016

Izzy je sedmnáct a je poloviční sirotek. Žije u pěstounů a okolnosti smrti jejího otce jsou víc než tragické. Nešťastná dívka najde vítané vytržení, když v místním zrušeném psychiatrickém sanatoriu najde starý deník. Objeví v něm okno do své vlastní minulosti. – Claře Cartwrightové bylo v roce 1929 právě osmnáct let. Zmítá se mezi autoritativními rodiči a láskou k italskému přistěhovalci. Když odmítne vnuceného ženicha, nechá ji otec zavřít do soukromého útulku pro duševně choré… I když se Izzy musí porvat s potížemi spjatými s novým životním začátkem, Clařin příběh ji stále poutá k dávné minulosti. Pokud Clara opravdu nebyla duševně nemocná, může to nějak objasnit i Izzyino trauma? Pátrání po Clařině osudu přiměje Izzy přehodnotit vlastní životní rozhodnutí – s šokujícími důsledky.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Autorka se románem Tmavé stěny Willardu nesmazatelně vtiskla do čtenářských duší, proto se nelze divit, že se po knize na pultech knihkupectví jenom zaprášilo. Nyní jsme se dočkali druhého vydání a i když jsem už knihu četla před třemi roky, velmi ráda jsem si dala „opáčko“, které mě znova dostalo do kolen. Ponořte se do temného tajemství a poznejte nelehké osudy dvou žen, které si prošly traumatickými zážitky i osobním peklem.

Příběh vyprávěný er-formou v sobě ukrývá dvě dějové linie, které jsou spojeny s psychiatrickým ústavem ve Willardu. První se odehrává v současnosti a hlavní hrdinkou se stává mladá dívka Izzy, která dostala od života pořádně naloženo, ale stále je na tom o něco lépe, než druhá stěžejní postava Clara. Její životní příběh nás zavede do roku 1929 a odehrává se za zdmi ústavu pro duševně choré. Na tomto temném místě je od samého začátku všechno špatně a musím zkonstatovat, že ani podruhé to nebylo lehké čtení.

Izzy by zajímalo, jaké hrůzy už tahle mohutná budova viděla. Jaké děsivé vzpomínky se vsákly do těchto cihel, malty a matného skla. Navěky budou součástí téhle stavby, zazděné a zpečetěné krví a slzami. Stejně jako bolest a rozčilení navždy budou součástí její osobnosti, k Chapin Hallu a okolním budovám budou náležet vzpomínky tisíců zmučených duší, které ve Willardu kdysi žily. Jak by tohle místo mohlo někdy být něčím jiným než skličující připomínkou zničených životů a ztráty milovaných blízkých?

V tomto románu se ukrývá velmi silný příběh plný lidského utrpení a bolesti, který s vámi zamává nebývalou silou. Autorka na stránkách rozehrála nespravedlivou hru, v které čtenář prohrává na plné čáře. Totálně si vás svým dějem podmaní a nedovolí vám z něj vystoupit dřív, než po jeho přečtení. Čtivé a velmi živé vyprávění vás uzavře do svého stísněného prostoru, kde se odehrává nervy drásající drama a pohybuje s vámi na šachovnici životního příběhu, který vás dojme i rozruší zároveň.

Poutavý příběh dokáže ve čtenáři vyvolat hodně rozporuplné pocity. Na jednu stranu máte pocit, že knihu nedokážete odložit z ruky, jak je neuvěřitelně čtivá a nabytá událostmi, ale druhá stránka věci je, že vstřebat do sebe všechna ta utrpení, nespravedlnost, potupu, drastické zacházení i hrůzostrašné manýry ústavu vás stojí nadlidské síly. Intenzivní prožitek z četby je ještě více umocněn ponurou atmosférou, která příběh halí do temného pláště, kam se slunce nemá šanci prodrat.

Tento výjimečný příběh rozhodně stojí za přečtení a jsem si téměř jistá, že se k němu znova vrátím. Pokud máte rádi strastiplné osudy s nádechem tajemné až hororové atmosféry a dějově silné emoční scény, pak s románem Tmavé stěny Willardu nesáhnete vedle. Citlivějším čtenářům nemusí příběh až tolik sednout, i já si musela od čtení dávat pauzy a to je už co říct, 😉 přesto vřele doporučuji!!!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velmi výživné čtení děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Tmavé stěny Willardu můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] bitvu o holou existenci, dokud nezestárnou nebo nezemřou. Kdyby před touto knihou neexistovaly Tmavé stěny Willardu nebo Přelet nad kukaččím hnízdem, byla bych sice zděšená, ale zároveň nadšená a […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *