Recenze

Esterčini otcové

Dva otcové. Jedna dcera. Román ESTERČINI OTCOVÉ je příběhem židovské dívky vychované v rodině nacistického soudce. Emotivní a velmi silné vyprávění o otcovské lásce, naději i hrůzách koncentračních táborů z pera chorvatské spisovatelky s českými kořeny.

Název: Esterčini otcové

Autor: Hana Radulićová

Překlad: Jaroslav Otčenášek

Nakladatelství: Albatrosmedia XYZ

Rok vydání: 2021

Počet stran: 344

Charlotte vyrůstá v rodině nacistického soudce Wilhelma Lange. Život jí připadá naprosto idylický – až do chvíle, kdy po válce zjistí, že jejím skutečným otcem je muž jménem Josef Goldenberg. Opravdu ji jako malou s falešnými doklady ukryl u cizí rodiny v Lidicích? Jak je ale možné, že ji vychovali němečtí rodiče? Jak Charlotte zjišťuje fakta o svém původu, její svět se otřásá v základech. A dívku zasáhne morální dilema, které si nikdy nedokázala představit. Osvojila by si ji její rodina, kdyby znala její původ? Dokáže Wilhelm cítit lítost nad lidmi, které odsoudil k smrti, když teď ví, že jednou z nich mohla být i jeho dcera, již miluje nadevše na světě?
Kniha se snaží prostřednictvím příběhu židovské holčičky umístěného do kontextu lidické tragédie připomenout osudy dětí, které během druhé světové války zůstaly bez rodičů a až do konce života se musely vyrovnávat s válečnými traumaty, jež jim tím či oním způsobem poznamenala a předurčila další život.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Esterčini otcové je poutavým a emotivním čtením o síle otcovské lásky, hledání vlastních kořenů i své identity, ale i o hrůzách 2. světové války. Při čtení jsem si mnohokrát vzpomněla na Sophiinu volbu či český film Kukačka v temném lese. Pojďte se nechat dojmout příběhem české dívky, jež prošla nacistickým programem Lebensborn i nekončícím hledáním pravdy, která dokáže převrátit životy vzhůru nohama.

Příběh je vyprávěn er-formou a je rozdělen do dvou dílů. V prvním se seznamujete s židovskou rodinou Goldenbergových i s nastupujícím nacismem, který pomalu rozevírá své smrtonosné drápy. Druhý díl se věnuje již dospělé Ester a pátrání jejího biologického otce po ztracené dceři. Morální dilema i hledání vlastních kořenů je stěžejním tématem této kapitoly.

S posledním výdechem mu pošeptala poslední slova. Slova, na která si vzpomněl vždy, když přemýšlel o tom, že je třeba skončit, že to už nemá žádný smysl.
I toho dne, kdy drtil lidské pánve, stejně jako v den, kdy se v plynové komoře snažil z posledních sil odtrhnout dítě přisáté jako pijavice k mrtvé matce, uslyšel Sářin hlas. Musíš přežít! Musíš ji najít! Slib mi to. Slíbil. Ona slib dodržela. Že se vzdá Ester, že ji ušetří ghetta. Byla to ta nejstrašnější věc, kterou musela udělat. Udělala ale, co slíbila. Teď byla řada na něm.

Autorka píše nenáročným, čtivým stylem, který vás okamžitě vtáhne do svého děje. Haně Radulićové se podařilo napěchovat do jednoho románu velké množství informací i dějového obsahu. Pronásledování Židů, Lidice, koncentrační tábory, program Lebensborn, Hitlerjugend, izraelské kibucy a mnoho dalšího se jí podařilo vtěsnat do dojemného románu, jehož poselstvím je připomenout čtenářům osudy dětí, které během 2. světové války zůstaly bez rodičů, ale navzdory této strašné ztrátě přežily a až do konce života se musely vyrovnávat s válečnými traumaty. Všechny tyto historické součásti románu jsou autorkou popsány věcně, ale bez větší hloubky, což se dá předpokládat vzhledem k objemnosti knihy.

≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Hana Radulićová se narodila roku 1969 v chorvatském Zadaru, kde žije dodnes. Píše od svých středoškolských let a jejím zvláštním zájmem, soukromě i profesionálně, je období druhé světové války a holocaustu. V Chorvatsku v roce 2010 vyšel její román Láska v Kanadě podle skutečného příběhu z Osvětimi. V České republice kniha vyšla v roce 2012 pod názvem Láska za ostnatým drátem. V rodném městě vystudovala Hana Radulićová chorvatský jazyk a literaturu na filozofické fakultě. Od roku 1995 je zaměstnaná v deníku Zadarski list jako novinářka, v současnosti je jeho šéfredaktorkou. Jelikož je její maminka Češka, narozená v Humpolci, Hana Českou republiku navštěvuje pravidelně od prvních let svého života a považuje ji za svou druhou vlast. (text a foto – zdroj)

≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Román Esterčini otcové zůstane pro mě v tom ohromném množství beletrie s válečnou tématikou světlým majákem, který mě bude vždy lákat svým příběhem zpátky k sobě. Bezpodmínečná otcovská láska i velké téma Lidic, které autorka zpracovala s citem a bez zbytečného patosu, ve vás zanechá hlubokou emotivní odezvu. Poslední stránky knihy z vás vyždímají zbytky slz a zanechají nesmazatelný otisk ve vašich srdcích.

Pokud milujete silné příběhy spadající do období 2. světové války a rádi se necháte dojmout emotivním vyprávěním, kde otcovská láska a naděje hrají stěžejní roli v příběhu ztraceného dítěte, pak sáhněte po románu Esterčini otcové. Nebudete litovat. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za nádherný příběh plný citů děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Esterčini otcové pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

4 komentář

  1. Jana Brožová Pečenková says:

    Nádherná kniha, která se čte jedním dechem!

    1. Veronika Esserová says:

      Naprosto souhlasím. Moc se mi líbila?.

  2. […] jemného psaní společně se silným a důrazným dějem se naplno projevily až v románu Esterčini otcové, který mohu vřele doporučit?, ale ani tento její počin není rozhodně marný. Rozvitý […]

  3. […] emoce? Odpovědi najdete v novém románu H. Raduličové Ani ne pět minut. Miluji její knihu Esterčini otcové a i když mě další její knihy nenadchly stejnou měrou, vždy si je velmi ráda přečtu a […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *