Recenze

Kaštánek

Také vás KAŠTÁNEK minul tak jako mě? Doporučuji to rychle napravit. 😉 Tenhle severský thriller je hodně velká paráda, která se vám svou temnou a mrazivou atmosférou dostane pod kůži. Propracovaná zápletka vám nedovolí knihu odložit a zvrácenost vraha vás bude odrazovat i fascinovat zároveň. Ponořte se do případu, kde panáčci z kaštanů zanechané na místě činu, hrají důležitou roli.

Název: Kaštánek

Autor: Søren Sveistrup

Překlad: Kristina Václavů

Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín

Rok vydání: 2021 – 2. vydání

Počet stran: 464

Jednoho sychravého podzimního dne najde policie na předměstí Kodaně tělo mladé ženy. Někdo ji brutálně zavraždil a uřízl jednu ruku. Nad obětí visí panáček z kaštanů. Případu se ujímá mladá a ambiciózní vyšetřovatelka Naia Thulinová. Za parťáka dostane vyhořelého kolegu Marka Hesse, kterého právě vyhodili z hlavního sídla Europolu v Haagu a poslali zpět do Kodaně. Brzy přijdou na to, že kaštanový panáček na sobě nese stopu po zmizelé dívce, o které se všichni domnívají, že byla před rokem zavražděna: jedná se o dceru Rosy Hartungové, ministryně sociálních věcí. Případ je dávno objasněný a pachatel se k vraždě přiznal. Krátce nato je ale nalezena další oběť a s ní i další kaštanová figurka se stopou po mrtvé dívce. Thulinová s Hessem pátrají po souvislostech mezi případem dcery ministryně, zavražděnými ženami a vrahem, kterému se daří šířit strach po celé zemi. Hrají o čas. Obávají se, že se pachatel vydal na vražednou misi, která pro něho ještě zdaleka neskončila.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Ponurý thriller Kaštánek je mrazivým čtením, který vás bude bavit. Od první do poslední stránky budete přikováni k temnému příběhu, jehož zápletka oplývá důmyslností a nečekanými zvraty. Vydejte se po stopách ďábelského vraha, z jehož sadistických „choutek“ vám bude běhat mráz po zádech.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které jdete převážně ve stopách vyšetřovatelů, ale nahlédnete i pod ruce ostatním zúčastněným postavám, jež se motají kolem případu. Díky tomuto vítanému odstupu máte možnost hledat své soukromé cesty a tipy v pátrání, nicméně autor se s vámi rozhodně nemazlí. Jako slepci se potácíte mezi pravděpodobnými tipy na vraha, aby vám je autor s každou další popsanou stránkou rozmetal na kusy.

Na stěně ve sklepě nad policistovým tělem visí tři křivé dřevěné poličky. Všechny jsou plné malých, dětinských postaviček: kaštanových panáčků a panenek a zvířátek. Malých a velkých, některé z nich jsou nehotové a pochroumané, jiné zaprášené a špinavé. Všechny tam stojí tiše s prázdnýma očima jako vojáčci, kteří dohromady tvoří působivou armádu zavržených.

Autor Søren Sveistrup mě velmi mile překvapil. Nápaditost, zrychlené tempo i mrazivá atmosféra kolem případu je opravdovým rájem pro všechny milovníky skandinávské detektivky. Propracovaná zápletka, v které je vrah před svými pronásledovateli vždy o krok napřed, zajišťuje čtenáři neustálý přísun napětí a zvědavosti. Do nesnadného stíhání důmyslného vraha se pouští sympatická dvojice vyšetřovatelů, jejichž osobní uzavřenost skýtá množství otázek a čtenářské všetečnosti. Oba dva jsou prototypem silné osobnosti s pevnými morálními základy, jež zdobí odvaha a skrytá tajemství. Do jejich duše se nelze dostat a odhadnout jejich následující kroky (stejně jako vrahovi) je pro čtenáře atraktivní lahůdkou.

Kaštánek dostal nový „netflixový“ kabátek, který ještě více čtenáři evokuje temnou a napínavou atmosféru uvnitř knihy. Tmavý, odlehlý les, v kterém číhá zlo i nehybní kaštanový panáčci, zanechaný na místě činu, svou mrazivou atmosférou vyvolávají ve čtenáři zvýšený přísun nebezpečí a vaše nervy tak projdou drsnou zatěžkávací zkouškou.

Kniha Kaštánek rozhodně nemůže minout všechny fanoušky severské krimi, jejichž modlami jsou Jo Nesbo, Adler-Olsen apod. Vražedný příběh s ponurou náladou vás bez potíží vtáhne do svého propracovaného děje, v kterém nemůže chybět napětí ani zvrácený vrah.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za mrazivě úchvatné čtení děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Kaštánek pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *