Autoři publikace Poruchy osobnosti v 21. století vydali svou knihu s přesvědčením, že vzrůstající počet pacientů s poruchou osobnosti (jejichž celkový počet v populaci je v rozsahu 7 – 13% a 20 – 30%) v medicínské praxi vzrůstá a vzniká tak naléhavá potřeba jednotné terminologie, která by klinickým specialistům umožnila tyto diagnózy včas rozpoznat,vysvětlit pacientovi a stanovit účinný dlouhodobý plán terapie.
Název: Poruchy osobnosti v 21. století
Podtitul: Diagnostika v teorii a praxi
Autor: K. D. Riegel, K. Kalina, O. Pěč
Rok: 2020
Počet stran: 208
Oficiální anotace
Většina odborníků v oblasti poruch osobnosti se shoduje, že prognózu léčby těchto pacientů ovlivňuje především včasná a citlivá diagnostika. Ta řídí následnou volbu vhodných terapeutických postupů. Nejen profesionálům v oblasti duševního zdraví, ale i studentům příslušných oborů předkládáme publikaci, která nabízí cestu k porozumění poruchám osobnosti z pohledu nejnovějších poznatků na poli „evidence-based“ diagnostických systémů. V tomto kontextu teoreticky i prakticky představujeme alternativní model DSM-5 pro poruchy osobnosti a poukazujeme na jeho provázanost s modelem osobnostní psychopatologie O. F. Kernberga i modelem pro poruchy osobnosti v nadcházejícím MKN-11. Naší prioritou je nalezení člověka, jenž se skrývá za symptomatickým doprovodem. Zvýšenou pozornost proto věnujeme vymezení normálního a abnormálního osobnostního fungování pro porozumění diagnostickým souvislostem mezi poruchami osobnosti, poruchami závislostními a poruchami příjmu potravy.
Summa summarum
Kniha českého kolektivu odborníků vyšla v nakladatelství Portál. Má měkké desky, brožovanou vazbu a osobně ji rozsahem řadím mezi ´běžně tlusté´, ale nenechte se mýlit: rozhodně se nejedná o oddechovou ´jednohubku´na jediné odpoledne. Poruchy osobnosti v 21. století patří mezi odborné knihy, u kterých autoři předpokládají znalost tématu, základní orientaci v problematice a určitý objem načtené literatury.
Text knihy je rozdělen do 3 oddílů:
Oddíl I
Teorie poruch osobnosti
Psychodynamická diagnostika poruch osobnosti
Psychiatrická diagnostika poruch osobnosti
Psychostrukturální diagnostika poruch osobnosti
Neurobiologické aspekty poruch osobnosti
Oddíl II
Vztahy mezi poruchami osobnosti, závislostními poruchami a poruchami příjmu potravy.
Poruchy osobnosti jako dispozice pro závislost.
Psychoanalytické a psychodynamické pohledy.
Úroveň organizace osobnosti a porucha osobnosti.
Jsou poruchy příjmu potravy kvazi-závislostními poruchami?
Osobnost a její vývoj: společné kořeny
Oddíl III
Praxe diagnostiky poruch osobnosti
Několik poznámek k trojdimenzionálnímu pojetí diagnostiky
Dimenzionální diagnostika poruch osobnosti v adiktologii
Sdělování diagnózy poruchy osobnosti a plánování terapie
Doslov
Poznámky
Literatura
Myslím, že publikaci velmi ocení studenti dotčených oborů, protože (podle mě) se autorům v textu podařilo sjednotit několik diagnostických úhlů pohledu na pacienta, čímž umožnili lepší pochopení individualit pacientů s poruchami osobnosti na základně propojení psychodynamických konceptů s nejnovějšími diagnostickými systémy. Kniha považuji za srozumitelná a skvěle strukturovanou. V textu čtenář ocení mj. to, že propojuje praxi s výzkumnými poznatky, přehledně porovnává různá vydání DSM a MKN.
Knihu doporučuji ♥ čtenářům z řad odborné veřejnosti více než-li ´laikovi´. ´Běžnému´čtenáři budou v textu překážet odborné termíny a ani stylizace odborného textu není pro každého zrovna ´čtivý formát´.
Hodnocení: 100%
Za ojedinělou – původně českou – publikaci na opomíjené téma poruch osobnosti děkuji ♥nakladatelství Portál♥.