Recenze

Zapomenuté dívky z Paříže

Román ZAPOMENUTÉ DÍVKY Z PAŘÍŽE je silným příběhem odvážných žen, které se nebály postavit hrůzám 2. světové války tváří v tvář. Emotivní vyprávění inspirované skutečnými událostmi vás uchvátí i okouzlí a na tyto dívky se vám už nikdy nepodaří zapomenout. Strhující román z nakladatelství Beta vás doslova pohltí.

Název: Zapomenuté dívky z Paříže

Autor: Pam Jenoff

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2020

Počet stran: 368

Píše se rok 1946 a Grace Healeyová se nachází v New Yorku. Snaží se vzpamatovat ze smrti svého manžela a naučit se zase normálně žít. Pracuje v kanceláři, kde pomáhá lidem po válce vybudovat si znovu své životy z trosek. Cestou do práce objeví na nádraží zapomenutý kufr, v kterém najde dvanáct fotografií různých žen. Ani neví jak, možná instinktivně, si fotografie zastrčí do kapsy svého kabátu a tím se rozjíždí koloběh nečekaných událostí, jenž ji zavedou zpátky do období 2. světové války. Zjišťuje, že kufr byl majetkem jisté Eleanor Triggové – šéfky dívčí jednotky britského Oddělení pro zvláštní operace (SOE), jejichž agentky byly tajně poslány z Londýna do okupované Evropy, aby se jako radistky připojily k domácímu odboji. Jejich poslední kroky ale mizí v programu Nacht und Nebel, který měl zajatce nechat beze stopy zmizet. I Marie je jednou z dívek, po nichž se slehla zem. Co se tehdy ve skutečnosti stalo? Spousta otázek a tak málo odpovědí, ale Grace se přesto nevzdává a pomalu tak odrývá celou záhadu jedinečných, statečných žen.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Román Zapomenuté dívky z Paříže je fascinujícím příběhem, který ve vás zanechá hluboké emocionální stopy. Odkryje nám další nedílnou součást hrdinství 2. světové války a tentokrát hlavní roli sehrají odvážné dívky – ženy s vnitřní, nezdolnou sílou.

Příběh je vyprávěn ve dvou časových liniích, kde hlavní role jsou svěřeny něžnému pohlaví. Vyprávění Grace je zasazeno do roku 1946, kdy sledujete nejen její zoufalou snahu o odkrytí osudů dvanácti žen, ale díky ní nasajete i atmosféru poválečného stavu, kdy se země sbírá z trosek a hledí s nadějí k lepším zítřkům. Druhá časová linie spadá převážně do roku 1944 a jejími hlavními protagonistkami jsou Eleanor a Marie. Díky nim odhalíte zákulisí SOE a vydáte se spolu i do okupované Francie. Pohlédnete zblízka do tváře války i bezcitným nacistům, ale také půjdete po stopách zrady ve vlastních řadách, jenž přivede své ovečky na práh smrti.

Každá kapitola je nadepsána jménem hrdinky, takže orientace i přeskakování v čase je velmi srozumitelné a jasné. Linie Grace a Marie mě nadchly nejvíce. Vyprávění Eleanor není tak svižné jako ostatní dvě, ale bez ní by příběh nebyl úplný. Určitě v tom sehrály svou roli romantické vsuvky, které odehrály v životě těchto dvou dívek osudovou roli a dodaly dramatickému vyprávění pozitivní odlehčení s všudypřítomnou nadějí.

„Ty dívky se nikdy nevrátily domů ke svým rodinám, Marku,“ zvýšila Grace hlas. Vymanila se z jeho sevření. „Samozřejmě, že na tom záleží. Možná je v tom příběhu něco víc, něco důležitého, nebo dokonce hrdinského. Kdybychom mohli alespoň jedné z pozůstalých rodin říct, co vedlo k smrti jejich dcery, nebo alespoň že její život nebyl ztracen nadarmo, tak by to mělo význam, nemyslíš?“

Vera Atkinszdroj

Autorka se netají tím, že prvním popudem pro napsání tohoto fiktivního románu byl pravdivý příběh Very Atkinsové, která v letech 1941 – 1945 pracovala ve francouzské sekci zvláštních operací (SOE). Její primární úlohou byl nábor a nasazení britských agentek v okupované Franci, kde pracovaly jako kurýrky a radistky.

Nejen anotace mě přilákala k této skvělé knize, ale také jméno překladatelky Ivany Dresia. Jakoby tato dvorní překladatelka nakladatelství Beta měla „nos“ na úžasné romány plné citů i hloubky, které zachycuje s niterným postřehem emotivní atmosféry uvnitř knihy.

Román je namíchán ze zrady, utrpení, lásky, válečných hrůz i naděje a celé toto vyvážené sousto bude čtenáři nadmíru chutnat jako ta nejlahodnější mana s hořkosladkou příchutí.

Krásný obal s patinou zdobí tuto nádhernou knížku, a ačkoli je „odření“ vyfabulované, věřím, že brzo bude reálné, protože u mě v knihovně se určitě neohřeje, tento skvost půjde v naší rodině z ruky do ruky. Pro všechny čtenáře velkých příběhů, které obdivují hrdinství i nezlomnou odolnost silných žen je kniha Zapomenuté dívky z Paříže tou pravou volbou.

Hodnocení: 100 %

Za velký příběh se statečnými ženami děkuji nakladatelství Beta, jenž mě svou knihou Zapomenuté dívky z Paříže nejen dojala, ale také dovzdělala.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] spisovatelky Pam Jenoffové jsem měla možnost číst nádherný román Zapomenuté dívky z Paříže, který se mi přeci jenom líbil o fous víc. Musím ale uznat, že Žena s modrou hvězdou […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *