Recenze

Žena s modrou hvězdou

Dojemný román ŽENA S MODROU HVĚZDOU je intenzivní výpovědí o mimořádném přátelství dvou mladých žen a silné vůli přežít. Ponořte se do nelehkých časů 2. světové války a poznejte život v kanálech polského Krakova.

Název: Žena s modrou hvězdou
Autor: Pam Jenoffová
Překlad: Daniela Klečková
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2022
Počet stran: 352

Krakov, 1942. Ela a Sára pocházejí ze dvou naprosto odlišných světů. Sáře Gaultové je sotva osmnáct let a ukrývá se s rodiči v podzemní kanalizaci, kam museli utéct, když nacisté začali likvidovat krakovské ghetto. Ela Szczepanková je osiřelá Polka z bohaté rodiny, která žije jen se svou nenávistnou, s nacisty kolaborující macechou. V jeden osudný den zahlédne Ela pod mříží kanálu Sářiny oči a životy obou dívek se protnou. Vznikající přátelství je ve zhoršující válečné atmosféře vystavováno stále větší zkoušce. Podaří se Sáře přežít válku? A pomůže jí Ela, nebo se naopak vydá ve stopách své macechy?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Žena s modrou hvězdou je emotivním čtením, které vás dojme, ať už chcete, nebo ne. Já se bránila, ale přesto se vám příběh dostane hluboko pod kůži a vyhrocené okamžiky vás dojmou svojí intenzitou. Nechte na sebe působit silný příběh přátelství, odvahy i naděje v dramatických časech druhé světové války.

Příběh je vyprávěn ich-formou ze dvou úhlů pohledů hlavních postav – Sáry a Ely. Každá z dívek stojí na jiné straně válečné „barikády“ a vám se tak dostane odlišný, přesto v mnoha směrech společný náhled na válkou sevřený Krakov. Židovská dívka Sára svůj život spojila s kanalizací, špínou i přežíváním a mohla by své bohaté přítelkyni Ele závidět, stejně jako ona by se jí mohla štítit, ale tady vládne pevné a neoddělitelné pouto přátelství, pro které je odvaha a statečnost jedinou možnou municí.

„Proč ti na Sáře tak záleží?“ zeptal se Krys.
Zaváhala jsem. Jeho otázka byla namístě. Seznámila jsem se s ní celkem nedávno. Byla to úplně cizí holka, takže by pro mě neměla zas tak moc znamenat. Ovšem za tu krátkou dobu, co jsme se znaly, se z nás staly přítelkyně a chtěla jsem jí pomáhat a chránit ji. Byla jsem si naprosto jistá, že ona by pro mě udělala to samé.
Jenže tohle Krys nemohl pochopit. Viděl jen podivnou holku z kanálu, kterou sotva znám – a dávám jí přednost před ním.

Autorka začíná velmi zlehka a příliš se do tempa neopírá. Představuje čtenářům své postavy ze všech stran a pozvolna otevírá svoji dějovou osu příběhu. Postupem času nabírá vyprávění na síle a rozvíjí se do emocionální bouře, která vyvrcholí v citový uragán v samotném závěru. Tahle autorka zkrátka moc dobře ví, jak své čtenáře dojmout a zvládá to bravurně. S obratností artisty přeskakuje mezi svými postavami a naděluje jim pestrý životní úděl, při kterém se nemáte šanci nudit.

Pam Jenoffová usazuje své smyšlené příběhy do reálných historických souvislostí a ani tento román není výjimkou. Je inspirován osudy malé skupiny lidí, kteří přežili druhou světovou válku v kanálech polského Lvova a jejich přežívání na hraně života a smrti se stalo hybnou silou románu.

Od spisovatelky Pam Jenoffové jsem měla možnost číst nádherný román Zapomenuté dívky z Paříže, který se mi přeci jenom líbil o fous víc. Musím ale uznat, že Žena s modrou hvězdou zpracovává velmi atraktivní a nepříliš známé téma druhé světové války a autorka se ho zhostila nadmíru výtečně. Niterné přátelství dvou žen vás rozechvěje i dojme svým poselstvím a nezměrnou odvahou, jež se v nelítostných podmínkách nacisty obsazeného Polska dokazovala velmi těžko a většinou měla smrtící následky. Na romantickou linku také dojde a musím říct, že toto rodící se křehké pouto je velmi hezky podané. Pokud máte rádi silné a emotivní příběhy situované do období druhé světové války, toto jemné vyprávění s důraznou výpovědí vás bude bavit.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za dojemný a velmi poutavý příběh dvou mladých žen děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete knihu Žena s modrou hvězdou pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *