Recenze

Tajemné dopisy

Letní láska, tajemství ukryté ve starých dopisech i životní rozhodnutí vás čekají v YA románu TAJEMNÉ DOPISY. Příběh nejen pro mladé, v kterém se minulost ztrácí mezi řádky, a budoucnost píšou naše rozhodnutí…

Název: Tajemné dopisy
Autor: Hannah Reynoldsová
Překlad: Hana Netušilová, Kristýna Vítková
Nakladatelství: Albatrosmedia CooBoo
Rok vydání: 2023
Počet stran: 384

Sedmnáctiletá Abby Schoenbergová je najednou bez kluka a plánů na léto. To se ale změní, když se jí do rukou dostanou milostné dopisy nedávno zemřelé babičky, kterou jako čtyřletou poslali pryč z rodného Německa, aby ji zachránili před nacisty. Abby se rozhodne odkrýt její minulost a zjistit, kam se poděl náhrdelník, který jí záhadný milenec jménem Edward odmítl vrátit. Vydá se na ostrov Nantucket, kde narazí na jeho pohledného vnuka… a věci se pořádně zkomplikují.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Kniha Tajemné dopisy je určena pro čtenáře YA románů, ale věřím, že i ti dříve narození si v knize najdou to své. Možná je zaujmou milostné dopisy z minulosti, možná je bude fascinovat odhalování babiččina života spojeného s druhou světovou válkou a možná je nadchne romantická linka, v které se jim vrátí vzpomínky na svoje první lásky.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Abby. Představí nám nejen své rozpoložení po rozchodu s přítelem, ale i postavy, jež ji obklopují a tak se velmi záhy seznamujete s jejími rodiči, kamarády i novým letním prostředím, v kterém brigádničí v knihkupectví, aby se porozhlédla po tajemné minulosti své babičky. Na ostrově Nantucket hledá pravdu, snad i ztracený náhrdelník své babičky a vypadá to, že i samu sebe.

Proč se musí člověk v životě tolikrát rozhodovat? Proč nemůžeme najít směr, který nás jednoduše povede tam, kde máme být?
Ale existovalo tolik odboček, tolik příležitostí, jak to pokazit nebo naštvat druhé lidi…

Autorka píše čtivým a jednoduchým stylem, který nechystá na mladé čtenáře žádné záludnosti, ale zároveň nezapomíná na pestré popisy emocí, v kterých se odráží jemnost i moudrost. Velmi rychle se dostává k hlavní zápletce děje a neomylnými kroky míří za pravdou i odhalením tajemství. Cestou potkává romantickou lásku i velká přátelství a vše v jakémsi souladu ubíhá ke svému vyhrocenému finále.

Postavy románu se chovají úměrně svému věku a většina dialogů je vedena na úrovni „sladkých“ sedmnácti let. Nesmělé doteky, odmítání i přijímání náklonosti odehrávající se v sinusoidách a náznaková řeč těla hrají ve prospěch YA příběhu, který se bude „cílovce“ líbit. Pro čtenáře dříve narozené budou příjemným táhlem tajemné dopisy i životní moudra, která se ukrývají mezi řádky.

YA román Tajemné dopisy se četl velmi dobře a díky nabitému ději stránky rychle utíkají pod rukama. Autorka dokáže citlivě reagovat na tón příběhu, a když začíná být zahlcen monotónností, okamžitě přichází s novým nápadem, který znova rozvíří dějovou osu. Příběhem budou nadšeni -náctiletí čtenáři, kteří ohodnotí vzrušující napětí velké lásky, ale i o něco starší romantičky si přijdou na své. Prostředí malebného ostrova, hřejivé slunce i jemné odstíny průzračného moře dokonají svoji misi a uvedou vás do pohody prázdninového lelkování.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za YA příběh plný slunce a lásky děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Tajemné dopisy pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *