Recenze

Dítě války

Tak tohle bylo parádní a příjemné překvapení. Román DÍTĚ VÁLKY je dojemným příběhem o odvaze čelit nelehkým výzvám života, o nesobeckých rozhodnutích i síle lásky. Vydejte se do ostřelovaného Londýna i sluncem rozpálené Indie a užijte si intenzivní vyprávění.

Název: Dítě války
Autor: Renita D´Silva
Překlad: Štěpánka Svobodová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2022
Počet stran: 400

Osud Clary Knightové určuje válka. Z válečného sirotka se stane ošetřovatelkou statečných vojáku první světové války. Zamiluje se do jednoho ze svých pacientu a prožije s ním kus života v jeho indické vlasti. Když spolu počnou syna, vrátí se Clara z Indie do Londýna, kde se o syna stará sama. Když začne druhá světová válka a Němci bombardují Londýn, rozhodne se Clara, že svého syna pošle do bezpečí za jeho otcem. Při loučení mu daruje matčin drahocenný přívěsek svatého Kryštofa a doufá, že syn válku přečká ve zdraví a prožije plnohodnotný a krásný život v zemi svého otce, i když ona se s ním nejspíš už nikdy nesetká. Nebo snad ano?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Dítě války je emocionální četbou, která vás okouzlí a nadchne svým dějem. Očekávala jsem další běžný příběh zasazený do nelítostných válečných časů, v kterých vás bude doprovázet zmar, bída i utrpení a místo toho se přede mnou otevřel pestrý svět emocí, malebné Indie i citlivého vyprávění.

Příběh vyprávěný er-formou v sobě sdružuje dvě dějové linie. První se odehrává v roce 1995 a její stěžejní postavou se stává Indira, která žije v Indii a právě prochází životním traumatem. Není to příliš obsáhlá linie a tak se čtenářova pozornost nejvíce soustředí na druhou dějovou osu, kterou má plně v područí Clara. Její osud je naplněn životními výzvami a společně si projdete 1. i 2. světovou válkou, nemocničním prostředím a vítr vás zavane i do daleké Indie.

Když sirény ohlásí, že vzduch je čistý, Clara zařídí, aby pro Maud přijela sanitka.
„Děkuju vám, má drahá,“ usměje se Maud na Claru ztrápenýma očima, když ji opatrně pokládají na nosítka.
„Válka dovede všechno dokonale srovnat, vyzdvihnout dopředu to, na čem skutečně záleží. Láska. Ta je vším. Člověk by měl trávit čas s rodinou, když takový luxus máte, protože času není nazbyt. Nikdy nevíte, co vás čeká za rohem.“

Autorka píše jednoduchým stylem, v kterém naplno vynikne důrazná stopa silné dějové linie. Nepředstavujte si průměrný román z války, protože toto nelehké období je zde spíše kulisou a zároveň jakýmsi průvodcem života hlavní hrdinky. Do popředí se dostává osudová životní cesta Clary, jež je lemována bolestí, romantickou láskou i drastickým rozhodnutím.

Renita D´Silva nechá svoji hrdinku intenzivně sdílet své pocity se čtenáři a ti se do jejich emocí noří jako do vrstevnaté vaty, v která na ně čeká plejáda dojetí, osobních pochybností i soukromých dilemat. Velmi atraktivní záležitostí je prostředí Indie, jež dodává románu švih, živější tón i auru exotičnosti. Ta se naplno projeví v návštěvě u samotného mahárádži i malebnými popisy této barvami hýřící země.

Román Dítě války se mi velmi líbil, a pokud se rádi necháte dojmout (a tady za to dám ruku do ohně), toto poutavé vyprávění by vás nemělo minout. Nenáročný, ale přitom velmi silný příběh se vám vetkne do srdce.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za emocionální bouři způsobenou tímto příběhem děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete knihu Dítě války pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *