Recenze

Každý z nás byl hrdinou

6. června 1944 americký zdravotník , mladý voják, Ray Lambert v 6:45 vstoupil do pekla. Chcete vědět, jak se někdo, kdo přežil „Den D“, dívá na smrt, štěstí, osud, Boha…? Co se mu honilo hlavou, když kolem kamarádi umírali před očima a sám si nemohl být jistý, jestli přežije příští hodinu…? Nechte stoletého veterána Raya Lamberta († 9. 4. 2021) , aby vás svým vyprávěním přenesl na „Omaha pláž“ přímo do první vlny vylodění spojenců. Nebude to veselé vyprávění. Je plné smrti, bolesti a utrpení. Ale i statečnosti, odhodlání, vůle k životu, hrdinství a životní moudrosti…

Název: Každý z  nás byl hrdinou

Podtitul: Vzpomínky na Den D v první vlně na pláži Omaha

Autor: Ray Lambert, Jim De Felice

Rok: 2021

Počet stran: 272

Nakladatelství: Jota

Oficiální anotace

Vzpomínky na Den D. Pozoruhodné paměti jednoho z přímých účastníků vylodění v Normandii.

Před pětasedmdesáti lety byl Ray Lambert, tehdy třiadvacetiletý armádní medik, v první vlně při vylodění na pláži Omaha v Normandii. Jako téměř stoletý nám předložil jedny z nejpozoruhodnějších pamětí současnosti, neuvěřitelné vzpomínky na jeho roli vojenského zdravotníka za druhé světové války, jenž riskoval vlastní život, aby zachránil hrdiny Dne D. Každý z nás byl hrdinou je nezapomenutelný příběh nejen o tom, co se dělo během těch ohromujících a zoufalých hodin na pláži Omaha, ale také o odvaze a udatnosti, které těmto událostem předcházely během druhé světové války – od pouští severní Afriky přes zrádné horské průsmyky na Sicílii až po největší vojenské vítězství, jaké svět kdy poznal. (Foto: film Zachraňte vojína Ryana).

„… Když se mluví o pláži Omaha, spousta lidí si představí široký pás písku, já jsem však většinu toho rána strávil ve vodě, která mi někdy sahala hodně vysoko. Hlavně odtamtud jsem totiž zachraňoval raněné. …“

Summa summarum

Čtenáři zajímající se o 2. světovou válku budou potěšeni již prvními stranami knihy: najdou zde modlitbu Franklina Roosevelta v Den D. Dále jsou zde mapy významných vojenských operací WWII v Evropě, severní Africe. Dále mapa spojenecké invaze na Sicílii (červenec 1943), vylodění v Normandii (6. – 12. červen 1944) a předmostí Omaha (6. červen 1944).

„… Lepore popadl chlápka ve vodě, který dostal zásah do hrudi. Mohl chodit, spěšně jsme ho odvedli k tomu skalisku pod kulometným hnízdem vlevo. „Co s ním uděláme?“ zakřičel Lepore. Než jsem stihl cokoli říct, můj kamarád spadl směrem ke mně. Helma mu odlétla. Střela odstřelovače mu prošla hlavou a okamžitě ho zabila. …“ (Foto: Ray Lambert, zdroj).

Popravdě přiznávám, že kniha veterána Raya Lamberta je jedna z mála, u které jsem bez přemlouvání přečetla úvod i prolog. Úvod spoluautora  Jim DeFelice má vystihující podnadpis 6:45, 6,června 1944, Den D. Úspěšně, sugestivně čtenáře naladí na „věci příští“ a donutí ho, aby knihu nepustil z ruky… Vyprávění Sgt. Lamberta je rozděleno do 13 kapitol, začíná Rayovým dětstvím na farmě a sleduje jeho životní pouť přes „nápad“ dát se k armádě, přes jeho výcvik, vylodění v Africe až do r. 44 a Dne D.

Obsah

Přehled map

Úvod 0 hodin + 15

Prolog Proč vzpomínáme

Jedna Začátek

Dva Předzvěsti války

Tři Hanebný čin a Anglie

Čtyři Zažehnutí pochodně

Pět Můj život v mých rukách

Šest Operace Husky

Sedm (Krátký) odpočinek pro znavené

Osm Udatný počin

Devět Více než zoufalství

Deset Vykoupení

Jedenáct Průlom

Dvanáct Život v míru

Třináct Odkaz

Poznámka spoluautora Rayův příběh převedený na papír. Příloha A Vojenští zdravotníci ve druhé světové válce. Příloha B Bojová únava, psychoneuróza a posttraumatická stresová porucha ve druhé světové válce. Příloha C Kam dál? Poznámky a zdroje, Poznámky ke kapitolám, Poděkování, Rejstřík.

„… Myslel jsem si, že pro mě válka skončila. Ne tak docela. Nikdo po mě už nestřílel. Kolem nic nevybuchovalo. Válka mne však neopustila dodnes ve mně zůstává. Noční můry, které jsem měl v nemocnici, přicházely s ubíhajícími roky čím dál méně, nicméně i dnes se občas nějaká přihlásí, nebo jen její útržek. … „

Kniha mě okouzlila: je napsaná velmi čtivě, najdete v ní mnoho detailů, které nezjistíte od nikoho, kdo si peklem „Omahy“ neprošel. Při četbě knihy Raya Lamberta jsem měla pocit, že se bavím s příbuzným, který je ochotný výjimečně jen a jen pro mě otevřít pokladnici vzpomínek a zkouší mi trpělivě, bez patosu a pravdivě vysvětlit „jaké to tehdy bylo …“. Jsem si jistá, že milovníci historie navíc ocení přílohy na konci knihy, které obsahují mnoho relevantních odkazů na Youtube i jiné internetové zdroje, kde lze dohledat další, ověřené informace. Doporučuji všem se zájmem o WWII a západní frontu  ❤.

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Rozhovor s autorem knihy Sgt. Rayem Lambertem na youtube (orig. AJ):

PLAY ♥

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

Hodnocení:  ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ??

Za autentický pohled, který vezme za srdce a donutí čtenáře přemýšlet nad krví spojenců prolitou roku 1944 (v první vlně Američanů, Britů a Francouzů a v dalších dnech např. Australanů, Indů a Francouzů, Čechoslováků a Poláků), děkuji ❤ nakladatelství Jota  ❤.

(Foto: americký hřbitov, Normandie. Zdroj.)

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *