Recenze

Strážce Ztracených měst – Exillium

Čtenáři YA fantasy literatury mají důvod k radosti! Konečně i v češtině vychází druhý díl ze série STRÁŽCE ZTRACENÝCH MĚST s názvem EXILLIUM. Spisovatelka Shannon Messenger nás opět pozve do svého skvěle promyšleného světa elfů a dalších fantastických bytostí, kde o dobrodružství není nouze.

Název: Strážce Ztracených měst – Exillium

2. díl série Strážce Ztracených měst

Autor: Shannon Messenger

Nakladatelství: Ocelot

Počet stran: 480

Rok: 2020

Sophie, se kterou jsme se seznámili v prvním díle, si postupně zvyká na svět elfů. Po dokončení prvního Keeper Of The Lost Cities Series - Shannon Messengerročníku Foxfireské akademii a po zotavení z únosu, při kterém s Dexem téměř zemřeli, si naplno užívá prázdnin. Vše se zdá být v pořádku a Sophie úspěšně rozvíjí své nadpřirozené schopnosti. Ovšem její únosci jsou stále na svobodě. Sophie nachází nové stopy vedoucí k záhadné skupině Černá labuť, které ji vedou k vysvětlení mnoha nezodpovězených otázek. Proto je nutné, aby podnikla nebezpečnou cestu do nejtemnějších koutů světa, do Exillia. (Obr. zdroj: shannonmessenger.com)

Summa summarum

Nakladatelství Ocelot vydalo Exillium v šité vazbě s pevnými deskami a křídovým přebalem Exiles velmi zdařilou ilustrací. I tuto knihu Shannon Messenger překládala Radka Kolebáčová, která stejně jako u prvního dílu odvedla velmi dobrou práci: text se čte skvěle, v textu nenajdete žádné patvary ani kostrbaté obraty, které do češtiny nepatří. Kniha může méně zdatné / vášnivé knihomoly odrazovat svým objemem – je to „bichle“, nicméně výtisk klame „tělem“ –  text má velký font písma a i řádkování knihy jí opticky přidává na objemnosti. Vzhledem k tomu, že jsem četla předchozí díl, jsem se na knihu těšila. Ač dávno nepatřím do cílové skupiny, příběh mě zaujal a baví. Autorka krásně popsala fantasy svět, který je originální, atraktivní a čtenář má chuť se do něj „podívat“. Již vícero čtenářů zmínilo podobnost příběhu se skvělým Harrym Potterem, i já jsem stejného názoru a vůbec mně to nevadí. Sofie je Sofie, Harry je Harry a oba jsou skvělí 🙂 . (Obr. zdroj: shannonmessenger.com)

Stejně jako v prvním díle i v Exiliu, jde Sofii o život, tudíž příběhu nechybí napětí a překvapivé zvraty. Nicméně zde narazím na jedinou věc, která mi osobně na Sofii „vadí“:  hlavní hrdince všechny plány až „moc“ vycházejí, je až „moc“ čestná a prakticky neschopná něčeho (čehokoli)  „na hraně nebo za čárou“, prostě až “ moc“ jednoznačný „klaďas“ . S tím souvisí i jeden z obecných znaků typický pro YA, kterému se v tomto žánru nejde vyhnout a který může dospělým čtenářům “ trochu vadit“: Sofii je třináct let a má myšlení dospělé ženy, což mě jako „necílovku“ bouchlo do očí, ale jsem si jistá, že teenage čtenáři, kterým je fantasy určena, si rozporu nevšimnou… Autorka bravurně udržela laťku úrovně, kterou si prvním Sofiiným příběhem nasadila hodně vysoko. Sofie a její kamarádi / rivalové mě ani v tomto novém dobrodružství nezklamali. Knihu jsem přečetla během pár dní a bavila mě. Doporučuji .

Hodnocení: 100%

Za skvěle napsané dobrodružství ve světě elfů a křídlorožců moc děkuji ♥  megaknihy.cz .

Knihu lze zakoupit online na www.megaknihy.cz .

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *