Recenze

24 vzpomínek

Dojemné i niterné vyprávění o jedné z mnoha podob lásky vás čeká v románu 24 VZPOMÍNEK. Vše začíná jako zábavná hra k příležitosti desetiletého výročí společně strávených let Esme a Toma. Co všechno se dá najít ve vzpomínkách, které doprovázejí vzlety i pády, radost i smutek, bezmezná láska i odcizení?

Esme vymyslela hru, která měla být zábavou. Ale Tom věděl, že kdyby ji hrál upřímně, nemusela by být zábavná…

Název: 24 vzpomínek

Autor: Jamie Fewery

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2020

Počet stran: 302

Esme, která zbožňuje soutěže a hry, dostane nápad připravit pro svého přítele Toma k desátému výročí jejich vztahu originální dárek, ukrývající cestování v čase, s názvem 24 vzpomínek. Musí si vzpomenout na 24 nejvýznamnějších okamžiků jejich společného života. Jeden na každou hodinu dne. Ale co když je to pro Toma přímo nadlidský úkol? Pokud chce hrát férově, musel by vytáhnout na světlo věci, o kterých ví, že ublíží Esme a možná že bude ve hře celé jejich dosavadní soužití. Dokáže se podívat pravdě do očí a dát všanc vztah, který pro něj znamená vše?

ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ  ξ

Román 24 vzpomínek je psychologicky laděným příběhem věnující se partnerskému soužití i emocionálním potřebám hlavních hrdinů. Na pevných základech romantického vyprávění je postavena vnitřní cesta Esme a Toma, kteří vás provedou komplikovaným vztahem dvou mladých lidí zažívajících pocity štěstí, ale také zmaru.

Tom se podíval na Esme ozářenou světlem svíčky stojící mezi nimi. Na tváři měla široký spokojený úsměv. Chvíli váhal. Co by mělo být nejvýznamnějších dvacet čtyři hodin jejich vztahu? A co hodiny, na které zapomněla, nebo věci, o nichž vůbec neví? Věci, o jakých by neměla vědět?

Tom začínal mít vlhké dlaně a cítil, že se mu srdce rozbušilo trochu rychleji. Ten dárek mohl znamenat víc, než vůbec čekala. Ale pouze v případě, že bude schopný říct celou pravdu.

Celý příběh je vyprávěn er-formou a je poskládán z jednotlivých obrazů nebo chcete-li vzpomínek jejich společného života. Tyto obrazy sice nedodržují časovou posloupnost, přesto se v nich neztrácíte a bez vyrušení sledujete příběh jedinečné lásky. Primární roli v celém románu hraje Tom a jeho soukromá válka s vlastními démony. Právě jeho tajemství je táhlem celého příběhu, který je napsán lehkou rukou a dokáže čtenáře připoutat k ději, který je rozhodně originální.

Román není plytkým vyprávěním, které vámi projde bez zanechaných stop. Budete přemýšlet o hrdinech příběhu i hledat nejschůdnější cestu z jejich problémů, které ve vás zanechají emocionální otisk.

Obálka knihy je velmi povedená. Stejně jako v životě, který není pokaždé zalitý růžovou barvou, je potřeba pracovat na vyváženém vztahu, jehož čas nemilosrdně utíká a je pouze na vás zda ho pojmete ve stylu jing a jang, kdy do sebe odlišná soukolí zapadnou na milimetr přesně.

Tom měl divný pocit, když už se nedotýkali. Cítil zvláštní prázdnotu. Jako by vzdálenost mezi nimi byla náhle a hodně rychle doslova nesnesitelná.

Kniha 24 vzpomínek není klasickým romantickým příběhem a rozhodně se ho nebojte. Myšlenkový přesah vám dá spoustu látky k přemýšlení, buď nad svým partnerským vztahem, nebo nad dosavadním životem. A nikdy není pozdě na změnu.

Hodnocení: 80 %

Za ojedinělý příběh Esme a Toma děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách můžete knihu 24 vzpomínek pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *