Recenze

Věrný čtenář

Představte si, že jste slavný spisovatel, který si „udělal jméno“ na mysteriózních thrillerech, kde lovci čarodějnic sadisticky mučí obviněné ženy, tak jak doporučuje nechvalně proslulý, středověký spis Kladivo na čarodějnice. Tedy – jste bohatý, úspěšný muž, kterému se jednoho večera změní celý život. Tehdy, když se dozvíte, že vám brutálně zavraždili manželku… , přesně podle „návodu“ popsaného ve vašem vlastním románu. A zároveň tušíte, že to nebude poslední vražda… Odhoďte strach a začtěte se jako VĚRNÝ ČTENÁŘ do mrazivě temného thrilleru spisovatele Maxa Seecka.

Název: Věrný čtenář

Podtitul: … nebo fanatický vrah 

Autor: Seeck Max

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok: 2020

Počet stran: 392

„… Zastaví se a snaží se zjistit, proč jí žena, která na židli sedí skoro vzpřímeně, připadá tak umělá. Pak popojde blíž a všechno se v ní sevře…“

Zimní Helsinky jsou šokovány rituálními vraždami, které jsou inspirované úspěšnými knižními thrillery slavného spisovatele Rogera Koponena. První obětí je manželka samotného autora… Je zavražděna v jejich luxusním domě , na sobě má  společenské šaty a ve tváři hrůzostrašný škleb. Případu se ujímá mladá inspektorka Jessica Niemi. Brutálních vražd přibývá a záhy je jasné, že policie pátrá po sériovém vrahovi. Záhadný pachatel detailně kopíruje hrůzné činy popsané v Koponenových románech. Podaří se Jessice zastavit vraha, který zná každičký detail knih dokonce lépe než sám autor?

Summa summarum

Thriller úspěšného finského spisovatele Maxe Seecka od nakladelství Grada – Cosmopolis dostal atraktivní obálku, šitou vazbu a pevné desky. Jakmile knihu začnete číst, zjistíte, že je rozdělena do krátkých kapitol, kterých je celkem 109. Děj je vyprávěn v er – formě a popis průběhu samotného vyšetřování je „přerušováno“ flashbacky ze života hlavní vyšetřovatelky Jessiky Niemi. Tyto návraty v čase mě osobně bavily a nevadily mi. Ovšem, kdyby se jim autor ve vyprávění vyhnul, na celý příběh by to mělo pouze pramalý vliv…

„… ´Ten obraz, která Laura Helminenová viděla ve sklepě…“

´Co s ním?´

´Prý jsem na na něm byla já.´

Erne na to nic neřekne, ale svraští obočí.

´Byla si tím stoprocentně jistá.´ … „

Jako čtenář si jistě velmi brzy povšimnete mistrně vykreslené temné atmosféry, kterou podtrhují kulisy nevlídných, mrazivých Helsinek. Vyšetřovatelka Jessica mi sice k srdci příliš nepřirostla, ale rozhodně mi nebyla nijak nesympatická a jí a jejímu týmu jsem držela palce, aby vraha / vrahy, co nejdřív odhalili… Mladému spisovateli rozhodně nikdo nemůže upřít vypravěčský um – mistrně popisuje nejen „originálně umučené“ mrtvoly, místa činu, ale i myšlenkové pochody či „interiéry“ příběhu.

Kniha mě bavila zejména díky mysteriózním prvkům a autorově svěžímu stylu, který mě nenásilně nutil „číst dál a dál“ a nečekanými zvraty v ději. 100% hodnocení knize nedám z jediného důvodu: finále příběhu se mi zdálo překombinované a „nelíbilo se mi“, ale třeba zrovna vy to budete mít jinak a konec knihy si vychutnáte stejně jako celý obsah 🙂 … Knihu s čistým svědomím doporučuji .

Hodnocení: 98%  

Za mrazivou atmosféru strachu a recenzní výtisk děkuji nakladatelství Grada.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *