Recenze

Zaříkávačky

„Cítím zlo. Cítila jsem ho celou dobu, od prvního dne, kdy jsem se vrátila do vesnice. Cítím, jak se plazí mezi kameny, cítím ho dýchat. Je blízko…“
Psychologický thriller ZAŘÍKÁVAČKY vás ohromí a nadchne svým nevšedním dějem, který se točí kolem starodávného léčení a pátrání po nezvěstných dívkách. Jen na místě, jako je tohle, mohly už skoro třicet let mizet holčičky, aniž by s tím někdo něco dělal…

Název: Zaříkávačky

Autor: Emanuela Valentini

Překlad: Sára Flemrová

Nakladatelství: GradaMetafora

Rok vydání: 2021

Počet stran: 368

Lékařka Sara Romaniová v Borgu Cardo kdysi trávila své dětství obklopená kamarády, milující babičkou a atmosférou starodávného léčení. Zaříkávačky byly odjakživa součástí života této malé vesničky uprostřed italských Apenin a dodávaly tomuto místu magickou atmosféru. Naposledy tu Sara byla ještě jako dítě a tragické okolnosti, za jakých vesnici opouštěla, ji celý život pronásledují. Nyní se po dlouhých letech vrací, aby se očistila od minulosti a pohlédla pravdě do očí. Zmizení jedenáctileté Rebeccy tak znova oživí dávno zasunuté vzpomínky a pátrání po poslední malé zaříkávačce odkryje nejedno temné tajemství…

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ 

Thriller Zaříkávačky je zářící hvězdou na thrillerovém nebi. Nevšední spojení magického léčení a pátrání po malých holčičkách posunuje tuto knihu do vod originálního námětu, v kterém nechybí napětí ani okouzlení starým uměním léčitelství a zaříkávání.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Sary. Díky této zvolené formě máte možnost se zcela ponořit do jejího vyprávění a stát se tak součástí napínavého děje se stopami mysticismu, který je zahalen mlhou tajemství a starodávného léčení. Vyprávění vás zanese do italských Apenin roku 2019 a retrospektivně díky vzpomínkám Sary se přenesete i do roku 1997, v kterých vám předestře tragický zážitek ze svého dětství i první vzpomínky na zaříkávačky. Autorka vám představí hned několik důležitých postav příběhu a jejich úlohami v celém ději bude míchat až do poslední chvíle.

„Šotek, co ti dělá naschvály, když mu nenecháš čerstvé nadojené mléko. Strach, který se skrývá mezi prsty u nohou a je třeba ho vymýt lázní z bílých květů. Uhranutí. Prokletí. Duše, která padne k zemi… Tenká hranice mezi léčitelkou a čarodějnicí.“ Výmluvně se na mě podíval. „Zaříkávačky byly vždycky živou a důležitou skutečností těchto hor,“ řekl a bezmyšlenkovitě přitom hladil obálku románu, „po staletí uchovávaly prastaré znalosti léčení, částečně magické, částečně šamanské, řekněme. Vydrželo to tak dlouho, protože to tady byla jediná dostupná léčba.“

Začátek příběhu se rozjíždí v pomalejším tempu, které ale s počtem přečtených stránek nabírá na síle, aby vás ve finiši převálcoval svým vyústěním a tajemnou magií prostředí. Autorce se podařilo spojit zločin s atraktivním tématem, jenž léčitelství a zaříkávání bezesporu je a společně s tajemnou a ponurou atmosférou tak čtenáři předkládá originální thriller. Detektivní pátrání Sary vás vede spletitými uličkami, kde se každou chvíli mění autorčin prst poukazující na možného pachatele a vy tak budete napnuti až do poslední chvíle.

Dramatické zvraty i sugestivní atmosféra prostředí je lehce zahalena do psychologického hávu, kdy hlavně v osobě Sary budete svědky jejího vnitřního polemizování i rozporuplných pocitů.

Autorka Emanuela Valentini buduje svou temnou a tajemnou atmosféru od samého začátku a s přibývajícími indiciemi a odkrýváním minulosti vás nechá nahlédnout do čarovných, pohanských rituálů i místa, jenž obklopuje nebezpečný i vábivý les. Pozvolné uvolňování tajemství ve vás vyvolává zvědavost i větší čtecí zápal a konec je jednou obrovskou smrští, která vás smete a vyzvedne do výšin.

Velmi povedený psychologický thriller Zaříkávačky se bude líbit všem čtenářům, které mají rádi tajemno, temnou minulost i mystické hrátky, jejichž kořeny sahají k starodávnému léčitelství a magii. Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za nevšední zážitek plný magické atmosféry a originálního příběhu děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Zaříkávačky pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *