Americký vědec ruského původu a psycholog Abraham Maslow odborně představil veřejnosti nejuniverzálnější model motivace a lidských potřeb. Díky její jednoduchosti je nyní těžké najít někoho, kdo by nikdy a vůbec nic o známé „pyramidě potřeb“ neslyšel . Ať již chcete o motivaci vědět víc nebo potřebujete pevné základy pro své studium či praxi – otevřete nové vydání MOTIVACE A OSOBNOST z nakladatelství Portál.
Autor: Abraham W. Maslow
Rok: 2021
Počet stran: 376
Oficiální anotace
Lidskému životu nikdy plně neporozumíme, pokud nebudeme brát v úvahu nejvyšší aspirace člověka. Růst, sebeaktualizace, usilování o zdraví, hledání identity a autonomie, touha po dokonalosti (a další způsoby, jak vyjádřit směřování „vzhůru“) je třeba brát jako široce rozšířené a snad i univerzální lidské sklony. V knize Motivace a osobnost představuje Maslow systematickou teorii a aplikaci motivace a osobnosti, kterou vyvodil ze syntézy tří přístupů: holistického, dynamického a kulturního. Nabízí rozšíření našeho chápání lidské osobnosti pohledem do „vyšších“ úrovní lidské podstaty. Jeho teorie je dnes citována nejen v psychologii, ale také ve vzdělávání, managementu, sociologii a mnoha dalších humanitních oborech. Její znalost patří k základům poznání o lidských potřebách a hodnotách, které člověku „umožňují být dostatečně silný a lidský, aby převzal kontrolu nad svým osudem“. (Obr. zdroj: mentem)
Summa summarum
Vydání díla Abrahama H. Maslowa s názvem Motivace a osobnost v prvním českém překladu vychází v brožované vazbě s měkkými deskami. Obsah knihy je rozdělen do 16 kapitol:
1 Psychologický přístup k vědě
2 Přístup zaměřený na problém versus přístup zaměřený na prostředky ve vědě
3 Předmluva k teorii motivace
4 Teorie lidské motivace
5 Úloha uspokojení základních potřeb podle psychologické teorie
6 Instiktivní povaha základních potřeb
7 Vyšší a nižší potřeby
8 Patogenní vývoj a teorie ohrožení
9 Je destruktivita instinktivní?
10 Expresivní složka chování
11 Sebeaktualizující se lidé: studie o psychologickém zdraví
12 Láska u sebeaktualizujících se lidí
13 Poznání individuálního a obecného
14 Nemotivované a bezúčelné reakce
15 Psychoterapie, zdraví a motivace
16 Normalita, zdraví a hodnoty
Okamžitě po otevření knihy čtenář zjistí, že kniha je určena odborníkům a „zasvěceným laikům“. Pokud se na knihu „chystáte“, připravte se vědecké termíny a formální styl odborných publikací, nicméně není nutné se čtení knihy bát, jsem přesvědčená, že obsah zvládne i správně motivovaný laik 🙂 . V první části knihy se autor věnuje studiu podstaty potřeb, jak jejich naplnění ovlivňuje rozvoj osobnosti, vznik charakteru jedince a v textu dále reviduje koncept instinktů. Druhá část publikace se zabývá koncepcí duševního zdraví, rolí frustrace při plnění úkolů / požadavků a otázkou přijatelnosti agresivního chování. Maslow říká, že pozitivní postoj téměř vždy neutralizuje agresi: proto je nutné vzít v úvahu podmínky prostředí. Ve třetí části se A. H. Maslow píše o problematice lásky a tvořivosti a jejich projevů a v posledním oddíle knihy „Motivace a osobnost“ autor zkoumá roli tvořivosti ve vědě, otázky metodiky, hodnotu holistického přístupu. I přes obtížnější téma a odborný styl se mi kniha nečetla špatně, pravda nepočítejte s tím, že je „jednohubka“, nicméně, pokud to s psychologií myslíte vážně, neměla by vám v knihovně chybět. Doporučuji.
Hodnocení:
Za další dílo klasika děkuji nakladatelství Portál.
Ukázky z knihy na www.portal.cz