Recenze

Kniha ztracených jmen

Zamilovala se v době, kdy v lásku nikdo nevěřil. Román KNIHA ZTRACENÝCH JMEN je nádherným a dojemným čtením, které vás nadchne svojí romantickou linkou i statečností odbojářů v nacisty okupované Francii. Doporučuji!

Název: Kniha ztracených jmen
Autor: Kristin Harmel
Překlad: Irmgard Kolinská
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2022
Počet stran: 352

Když Eva Abramsová spatří v novinách článek o knize, již během druhé světové války zabavili nacisti, vybavují se jí vzpomínky na minulost. Knihovnice v pokročilém věku se ze Spojených státu vydává do Berlína, aby konečně zúčtovala s minulostí. V myšlenkách se vrací do období, kdy zachránila desítky dětí, jimž díky falešným dokladům umožnila útěk z okupované Francie do Švýcarska. Aby nebylo na minulost dětí s novou identitou zapomenuto, Eva jejich osudy zašifrovala do liturgické knihy, která pro ni má zvláštní význam. Kromě tajných dat totiž odkazuje také na její milostný příběh s odbojářem Rémym. Jejich vztah však musel ustoupit záchraně o život. Kniha ztracených jmen jí může přinést odpovědět na otázku, kterou si pokládá několik desetiletí. Byl Rémy opravdu její osudovou láskou?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Kniha ztracených jmen je poutavým vyprávěním o lásce, odvaze a nejvyšší lidské oběti a vy si ho rozhodně nenechte ujít. Dojemné vyprávění je naplněno romantikou i bolestí a společně s Evou se seznámíte s francouzským odbojem, jež měl za úkol padělat doklady, aby zachránil tisíce lidských životů.

Příběh se odvíjí ve dvou časových liniích. První linie, vyprávěná ich-formou, nás zavede do roku 2005 do Ameriky, kde sledujete hlavní postavu románu Evu na sklonku jejího života, jež dostává nový impuls k odtajnění a vyřešení své minulosti. Druhá linie, psaná er-formou, je situována do rozmezí roku 1942 – 44 a jejím působištěm se stává okupovaná Francie. Toto údobí přebírá stěžejní roli ve vyprávění a naprosto oprávněně. Silný příběh vás nadchne i dojme a zanechá stopy ve vašich srdcích.

„Chci si schovat seznam dětí, pro které vyrábíme falešné doklady. Všechny ty děti přece k někomu patří, úplně všechny.“
„Pére Clément vám určitě řekl, jak nebezpečné by bylo, kdybychom někde uvedli jejich skutečná jména.“
„Pak mi pomozte najít způsob, jak to udělat, aby to nebylo nebezpečné,“ trvala na svém a dívala se mu do očí. „Dlužíme jim to. Dlužíme to jejich rodičům. Prosím.“
„Proč vám na tom tolik záleží?“
Eva sklopila oči a znovu si vzpomněla na zoufalství své matky. Chtějí se nás zbavit a my jim to usnadňujeme. „Protože někdo by si je měl pamatovat. Jak jinak najdou cestu domů?“

Spisovatelka Kristin Harmel píše velmi záživným a čtivým stylem, který vás od prvních řádků chytne do svého příběhu. Dostatek dějových zvratů i nečekaných zápletek dostává vyprávění do energického tempa, v kterém se na pocity a dojetí rozhodně hledí.? Autorka totiž vaše emoce šetřit nebude. Pomocníkem se stává i romantická linka, která se citlivě vine celým příběhem a dramatická atmosféra 2. světové války.

Spisovatelka pro svůj příběh čerpala informace z reálné historie a vy se v doslovu dozvíte všechny podrobnosti, mimo jiné i z čeho vychází její stěžejní téma románu: „V mém románu cestuje knihovnice Eva do Berlína, aby získala zpět knihu, která jí byla před desítkami let ukradena. Její příběh je rámcem pro vyprávění, které je zčásti založeno na skutečných osudech padělatelů, jako byli Adolfo Kaminsky a Oscar Rosowsky. Oba to byli mladí židovští muži, kteří se k padělatelství dostali proti své vůli – podobně jako Eva v Knize ztracených jmen – a posléze zachránili tisíce nevinných lidí.“

Živé vyprávění vám umožní milovat všechny knižní postavy a získat si k nim vřelý vztah. Bude se vás blízce dotýkat jejich životní osud a popsané emoce budou procházet i vašim srdcem. Od hlavní až po vedlejší roli se každá tvář hluboce otiskne do vašeho vědomí a vytvoří tak filmový obraz příběhu. Navíc autorka svůj příběh spojila s knihami, které budou hrát důležitou roli v celém vyprávění, takže nadšenci citátů se dočkají nejednoho nádherného myšlenkového moudra.

Dechberoucí, silný příběh, v kterém se rozehrává romantický příběh o lidské odvaze na pozadí válečných událostí, si nedal za úkol představit čtenářům děsivé hrůzy války ani krvavá zvěrstva nacistů. Do popředí je vysunuta láska a statečnost obyčejných lidí, jež dokáží dojmout čtenáře na celém světě.

Román Kniha ztracených jmen je nádherným emočním čtením, který mohu vřele doporučit všem čtenářům silných příběhů i fanouškům velké romantické lásky. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ 👏

Za dojemný příběh z okupované Francie, který se četl jedním dechem, děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete román Kniha ztracených jmen pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *