Recenze

Obrazový atlas akupunktury

Čínská medicína se v Evropě těší rostoucí popularitě, zejména díky tomu, že pomocí tradičního léčení se mnohem lépe rychleji a komplexněji řeší různorodé chronické a subchronické stavy pacientů, na které je „naše západní“ medicína v podstatě bezzubá. Akupunktura je jednou ze složek Tradiční čínské medicíny, která si získává respekt a uznání nejen u laické veřejnosti, ale i stále více lékařů má v oblibě „jehličky“.  Nakladatelství Grada nám v češtině představuje krásný Obrazový atlas akupunktury, který čtenáře ohromí nejenom množstvím obrazového materiálu, ale i souborem poskytnutých informací. Troufám si tvrdit, že pokud si pořídíte tento Obrazový atlas akupunktury, jiný zdroj vědomostí týkající se tohoto tématu nebudete potřebovat.

 

Název: Obrazový atlas akupunktury

Podtitul: Ilustrovaný manuál akupunkturních bodů, Překlad 1. anglického vydání

Kolektiv autorů

Nakladatelství: Grada

Rok vydání: 2019

Počet stran: 352

Kolektiv autorů vydal ilustrovaný manuál akupunkturních bodů, který systematicky vysvětluje pomocí ilustrací celou řadu akupunkturních bodů a hlavních drah, mimořádných drah Ren Mai a Du Mai i extrabodů. Každý ze 409 bodů je objasněn prostřednictvím série tří různých obrázků. Autoři zkombinovali klasický přístup k akupunktuře se svými klinickými zkušenostmi a tím je zpřístupnili praktickému využití v našich západních podmínkách. Dá se konstatovat, že touto knihou tým čínských a německých lékařů vybudoval most mezi východním a západním pohledem na akupunkturu.

Summa summarum

Grada je pověstná kvalitou a krásným zpracováním lékařské literatury a ani tentokrát nevybočila ze svého vysokého standardu. Kniha je vázaná, s pevnými deskami a tištěna na křídovém papíře – krásná práce. Již při prvotním listováním knihou si jistě všimnete skutečně bohatého obrazového materiálu, na kterém je konec konců tato publikace vystavěna: autoři do knihy zařadili PC animace, aby ozřejmili polohu akupunkturních bodů v anatomických souvislostech a pak na dvou dalších fotografií demonstrují polohu bodu a konečný vizuální výsledek po zavedení jehly do kůže. Díky tomu i začátečník získá velmi dobrou představu o přesné poloze akupunkturních bodů, potažmo průběhu daného meridiánu, na kterém konkrétní body leží.

 

Výsledek obrázku pro heartVýsledek obrázku pro heartVýsledek obrázku pro heartČím se atlas liší od podobných publikací a čím mě skutečně velice zaujal: srozumitelně popsanými akupunkturními technikami. Ve většině knih se autoři spokojí s konstatováním, že existují různé techniky, ale v Obrazovém atlasu akupunktury vám je rozdělí ( Akupunktura na napnuté kůži, akupunktura s využitím tlaku nehtu, akupunktura s využitím zavádění druhou rukou, akupunktura na stisknuté kůži, akupunktura se zaváděcí trubičkou), popíší a opět demonstrují na fotografii. Navíc se dozvíte jen zřídka jinde uváděné informace o hloubce vpichu, směru vedení jehly a možnostech (druzích) stimulace napíchnutého akupunkturního bodu zavedenou jehlou. Kolektiv autorů ani neopomněl na pocity, které by měli pacienti při správném postupu vnímat a možnost zapojení dechu. Já osobně miluji tradiční asijskou techniku moxování a jsem velice ráda, že ani na ni se v knize nezapomíná: u každého akupunkturního bodu je poznámka, zda je bod vhodný pro moxování či nikoli a pokud lze bod pouze moxovat a nikoli ošetřovat jehlou je nafocena technika moxování (např. str. 331). Začátečníci jistě ocení i informace o doporučené tloušťce a délce jehel (str. 348). U mě osobně kniha předčila očekávání: nejedná se pouze o suchý seznam bodů a drah, ale publikace je skvělý praktický rádce a příručka pro začínající akupunkturisty.

Moje hodnocení (jako ve škole): 1Výsledek obrázku pro heart

V procentech: 100%

Za skvělého rádce a učitele – akupunkturistu děkuji nakladatelství Grada. A velice děkuji i za recenzní výtisk.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *