Recenze

Dcery čarodějného vrchu

Vítejte na Malkin Toweru v Pendleském lese mezi DCERAMI ČARODĚJNÉHO VRCHU. Přivítají vás „obdaření a spříznění“, jejichž zažehnávadla a kouzla vás nepřestanou fascinovat. Taková moc! V dobách starého náboženství by díky svým schopnostem uzdravovat byli pro lidi svatí, ale v 16. století byli nazýváni čarodějnicemi.

Název: Dcery čarodějného vrchu

Autor: Mary Sharratt

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2019

Počet stran: 416

Elizabeth Southernsová přezdívaná bába Demdike zná všechny správné byliny k vyléčení nemocného těla a navíc je ještě obdařená magickou silou, jenž pomocí modliteb dokáže sejmout kletbu z prokletého člověka. Tyto schopnosti se dědí, už její děd byl zaříkávačem koní a i její dcera Liza je zažehnávačka, stejně jako vnučka Alizon Device. Ale její potomci se nechtějí znát k tomuto „obdarování“ a raději nechávají v sobě tuto sílu spát. Moc dobře vědí, jak tenká je hranice mezi uzdravováním a čarodějnictvím, z kterého by mohli být nařčeni. V době největšího hladu je ale právě toto umění jediným zdrojem jejich obživy. Ovšem některým lidem jejich „čarování“ leží v žaludku a tak se nakonec celá rodina octne ve vězení v Lancasteru, kde je s nimi veden soudní proces, na jehož základě jsou všichni obviněny z čarodějnictví a paktování s ďáblem. Nastává boj o moc pronásledovatele čarodějnic Rogera Nowella i o záchranu nevinných životů.

Nebylo jiné cesty. Žily jsme dál ve věži, dvě ženy bez otce, bez manžela, bratra či syna, bez pevné mužské ruky. Dcery zpod čarodějného kopce Pendle, co se zabývají kouzly a magií. Co si zavdávají s čerty a duchy. Měly jsme zvláštní schopnosti a ty sílily a sílily, až už nikdo nemohl přehlédnout svit v Lizině pokřiveném pohledu a žár, který jsme v sobě obě nosily. Tu magii, která nám kolovala v krvi.

Autorce románu DCERY ČARODĚJNÉHO VRCHU se podařilo vytvořit neuvěřitelně živý román, který je naplněn ohnivou ženskou energií a ohromující silou. Dle mého názoru je to jedna z nejlepších knih, které byly o čarodějnictví napsány.

První kapitola je vyprávěna bábou Demdike a ta vás uvede do všech tajů své moci. Díky ní poznáte nejen léčivou sílu bylin a modliteb, ale také charaktery jak obyčejných lidí, tak i velevážené vrchnosti. Přiblíží vám život na přelomu 16. a 17. století ve všech jeho podobách tak dokonale, že se vám před očima bude její vyprávění odvíjet jako filmový příběh.

Další tři kapitoly se věnují životu její vnučky Alizon, která svou sílu odmítá přijmout i přes úpěnlivé prosby Demdike. Poznáte celou rodinu včetně slabomyslného bratra Jamieho a nevlastní sestry Jennet, kteří ještě sehrají svou roli v celém příběhu.

Mně osobně byl bližší příběh Demdike, který oplýval tajemnou mocí, moudrostí i pozitivitou hlavní hrdinky. Oproti tomu příběh Alizon mě zvedal ze židle díky její naivitě, která ačkoli ji bylo 17 let, chovala se chvílemi jako rozmazlený fracek, který si neuvědomuje následky svého chování.

Mezi katolictvím a čarodějnictvím byla v 16. století jen velmi tenká hranice a někdy se prolínali navzájem. Až teprve později byla magie vykořeněna z křesťanství a dostala tak cejch zakázaného. A tento román je toho důkazem. Autorce se podařilo tyto dvě roviny nenásilně spojovat i ukázat jak málo stačí k tomu, aby se z „božského“ stalo „nečisté“.

Snad nikdy jsem nečetla tak zajímavý a výstižný doslov od samotné autorky jako v této knize, kde se dozvíte všechny podrobnosti, které se k příběhu váží. Všechny hlavní postavy a události této famózní knihy jsou převzaté ze skutečných čarodějnických procesů, které proběhly v roce 1612 v Lancasteru a mimo jiné se také dočtete, že oslovení Demdike se na dlouhou dobu zažilo jako označení pro čarodějnici. Všechna zažehnávadla a kouzla popsaná v knize se zakládají na zdokumentované magii, jakou lidé v Lancashire používali.

Od spisovatelky Mary Sharrattové jsem už četla knihu Extáze o životě Almy Mahlerové a už tenkrát jsem tušila, že je to skvělá vypravěčka příběhů, což se mi u této knihy potvrdilo a už teď netrpělivě vyhlížím další její spisovatelský počin.

Atraktivní román o jednom smutném období v dějinách lidstva vás uchvátí od samého začátku a dostane vás svou lidskostí, bravurním vypravěčským stylem i svým jedinečným příběhem, který je vystavěn na podkladech historických skutečností. A já prostě nemohu jinak, než dát této skvělé knize nejvyšší hodnocení.

Hodnocení: 100 %

Děkuji nakladatelství Jota za recenzní výtisk knihy Dcery čarodějného vrchu, který se pro mě stal opravdovým čtenářským zážitkem.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Pokud jsi nečetla Kladivo na čarodějnice od Kaplického, taktéž doporučuji – ta je ještě drsnější, ale skvěle napsaná.

    1. Veronika Esserová says:

      Četla ;-), sice už hrozně dávno, ale někdy si to nechám připomenout filmem. Teď mám připravenou Naději pro Fleetwood a doufám, že budu stejně spokojena :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *