Slovo autora: „Tato kniha není o tom, jak být šťastný nebo jak být populární. Na to je spousta jiných knih. Je o tom, jak být úspěšný, ale ne v tom smyslu, jak jej používá většina lidí. Protože jde o to, jak být lidský, jak žít s pocitem, že jste víc než mol, který žije jen pro jeden moment a pak mizí. Jde o to, jak vědět, že jste žili, jak mají lidské bytosti žít, že jste svůj život nepromrhali. Je to kniha o tom, jak dát svému životu smysl, pocit, že jste využili svůj čas na zemi dobře a nepromarnili ho, že svět bude jiný díky tomu, že jste jím prošli.“
Název: Když všechno, co jste kdy chtěli, pořád nestačí
Autor: Harold S. Kushner
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2019
Počet stran: 176
Oblíbený duchovní – americký rabín – autor několika knižních bestsellerů se v této knize mj. zaobírá rekapitulováním života ve středních letech. Chcete -li krizí „středního věku“. Za průvodce knihou si vybral biblickou postavu Kazatele a jeho knihu, ve které bilancuje svůj život: dosáhl všech hmotných statků, zažil úspěch, bohatství, veškeré světské požitky.. Pak se obrátil na duchovní cestu a poznal důkladně i tu – přesto má pocit marnosti prázdnoty. Kushner svým typicky realistickým způsobem, který je ale zároveň plný empatie a moudrosti, píše o ošidnostech bezhlavé honby za úspěchem a majetkem, obrací pozornost k tomu, co dělá život skutečně smysluplným, a vede člověka k vnitřní zralosti.
O autorovi
Harold S. Kushner (* 1935 Brooklyn, New York) je americký rabín, představitel progresivního křídla rekonstruktivního judaismu.
(Foto: Harold S. Kushner, zdroj: jpost.com)
Narodil se v newyorském Brooklynu, vystudoval Kolumbijskou univerzitu a v roce 1960 získal rabínskou ordinaci na Židovském teologickém semináři (JTS). Stejná instituce mu roku 1972 udělila doktorát z biblistiky. Studoval také na jeruzalémské Hebrejské univerzitě, přednášel na Clarkově univerzitě a Rabínské škole JTS. Je držitelem šesti čestných doktorátů (dr. h. c.). Dlouhodobě působí jako kongregační rabín izraelského chrámu v massachusettském Naticku.
Na státním pohřbu prezidenta Ronalda Reagana ve washingtonské katedrále sv. Petra a Pavla dne 11. června 2004 předčítal úryvek z bible.
Obr. zdroj:Wikipedia
Je autorem bestselleru Když se zlé věci stávají dobrým lidem, který napsal po smrti svého syna Aarona ( také vyšlo v nakladatelství Portál). V útlé publikaci srozumitelné věřícím i nevěřícím lidem se zamýšlí nad bolestí a zármutkem, nad lidským utrpením. Kniha ceněná psychology, psychiatry i teology pomáhá od roku 1981 lidem po celém světě, byla přeložena do jedenácti jazyků a v Holandsku dvakrát vyhlášena nejlepší nebeletristickou knihou roku.
Text zdroj (upraveno KM): Wikipedia
Summa summárum
Kniha je vytištěna na sněhově bílém papíře a má moji oblíbenou velikost: vejde se mi do kabelky a svým objemem se při přenášení z místa na místo příliš nepronese 🙂 – takže super. Na obálce najdeme (zřejmě) klikyhák ze zlatého prachu. Ale popravdě svou interpretací ilustrace na obalu knihy si moc jistá nejsem 🙂 a celkově mě obrázek příliš neoslovil… Dovedu si představit přebal, který by knize slušel více, ale obsah knihy čtenáři bohatě vykompenzuje to, co jí snad vizuálně chybí 🙂 .
Peklo nejsou „ti druzí“. Peklo je, když někdo tak usilovně pracuje na dosažení úspěchu, že to naruší jeho vztahy s druhými lidmi, takže se je naučí chápat jen z hlediska toho, co pro něj mohou udělat.
Když jsem zjistila, že je autor rabín, trochu jsem se obávala, že mi text přijde nesrozumitelný, protože nejsem žádný filozof ani znalec Tóry či Starého Zákona nebo biblických textů obecně, ale mé obavy byly naprosto liché. Kniha je psaná zcela srozumitelně bez ohledu na víru či ateismus čtenáře.
Naopak teologické vzdělání a praxe duchovního autora povyšuje knihu rabibho Kushnera na dílo s mega dávkou lidskosti, soucitu a pochopení. Z textu knihy lze vycítit, že autor zná skutečně dobře lidskou povahu a duši, takže se mu povedlo skvěle vystihnout a velice názorně popsat rozporuplnost myšlení člověka naší doby: jeho (často popíranou) touhou po „dokonalosti“ v očích konzumní společnosti a odvěkou touhou lidských bytostí po „obyčejném štěstí a pocitu naplnění“. Harold S. Kushner v knize cituje řadu velkých myslitelů, nejčastěji C. G. Junga, Bibli a knihu Kazatel (kniha Ecclestiastes) a vysvětluje, jak si mnozí pleteme pocit štěstí s úspěchem.
Musím přiznat, že pro mě je kniha Když všechno, co jste kdy chtěli, pořád nestačí nejen silně inspirativní, ale i uklidňující. Díky ní jsem si uvědomila mnoho věcí, ale hlavně jsem si „uklidila v hlavě“, což mi dodalo klid, který nám tolikrát v hektických dnech chybí…
Když přestaneme hledat onu Velkou odpověď, ten Nesmrtelný čin, který dal našemu životu trvalý smysl, a místo toho se soustředíme na to, abychom zaplnili jednotlivé dny okamžiky, které nás uspokojí, potom najdeme jedinou možnou odpověď na otázku „O co v životě jde?“.
Nejde o to napsat skvělé knihy, nahromadit velké bohatství, získat velkou moc. jde o to milovat a být milováni. Jde o to radovat se z jídla a z posezení na slunci …
Moje hodnocení (jako ve škole): 1
V procentech: 97%
Nakladatelství Portál opět vydalo knihu, která má potenciál pomoci mnoha lidem vymotat se z nemocného marastu moderního chaosu naší hektické doby. A já tímto zároveň moc děkuji za recenzní výtisk.