Recenze

Sběratelka příběhů

Každý má nějaký příběh, a ačkoli si uklízečka Janice myslí, že ona ne, někdy stačí najít v sobě odvahu a kuráž a nebát se vyprávět ten svůj. Román SBĚRATELKA PŘÍBĚHŮ je jemným vyprávěním o přátelství, odvaze i naději.

Název: Sběratelka příběhů
Autor: Sally Page
Překlad: Jana Kordíková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

Každý má nějaký příběh. Ale najde Janice odvahu vyprávět ten svůj? Janice je uklízečka v domácnostech lidí: tiše vnímá jejich lásky, starosti, radosti, a dokonce i ta nejnepatrnější tajemství. Jako by jí lidé předáním klíčů od svých domovů svěřovali i své nejtajnější stránky. A tak je Janice začala sbírat. Malé i velké příběhy prožitého života, které pečlivě opatruje. Ví, jak se dívat, jak naslouchat, jak zachytit každý detail. Janice ví, že každý z nás má nějaký příběh. A možná přišel čas, aby se podělila i o ten svůj… Nejkrásnější, nejdojemnější a nejvíce povznášející příběh, který si letos přečtete!

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Sběratelka příběhů je barevným mixem životních zážitků dojemného, veselého i bolestivého charakteru a pozvolné vyprávění dává vyniknout jeho jemným nuancím. Přátelství, odvaha, vina i naděje prosvítají příběhem uklízečky Janice, která žije životem druhých lidí a marně hledá východisko z toho svého.

Příběh vyprávěný er-formou má hlavní hrdinku v postavě Janice. Tahle žena s manželem a dospělým synem se živí jako uklízečka a její zákazníci jsou pro ni studnicí životních příběhů. To ale ještě netuší, že ten nejlepší a nepodivnější příběh na ni čeká v domě devadesátileté paní B. A tahle nedůtklivá stařenka teda příběhy vyprávět rozhodně umí a zároveň tuší, že i Janice cosi ukrývá.

Autorka své vyprávění pozvolna rozšiřuje a nabaluje na svoji postavu množství dojemných i prapodivných příběhů, které v sobě nesou obyčejnost i moudrost životních zkušeností. Janice je žena, která umí naslouchat nejen lidem, ale i světu a svému okolí, které k ní promlouvá srozumitelným jazykem nepatrných drobností, barevných odstínů i pocitů. Někdy jsou jejich příběhy zajímavé i lehce dojemné a někdy trochu nudné. Ale takový už je život.

Autorka posbírala a popůjčovala si příběhy, které vetkla do svého románu. Jak sama píše v doslovu: „Téměř každý z příběhů obsažených v této knize je pravdivý nebo minimálně založený na pravdě. Čas od času jsem různé příběhy vyšperkovala, aby vyhovovaly vyprávění a abych zakryla totožnost osoby, jejíž příběh jsem vyprávěla. Ale to hlavní je ze skutečného života. Což jenom potvrzuje, že Janice měla pravdu – mimořádné věci se objevují u obyčejných lidí.“

Potenciál dějové osy o uklízečce/sběratelce příběhů má našlápnuto stát se nezapomenutelným zážitkem, autorka se ale dle mého příliš drží při zdi a do svého příběhu nepromítla nabídnutou škálu emocí, kterou měla přímo před sebou. Jemné splývání na povrchu vyprávění je sice zajímavé a čtenáři niterných příběhů jistě ocení tento počin, ale mně tam zkrátka cosi chybělo do dokonalosti.

Román má v sobě několik krásných momentů, které se vás dotknou a na celém vyprávění je poznat, jak ho autorka uchopila s velkou dávkou osobní empatie a pomocníkem se jí stal citlivý humor. Pokud se rádi noříte do svého nitra a nahlížíte se zvědavostí do lidských osudů, pak s knihou Sběratelka příběhů nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za jemný příběh plný naděje a nových začátků děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Sběratelka příběhů si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *