Recenze

Domek u vodopádu

Minulost už nezměníme, ale budoucnost můžeme. Tři mladí lidé, které spojuje společná DNA a bohužel i bolestné vzpomínky se snaží najít východisko ze své situace a potažmo i ze svého nepovedeného života. Snad jim v tom pomůže zděděný DOMEK U VODOPÁDU, který jim poskytne bezpečí, odvahu i nový elán do života. Tento patchwork života je totiž ušitý nejen ze vzpomínek, ale také z nadějí.

Název: Domek u vodopádu
Autor: Carolyn Brown
Překlad: Soňa Tobiášová
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2023
Počet stran: 296

Babiččino dědictví po letech znovu spojí tři odcizená vnoučata. Flynn a jeho sestřenice Nessa a April se setkávají v domku nedaleko texaského městečka Blossom, kde jako děti společně trávili letní prázdniny. Jsou odhodlaní vyplnit podivné přání zesnulé babičky Lucy, jež obnáší ruční dokončení patchworkové pokrývky. Jen hotové dílo jim totiž podle závěti umožňuje odemknout babiččinu starou truhlu, která možná ukrývá skutečné dědictví. Pro přísně vychovávanou Nessu představuje babiččin domek útočiště, domov daleko od domova. Pro prostopášného Flynna je to to poslední místo, kam by očekával, že se ještě někdy vypraví. Pro ztracenou April je Blossom symbolem celoživotního zklamání. Steh za stehem obnovují dávné rodinné pouto, o němž ani nevěděli, že ho hledají. A společně nečekaně nacházejí také naději.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Zajímavé vyprávění vás čeká v románu Domek u vodopádu a vy si můžete užít jemný příběh plný bolesti, naděje, lásky i nových začátků. Romantika samozřejmě nemůže chybět a rodinné tajemství zastřené mlhou lží a polopravd vás také příjemně pobaví.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje osudy tří vnoučat. Každý z nich si nese své rodinné stigma, které jim znesnadňuje život i budoucnost a najít nový odrazový můstek vypadá jako nemožný plán. Společný pobyt ve zděděném domku uvolňuje nejen bolestné vzpomínky a dětská traumata, ale i naději v lepší zítřky, které tak moc všichni potřebují.

„Ve spíži zbylo pár konzerv, ale mouka a cukr jsou pryč. V lednici taky nic není.“
„To se nám podobá, ne?“ zašeptala April. „Jsme taky prázdný, jenom doufáme, že…“
„Spíš bych řekla, že toho s sebou všichni vláčíme až moc,“ přerušila ji Nessa. Někdy se její příkrost docela hodila. April o lítost opravdu nestála, potřebovala spíš pochopit, že i ostatní zažili krušné chvíle. „Nejsi jediná, kdo má spoustu špinavýho prádla – doslova i přeneseně.“

Autorka má příjemný styl vyprávění, který se nezaobírá nepodstatnými okolnostmi, ale svůj zrak upírá k pocitům a myšlenkám „rozbitých“ duší. Vede své čtenáře cestou tajemství a pomalu uvolňuje nejen pravdu, ale i myšlenkové bonmoty o životě. Příběh se opírá o intenzivní téma hledání vlastního Já a nenásilnou formou je prostoupeno celým jemným vyprávěním.

Postavy tohoto románu dostali od autorky naloženo až běda. Kdo nemá rodinné trauma či osobní problém jakoby nebyl. Ovšem nenechte se mýlit, jestliže máte dojem, že se jedná o ponuré, negativní čtení, protože tady se ho nedočkáte. Autorka sice popustila uzdu a svým hrdinům pořádně zatopila pod soukromý kotel, ale nesnaží se je nijak utápět v sebelítosti, spíše k vám promlouvají jejich pocity prozření a odvaha něco se svým životem udělat.

Na můj vkus autorka příliš klouže po povrchu a nepouští se do hlubších vod uvědomění ani propracovanosti. Na druhou stranu pokud máte chuť na nenáročnou oddechovku, která vám kromě milé a atraktivní dějové osy dokáže nabídnout ještě trochu přidané hodnoty, s románem Domek u vodopádu nesáhnete vedle. Nechte se unášet po proudu životních změn, lásky i bolesti a nasajte víru i naději v lepší zítřky. Čtivost i dojemné momenty zaručeny.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za nenáročný, ale milý příběh děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Domek u vodopádu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *