Recenze

Zářivá noc hvězd a ledu

Velmi emotivní a silný příběh vás čeká v románu ZÁŘIVÁ NOC HVĚZD A LEDU. Ponořte se do tragédie jménem Titanic a poznejte tuto bolestnou ztrátu očima kapitána záchranářské lodi i mladé cestující Kate, jež zkázu této lodi poznala na vlastní kůži.

Název: Zářivá noc hvězd a ledu
Autor: Rebecca Connolly
Překlad: Přemysl David
Nakladatelství: Kontrast
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Krátce po půlnoci ze 14. na 15. dubna 1912 je kapitán Carpathie, Arthur Rostron, vytržen ze spánku a dostává hlášení, že Titanic vysílá tísňový signál, neboť během své první plavby narazil na ledovec. I přes nedostatek informací začne Rostron okamžitě konat, odhodlán na volání o pomoc reagovat. Jenže Carpathia je více než čtyři hodiny cesty od místa neštěstí. Otázek je stále víc, odpovědi žádné. Zůstane jeho loď pohromadě, když ji vystaví dosud nevídané rychlosti? Co když také narazí na ledovec? A budou při takovém mrazivém chladu na místě vůbec nějací přeživší, až Carpathia dorazí?
Kate Connollyová je cestující třetí třídy Titaniku. Poté, co loď narazí na ledovec, je jednou z posledních osob, kterým se dostane pokynů a pomoci. Navzdory zmatku při opouštění lodi se Kate podaří dostat do záchranného člunu. Když je však svědkem toho, jak Titanic mizí v propastných hlubinách, a slyší výkřiky stovek lidí, kteří jsou stále ve vodě, napadne ji, zda je nějaká záchrana vůbec možná.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Dojemný román Zářivá noc hvězd a ledu je napsán podle pozoruhodného skutečného příběhu lodi Carpathia a jejího legendárního kapitána, který zareagoval na tísňové volání potápějícího se Titaniku. Velmi silné a záživné vyprávění vás dojme a ukáže další z mnoha pohledů na tuto námořní katastrofu.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dvě dějové linie. První má v rukou kapitán lodě Carpathia Arthur Rostron a jeho výpověď je příběhem prozřetelnosti, lidské oběti i hrdinství. Dokáže své čtenáře napínat i přesto, že moc dobře vědí, jak záchrana Titanicu skončí a neubírá nic z reálného přesvědčení o poslední naději. S mladou dívkou Kate, jež má na starosti druhou linii, se vydáte přímo na palubu proslulé lodi, která se nezadržitelně řítí ke svému konci. Společně budete prožívat první i poslední minuty plavby a vnímat emoce prostoupené tímto příběhem.

Carpathia přijala výzvu.
Oni všichni.
Hleděl na moře před sebou. Nemohl myslet na nic jiného než na přítomnost, nemohl předvídat, co jej asi čeká v následujících několika hodinách. Jasnost noční oblohy byla dechberoucí. Byl by se jí obdivoval, kdyby okolnosti byly jiné. Každá hvězda osvěcovala svůj výsek oblohy se zářivostí, jakou viděl jen zřídka.
„Zářivá noc hvězd,“ zamumlal si pro sebe Arthur při pohledu do ní. Polkl. „A ledu.“

Napínavé svědectví dvou vypravěčů a přímých účastníků tragédie dává tušit, že tady emoce potečou proudem a skutečně je tomu tak. V Rostronově hrdinném vedení musíte obdivovat vnitřní sílu, precizně vystavěný plán záchrany, odvahu i odhodlání za každou cenu zachránit přeživší. U Kate vnímáte každou citlivou strunu hrozné tragédie, která doléhá na všechny cestující a pod jejíž tíhou se projevují pravdivé tváře bez masky a přetvářky.

Autorka píše věcně a s citlivým přístupem vytváří dějovou osu, v kterém kromě Titanicu hrají prim i charaktery všech zúčastněných. To, jak se dokáží zachovat v mezních situacích, jejich myšlenky i činy jsou silným čtenářským zážitkem a ještě více umocňují celkový dojem z knihy. Začátek se rozjíždí velmi pozvolna a množství jmen i stagnace děje románu nijak neprospívá. Pokud ovšem vydržíte těch několik prvních stránek, emocionální smršť, která se na vás posléze vyvalí, rozhodně stojí za to. Autorka jemně a s citem popisuje pocity hlavních hrdinů, které se do vás noří intenzivní silou a vyvolávají ve vás okamžitou reakci. A reakce je to opravdu silná. Nejvíce se otiskuje v tragické události kolem potopení Titanicu, v které i nepatrné drobnosti popsané autorkou dokáží zamávat s vašimi city.

Poutavý román Zářivá noc hvězd a ledu se mi velmi líbil a i když o této tragédii bylo napsáno už spoustu knih, tato se lehce od ostatních odlišuje a vymyká. Možná je to pohled odvážného kapitána a možná celistvě podaný koncept celé katastrofy, který ale není nijak podrobně rozebírán a nepůsobí nudným dojmem, nýbrž se autorka snažila vypíchnout nejdůležitější body a podat je svým čtenářům reálnou a živou formou, z které vystupují emoce i napětí. Pokud máte rádi silné příběhy, které do vás otisknou svoji stopu, pak tady nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za skvělou, výživnou a emocionálně náročnější četbu děkuji KNIHCENTRUM.CZ, na jejichž stránkách si můžete knihu Zářivá noc hvězd a ledu pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *