Recenze

Návrat nežádoucí

Ponořte se do neklidných časů poválečných let a poznejte příběh zdravotní sestry v českém pohraničí, jejíž minulost je poznamenána koncentrační táborem Ravensbrück. Ve spisech sice měla razítko NÁVRAT NEŽÁDOUCÍ, ale pevná vůle a odhodlání ji dokáží pomoct i v období komunistické éry. Poutavý a čtivý příběh.

Název: Návrat nežádoucí
Autor: Lenka Potůčková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 408

Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulisách poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentráku, u Drážďan se k ní přidá malé nemluvící děvčátko. Po návratu do Čech zamíří s holčičkou do nemocnice v pohraničí, kde si najde práci. Obě se spolu postupně sžívají a vzniká mezi nimi vztah matky s dcerou. Prožívají tu divoká poválečná léta, odsun Němců Rudými gardami i nástup komunistů, jejichž praktiky hrdince často připomínají roky prožité v lágru. Přes mnohé těžkosti zde obě nakonec najdou nový domov, přátele i lásku…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavé vyprávění vás čeká v románu české autorky Lenky Potůčkové s názvem Návrat nežádoucí a čtení je to věru zajímavé. Vydejte se se zdravotní sestřičkou Marií a malým děvčátkem do těžkých poválečných let a znova a znova nacházejte sílu k dalšímu žití a zacelujte společně jizvy na těle i na duši.

Příběh vyprávěný er-formou umožňuje vítaný odstup i celistvý přehled dějové osy, která je vystavěna precizně a velmi podrobně. Hned od začátku jste vtaženi do příběhu mladé dívky, která na své cestě z koncentráku potkává malé němé děvčátko, jehož se ujme a společná cesta následujícím obdobím dává tušit spoustu potíží, duševního uzdravování i dalších životních překážek, které jim osud i nelehké časy nadělí.

Vrací se úplně jiná. Najednou věděla, že už nikdy nedokáže navázat na to, co bylo. Už napořád zůstane mezi jejím starým a novým životem nepřekonatelná propast. Ve starém životě zemřela a v tom novém se znovu narodila. Odvíjí se její první krůčky. První rozhodnutí. Podvědomě věděla, že ji čekají i první prohry a první zklamání. Ale nový život s sebou zároveň nesl naději a její naděje nikdy nezemřela. Ani v pekle ne.

Musím zkonstatovat, že mě autorka této prvotiny mile překvapila. Ačkoli příběh nemá žádné dechberoucí tempo ani vyhrocené okamžiky, které by vás svojí energií emočně převálcovaly, daří se ji udržet čtenářovu pozornost po celou dobu a to i přesto, že je její román rozsáhlý a veden v nekomfortním fontu písma. Svoji dějovou osu vystavěla na atraktivním časovém období (pro čtenáře), do kterého skvěle zapadá i hlavní postava věnující se práci s lidmi. Dostává tak do rukou účinnou munici a tahle autorka slepými náboji nestřílí. Přesně míří do duše tehdejší doby, nezapomíná na historické souvislosti, z kterých si vybírá notoricky známé kauzy, a své postavy posílá do náruče životních zkoušek, v kterých se projeví jejich podstata a charakter utvářený na nestabilních základech nelehkých časů.

Trochu jsem měla problém s obsáhlostí celé knihy, s čímž souvisí nadbytečné odstavce i myšlenky, které se několikrát dokola opakují, zbytečně nafukují knihu do obřích rozměrů a srážejí tak tempo knihy, které je sice stabilní, ale nijak kvapné. Emoce zde fungují na skrytém podkladu. Autorkou nejsou nijak výrazně „ždímány“, spíše se jedná o konstruktivní ničím nezatížené pocity, které si i bez výrazného tlaku nacházejí ke čtenáři svoji cestu.

Román Návrat nežádoucí se mi celkem líbil a musím říct, že i přes několik nedostatků si určitě následující román od této české autorky velmi ráda přečtu. Pokud máte rádi příběhy odehrávající se na pozadí českých dějin a mapující náročný život obyčejných lidí, pak s touto zajímavou knihou nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za zajímavé a poutavé vyprávění děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Návrat nežádoucí můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *