Recenze

Velké léto

Co se musí stát, aby se z nejhoršího léta stalo léto nejlepší? Ponořte se do dalšího skvělého příběhu spisovatele Ewalda Arenze s názvem VELKÉ LÉTO a nechte se dobrovolně omámit krásným jazykem i úžasným vyprávěním, které vás okouzlí.

Název: Velké léto
Autor: Ewald Arenz
Překlad: Tereza Jůzová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 312

Vypadá to, že šestnáctiletý Friedrich na konci školního roku propadne. Jeho jedinou šancí je reparát, což znamená obětovat rodinnou dovolenou, obětovat léto. A jako by to nestačilo, dozví se, že se musí na opravné zkoušky připravovat u prarodičů. Friedrich se zhrozí — děda mu vždycky připadal přísný a odtažitý. Jedinou útěchou mu je babička Nana. A taky Beate, dívka v zelených plavkách, kterou potkal na koupališti pár dní před začátkem prázdnin. Navzdory nepříjemným očekáváním pozná v následujících týdnech dědu v úplně novém světle, vyslechne si příběh o tom, jak se jeho prarodiče seznámili, a poprvé v životě se zamiluje. Zkrátka skoro dokonalé léto, nebýt Friedrichova nejlepšího kamaráda Johanna, který navenek působí pohodově a sebejistě, ale pod povrchem se ukrývá komplikovaná osobnost.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Velké léto v sobě ukrývá jemný a intenzivní příběh dospívání, v kterém se zrcadlí duše i emoce. Vyprávění podané s laskavostí a citem otevírá bránu přátelství, prvních lásek i otázku důvěry a přehodnocování. Už předchozí autorův román Staré odrůdy si u mě našel své stabilní místo a nejinak je tomu i s jeho další knihou.

Příběh vyprávěný ich-formou z pohledu hlavního hrdiny Friedricha vám dá možnost nahlédnout do jeho pubertální rozhárané duše, která na prahu dospělosti poznává radosti i bolesti ještě dětského světa a současně i toho dospěláckého. A ten má poněkud jiná pravidla. Společně s dalšími mladistvými společníky Johannem, Beatou i Almou tvoří protipól k moudrosti a uváženosti jeho babičky a dědy, kteří mají mladým co nabídnout ze svého zralého pohledu na svět.

Možná je to ten jeden rok, který jsme tenkrát prožili. Ne. Nebyl to ani rok. Bylo to jedno léto, jaké pravděpodobně přijde jen jedinkrát za život. Jedno léto, které v sobě doufám chová každý; jedno léto, kdy se všechno změní. Ano, Možná to není jen samotný smutek, ale především touha po tomhle létě – po tomhle neopakovatelným, rozechvěle krásným kouzlem mnoha poprvé.

Začátek se rozjíždí v seznamovacím módu, který si plyne lenivým prázdninovým tempem a kromě velkých pubertálních snů a představ výjimečné vzrůšo nenabízí. Postupem času se vám toto zahálčivé tempo nenápadně začne zadírat pod kůži a vytvářet si tak cestičky k vašemu srdci. Autor si ovšem největší trhák nechává na poslední třetinu knihy a tady se už od příběhu nedá odtrhnout. Vše začnete vidět jinýma očima, jakoby se před vámi otevřely utajené dveře poznání a vám zapadnou věci na správné místo.

Je neuvěřitelné, jak autor dokáže přesně vystihnout prostředí i atmosféru časového údobí. Ve Starých odrůdách cítíte podzimní vůni hlíny a tlejícího listí a tady na vás dýchne teplý vzduch provoněný létem, sluncem i typickou vůní koupaliště. Své hrdiny ukazuje čtenářům bez obalu a nebojí se proniknout i do temnějších vrstev jejich charakterů.

Ačkoliv se román Velké léto může jevit jen jako fajn příběhem pro dospívající klackovitou mládež, její přidaná hodnota z ní dělá další výtečné čtení od mimořádného autora, který se mi zamlouvá čím dál tím víc. Staré odrůdy pro mě sice byly o fousek lepší, ale i tihle mládežníci a děda „Lebeda“ se mi velmi zamlouvali a neměli problém najít si cestu k mému srdci. Moc krásné a laskavé vyprávění!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další knižní skvost německého spisovatele Ewalda Arenze děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Velké léto pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *