Recenze

Říše

Adolf Hitler vyhrál válku po té, co se mu podařilo úspěšně vyhladovět Leningrad, vzpurný Stalingrad nechal zaplavit řekou Volhou a Moskvu spolu se Stalinem během pár minut veleúspěšně vymazala z povrchu zemského atomová bomba. A co bylo se světem dál po roce 1945? To vám ve své knize Říše prozradí úspěšný český spisovatel Roman Bureš. Knihu na svět přivedlo nakladatelství Epocha.

Název: Říše

Autor: Roman Bureš

Nakladatelství: Epocha

Rok: 2020

Počet stran: 480

Oficiální anotace

Druhá světová válka skončila vítězstvím nacistického Německa. Ihned v roce 1945 začala stavba Hitlerova valu, Nalezený obrázek pro Hakenkreuz Wallpaperznámého pod prostým názvem Zeď, který přetnul euroasijský kontinent od severu k jihu. Území na východní straně využívala Luftwaffe jako střelnici. Koktejl jaderných, biologických a chemických zbraní vrátil bývalé Rusko do středověku, zároveň však způsobil nové mutace. A to nejen fyzické, ale také mentální… Podaří se vojákům SEALs unést jednoho výjimečně nadaného jedince? Mohou jeho telekinetické schopnosti zabránit vypuknutí třetí světové války mezi USA a Velkoněmeckou říší? A jak se žije ve stále se zmenšujícím protektorátu Čechy a Morava? Nový vůdce Reinhard Heydrich pokračuje v odsunu zbývajících Slovanů na východ, ale co odsun vlastně znamená – vyhnání za Zeď nebo rovnou smrt?

Summa summarum

Brožovaná kniha z epošácké dílny  vás nenechá dlouho na pochybách, zda knihu číst nebo ji zahodit… Ať už patříte mezi fanoušky Romana Bureše nebo jste se s ním doposud nesetkali, zjistíte, že Říše patří mezi romány, které se čtou se zatajeným dechem a na jediný „zátah“.  Jako vždy pan autor svým čtenářům předvede perfektní znalost historie a ač je jeho příběh čirou fikcí, veškeré jeho „kulisy“ tvoří reálné události, které mají své místo v učebnicích dějepisu. Díky tomu působí jeho vyprávění na čtenáře obdobně intenzivně jako skutečné historické události. Celá kniha se dělí na 2 části: v první části je hlavní postavou sedmnáctiletý Čech, který se ovšem narodil „za Hitlerovým valem“ v ruské vesnici, kde se život vrátil oklikou zpět do časů středověku. Díky radioaktivitě a dalším faktorům se zde rodí lidé  s paranormálními vlastnostmi, které ovšem není radno předvádět na veřejnosti. Kníže Gerasim (jako i ostatní knížata) za ně své vazaly veřejně upaluje. Svými schopnostmi Alexandr (vyrůstající pouze s matkou) zaujme americké Seals, kteří si pro něj přijdou a doufají, že díky Alexandrovým schopnostem dokáží zbavit svět fašistů. Tato část příběhu je maximálně akční. Oběti čtenář brzy přestane počítat, protože je jich skutečně požehnaně. Nemá cenu si vytvořit užší vztah k nějaké z postav, protože jí pravděpodobně na následujících stranách pan autor nechá zemřít. Často velmi násilnou smrtí.

Druhá část knihy se odehrává retrospektivně – před Alexandrovým únosem do USA. Hlavními hrdiny jsou Sašovi rodiče žijící v Protektorátu Čech a Moravy v době před jeho narozením. I u tohoto příběhu je velmi pravděpodobné, že při čtení zapomenete napětím dýchat. Ani ne tolik díky akčnosti, ale díky téměř hmatatelné úzkosti, kterou na vás knižní hrdinové úspěšně přenesou. Mladý pár z Lidic (vsi, která v této Burešově realitě nebyla srovnána se zemí) čtenáře brzy „nakazí“ svým chronickým stresem perzekuované menšiny, strachem z budoucnosti a své další existence v nacistické kolonii. Stránky knihy zaplní beznadějí a hrůzou ze smrti během probíhající genocidy Slovanů a jejich odsunu za „Zeď“.

Nemohu říct, která ze dvou částí příběhu se mi líbila více či méně. Obě mají šmrnc, spád a propracovaný děj v jedinečných kulisách i atmosféře. A přitom jsou diametrálně odlišné. Knihu ❤ doporučuji všem, kteří se nebojí nechat se po hlavě vtáhnout do světa bez budoucnosti, plného temnoty, smrti a útlaku. Do světa vyzdobeného rudými megalomanskými vlajkami s hákovými kříži, říšsko – německými orlicemi a sochami Adolfa Hitlera v nadživotní velikosti. Můžete očekávat turbo jízdu, kde je na první pohled zřejmé, kdo je „dobrý“ a kdo „zlý“, tudíž není pochyb, komu bude čtenář fandit (pokud neoplývá sympatiemi k nacistickému Německu a neusíná s odznáčkem NSDAP  na pyžamu).  Jednoduše očekávejte „jízdu“ plnou akcí, napětí a zvratů. Panu spisovateli opět tleskám i tato jeho kniha mě bavila. 

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za knihu ze světa, kde se konečné vítězství  fašismu uskutečnilo v termínu, který svým stoupencům Führer, děkuji ❤ svému oblíbenému nakladatelství Epocha.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *