Recenze

Zavržený

Po delší odmlce se v plném nasazení vrací pozoruhodný americký spisovatel John Hart s románem ZAVRŽENÝ a není to vůbec špatný thriller. Drsné prostředí amerických věznic, husté praktiky zločinců i dva dospívající kluci, kteří si projdou peklem. Napětí zaručeno. 😉

Název: Zavržený
Autor: John Hart
Překlad: Jindřich Manďák
Nakladatelství: Albatrosmedia Vyšehrad
Rok vydání: 2023
Počet stran: 392

Veterán z vietnamské války Jason se po několikaletém vězení vrací do rodného města, ale kvůli jeho násilnické minulosti s ním nikdo nechce mít nic společného. Jason stojí o jediné – obnovit vztahy s mladším bratrem Gibbym. Nedlouho po Jasonově návratu se najde zavražděná žena a podezření padne právě na něho, ale když je unesena další žena, začne policie podezírat i Gibbyho. Gibby se rozhodne prokázat Jasonovu nevinu, a přitom se musí nejen vyhýbat policii, ale i proniknout do Jasonova skrytého života. Poznává přitom, co utvářelo jeho bratra ve Vietnamu, důvod, proč ho obvinili, i to, proč jistý vlivný člověk chce dostat Jasona zpátky do vězení. Pravda je mnohem syrovější, než si představoval.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Thriller Zavržený je zajímavým počinem uznávaného autora Johna Harta a musím říct, že mě příjemně překvapil. Naše seznámení prostřednictvím knihy Zavržený proběhlo bez potíží a s jistou dávkou sympatie i obdivu. Jeho příběh je dokonale vysoustružen a i když se jedná o komplexnější psaní rozprostřené do daleka, napětí ani drive neopouští originální děj po celou dobu.

Příběh je poskládán z několika linek, z nichž stěžejní se stává Gibbyho vyprávěná ich-formou. Tenhle kluk na prahu dospělosti se potýká nejen se svými rozháranými pocity, ale i s komplikovanou situací doma i svým vztahem ke dvěma bratrům. Neustálé pochybnosti o sobě, o svém jednání a nakonec i vražda, z které je obviněn bratr Jason, v něm vyvolává zmatek i odhodlání postavit se zlu na odpor a nemilosrdné až brutální jednání pachatelů je jeho součástí.

Zvedl jsem se a sklopil zrak, zaplavený vším tím, co jsem chtěl říct: že otec se nedokáže rozhodnout a matka chápe všechno špatně; že důvěra netvoří základy tohoto domu. Byly tu i jiné věci, které bylo třeba říct, jako Jasonovo varování před nebezpečnými lidmi, a taky to, co jsem se dověděl o jeho působení ve Vietnamu, co vysvětlovalo, jaký je a proč. Chtěl jsem taky říct, že Jason ví, kdo zabil Tyru, že mě chrání a že ví víc než policie, která si o sobě myslí, jak je chytrá. Tohle všechno jsem měl svému otci říct, a neřekl.

Autor píše čtivou a do prostoru rozbíhající se formou. Pokud jste spíše čtenáři rychlých, jednoduchých thrillerů, tady asi nebudete úplně spokojeni, ale pokud je vaším stylem spletité vyprávění, v kterém se nezapomíná na napětí (a to umí tento spisovatel vážně skvěle!), intenzivní taj na bránu ani nadbytek zvratů, mohli byste být okouzleni stejně jako já. Tady se totiž pořád něco děje a netýká se to čistě jenom stěžejní zápletky. Autor se rozvášnil a vede své vyprávění do vícero směrů, ale stejné závratné tempo i napětí dokáže udržet v každé své odnoži.

Thriller je protkán mnohými zmínkami o ozbrojeném konfliktu ve Vietnamu. Neustále se vám narážkami připomíná osud vojáků v této válce a hlavně jejich psychické pozůstatky, které si mladí muži odnášeli s sebou do svých soukromých životů. Tady se ke slovu dostává i jemný psychologický odér, kterým je příběh prostoupen a vůbec mu neublížil.

Milovníci plytkých thrillerů spíchnutých horkou jehlou si v tomto případě nepřijdou na své, ale pokud máte rádi skvěle vystavěný děj, který se zaobírá i vedlejšími tématy a dokáže vás po celou dobu udržet ve vzrušujícím napětí, pak Zavržený je thriller přesně pro vás.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za výživný příběh plný napětí a skvělé zápletky děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Zavržený pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *