Recenze

Bláznivá jízda

Na začátku byl jeden ztřeštěný seznam a cesta přes celou Kanadu. Dvě ženy a dva odlišné cíle. Nebo že by je přeci jenom něco spojovalo? První nemá práci a druhá má nalinkovaný zbytek života, ale možná jim tahle BLÁZNIVÁ JÍZDA změní život a vy se můžete společně s nimi vydat na road trip za štěstím.

Název: Bláznivá jízda
Autor: Christina Myers
Překlad: Jiří Chodil
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 240

Ruthii je osmatřicet. Právě přišla o práci a o snoubence, spí na rozvrzaném gauči u kamarádky a svůj světabol utápí ve víně. Cítí, že ona i její strádající bankovní účet potřebují nutně změnu. Inzerát jistého Davida Marche hledající pečovatelku, která by doprovodila jeho starou matku na cestě z východního pobřeží Kanady až k němu, do Vancouveru na druhém konci země. S představou štědré odměny a vítaného vytržení z každodenní rutiny tedy Ruthie nabídku přivítá s nadšením. Jejím úkolem je především zajistit, aby bezpečně dojely do cíle. Jakmile se však vydají na cestu, dvaasedmdesátiletá Kay se vytasí s dlouhým seznamem věcí, které by během oné pouti napříč kontinentem ráda zažila a podnikla, a ve hře rozhodně není jen krotká prohlídka pamětihodností. Zatímco Davidovým přáním je mít matku co nejrychleji u sebe, ženy se po cestě navzájem dělí o svůj příběh a Ruthie zjišťuje, že splnit požadavek zaměstnavatele bude obtížnější, než si uměla představit… Dvojici cestovatelek, jež mají pramálo společného, čeká nejistá a daleká pouť, na níž se přítomnost prolíná s minulostí a žádné přání není tajné. Najde Ruthie tu správnou odbočku, aby konečně vzala svůj život do vlastních rukou? A co Kay? Opravdu má už jen dožít v dusivé péči svého syna? Bláznivá jízda vás zve na road trip nekonečnou, fascinující Kanadou, na jehož konci každý může dostat druhou šanci.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Pohodový příběh vás čeká v románu Bláznivá jízda, a pokud se chystáte na dovolenou, tuhle knihu si klidně přibalte sebou. Laskavý příběh plný bláznivých nápadů, ale i moudré životní pravdy vás velmi mile pobaví a obejme ve své konejšivé náruči.

Příběh je vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Ruthie a jestli si někdo pro sebelítost šel dvakrát, pak právě tahle mladá žena, která po zrušeném zasnoubení rezignovala na život i na vztahy. Do cesty se jí připlete kurážná stará dáma Kay, která má zase elánu a energie na rozdávání. Společně je čeká cesta přes Kanadu, na které možná objeví ztracené sny a možná se od sebe navzájem něco naučí.

„Lidé jsou složití.“
„Proč mám pocit, že jsi vždycky na Jackově straně, když se o tom začneme bavit? Vždyť ho ani neznáš.“
„Nejsem na jeho straně. Jsem jenom… ďáblův advokát, tak se tomu říká, že? Naučila jsem se za všechny ty roky, že život se ubírá nečekanými cestami. Lidé jsou složití, to je to, co říkám.“
„Tak to ale není. Já třeba nejsem vůbec složitá. Já bych to, co provedl Jack, neudělala.“
„Jsi si tím jistá?“
„Ano.“ Zvedla jsem se, popadla jsem bankovku a vykročila k pultu. Jestli to takhle půjde dál, budeme se s Kay rafat do krve kvůli všemu.

Autorka píše velmi lehkou rukou, která jemně a s citem klouže po hladkém povrchu příběhu, který nemá žádné zádrhele (kromě životních karambolů hlavních postav) a nezapomíná se občas ponořit do hlubokých vod pocitů. Nenáročný příběh v sobě ukrývá mnoho podob, od humorného ladění, přes romantiku až po „velké životní pravdy“, které se skrývají mezi řádky a dokáží vás přinutit k zastavení.

Dějová linka není nijak složitým gordickým uzlem a tak nějak už dopředu tušíte, jakou cestou i způsobem se budou tyhle dvě sympatické dámy ubírat, ale jak už někdo moudrý podotknul: „I cesta může být cíl.“ Děj se pozvolna a s lehkostí rozjíždí a vy už tušíte, že tohle by mohla být fajn oddechovka, která vám udělá dobře. A víte co? Opravdu je tomu tak. I když jsem původně očekávala trochu hlubokomyslnější román a dostala místo toho nenáročný příběh plný bláznivých nápadů, pohody, humoru i romantiky, jsem nakonec spokojená.

Nechte se zlákat fajn cestou, která vám umožní ponořit se do ženského světa, společně probrat pár životních zbytečností i důležitých osudových kroků a nasát pohodovou atmosféru světlých zítřků i nadějné budoucnosti. Laskavý román Bláznivá jízda vám to umožní. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi příjemnou oddechovku plnou pohody a naděje děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Bláznivá jízda pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *