Recenze

Holky z Detroitu

Jazz, charleston, prohibice, bourbon. Hlučná dvacátá léta a příběh dvou odvážných žen Violet a Melanie, které dělí téměř století, ale obě chtějí to samé: svobodu, dobrý bourbon a krásné auto. Ponořte se do poutavého románu HOLKY Z DETROITU a nasajte jeho podmanivou atmosféru. „Třebaže se z nebe můžou někdy snášet sladkosti, život není vždycky jen růžový. Pusť se do nových dobrodružství. Miluj a buď milována. Jsi strůjcem svého štěstí.“

Název: Holky z Detroitu
Autor: Tori Whitaker
Překlad: Věra Kotábová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 360

Je rok 2018. Melanie Barnettová má za to, že už ví, o čem život je.  Je zaměstnaná v marketingovém oddělení palírny kentuckého bourbonu, kde se má rozhodovat o jejím povýšení, a po rozchodu s bývalým snoubencem je přesvědčená, že láska a kariéra nejdou skloubit. Pak ovšem v tajné zásuvce automobilového veterána Jordana MX, šarlatové rudého sporťáku a symbolu jazzové éry, kterého jí odkázala její prapraprateta Violet, objeví ohmataný deník obsahující tajuplnou zprávu: Přeber si z tohohle příběhu, co chceš, Melanie, a na zbytek zapomeň.
Je rok 1921. Violet Bondová se nemusí nikomu podřizovat. Vypravila se do Detroitu, energií kypícího centra prosperujícího automobilového průmyslu a nejrychleji se rozvíjejícího města Ameriky, kde jí život přináší nečekaná dobrodružství. Jenže ve světě ilegálních náleven, nových přátel a nečekaných lásek je snadné ztratit kontrolu nad vlastním životem. Když se Melanie ocitne na životní křižovatce, její a Violetin osud se nečekaně protnou. Ač je dělí několik generací, obě uvažují o tom, jak chtějí žít, a ptají se, co vlastně znamená být moderní ženou.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Poutavý román Holky z Detroitu je záživným čtením plným ženské síly a odvahy měnit svět i sebe. Jeho dvě stěžejní hrdinky jsou odolnými ženami, které si jdou tvrdě za svým, ale každé vítězství přináší i své oběti. Ztratit kontrolu nad vlastním životem je pak velmi snadné. Ponořte se do podmanivého vyprávění, v kterém na vás čeká napětí, romantika i emoce.

Příběh vyprávěný ich-formou se odvíjí ve dvou dějových liniích i časových pásmech. První má na starosti Melanie a je situována do současnosti. Úspěšná žena, která se ale neustále potýká s pocitem nedocenění od své matky, nachází ve zděděné starém autě deník své tety Violet. A právě ona má plně v područí druhou linii příběhu, která nás vrací zpět v čase do dob charlestonu a prohibice. Snaží se řídit heslem své matky – máš jenom jeden život – a v Detroitu, kam se přestěhuje, to jde téměř samo. Nechce se nechat spoutat konvencemi tehdejší doby a ani láskou. Najdou obě ženy svůj vysněný život, a co za to budou muset obětovat?

Být moderní ženou znamenalo to, čeho jsem jako nezkušená dívka toužila dosáhnout: pracovat, sama se rozhodovat, mít svobodu výběru, třeba i auto. Ale uvědomovala jsem si, jak lidé, kterými jsem se obklopovala, dali tomu slovu obsah a hodnotu – že nezávislost nebyla jen pozlátko, chodit na večírky a mít se dobře. Nějak jsem ztratila cit pro to, co je opravdu důležité.

Autorka napsala velmi záživný román plný barevných obrazců dvacátých let a silného tématu ženské nezávislosti. Její vyzrálý styl psaní sice neubíhá mílovými kroky kupředu, ale dává tušit, že tento příběh na sebe bude nabalovat další odnože a její popisy tehdejší doby budou lahůdkou pro všechny čtenáře historických románů. Musím uznat, že mně se linka z minulosti líbila o hodně víc, než současná. Doba, kdy se ženy začaly ozývat a nebály se vystrčit nos od plotny je autorkou popsána velmi autenticky i s přidanými hodnotami jako je vůně a chuť bourbonu i závratné nadšení z krásných aut.

Součástí obou dějových linek je romantika, která ale není stěžejním tématem této knihy. Tím se stává cesta za štěstím a svými sny navzdory době, okolnostem i překážkám. Odvaha, síla a snad i vzdor pomáhají těmto dvěma ženám vymanit se z pout rodinných i společenských představ a ukotvit svůj život pevnou a osobní rukou. Ale pozor, každá svoboda něco stojí…

Román Holky z Detroitu se mi velmi líbil, i když dějová osa není žádným velkým třeskem, autorka dokázala svými hrdinkami upoutat a atmosféru dvacátých let vykreslila naprosto dokonale. Vychutnejte si i vy zlatou éru jazzu, hříšnou dobu Jaye Gatsbyho a příběh dvou dívek toužící po nezávislosti.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za krásný příběh plný podmanivé jazzové hudby a svobody děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Holky z Detroitu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *