Recenze

Hortenziová zahrada

Ponořte se do Hortenziové zahrady, která je plná omamných vůní, rozkvetlých květů a vzrušujících zážitků.

Název: Hortenziová zahrada

Autor: Marie Lamballe

Nakladatelství: Brána

Počet stran: 448

Rok vydání: 2019

Už obal tohoto románu mě navnadil a doufala jsem, že to bude příjemné čtení. A naštěstí jsem se nemýlila. Krásný, velmi čtivý příběh, který se odehrává ve dvou časových rovinách.

První časové údobí spadá do období kolem druhé světové války a hlavními hrdinkami vyprávění se stávají dvě přítelkyně na život i na smrt Sema a Maelle. Obě vyrůstají na sousedních statcích v malém francouzském městečku Plouvan  v Bretani. Každá z nich hledá tu pravou jedinou lásku, ale oběma jim osud nadělí trochu jiný scénář, než jaký by si představovaly. Sema se zamiluje do Dustina – bratra Maelly, ale ten je stejně jako většina mužů ve vesnici odveden do války. Maelle si vybere poněkud horší scénář, její životní láskou se stane německý důstojník Peter a musejí tak svou náklonost schovávat před celým světem.

Bylo to období jedné zakázané lásky, která každým dnem a každou nocí sílila a prohlubovala se.

Příběh v současnosti se točí kolem mladé sochařky Giselle, která je pověřena zrestaurovat zchátralý klášter. Seznamuje se s místním podnikatelem – „náplavou“ Yannikem, který díky svým předkům není zrovna ve vesnice úplným oblíbencem. Spolu s Giselle sledujete nejenom pevný řád a dění v klášteře, ale začnete i rozplétat tajemství ukrytá hluboko v srdcích místních vesničanů. Ale ne všechny stíny, které na tomto tajemném místě Giselle vidí, jsou skutečné. Jak do toho všeho zapadá starý klášter Notre Dame de la Foret ležící uprostřed kouzelného lesa Brocéliande nedaleko Plouvan, kde se celý děj odehrává? Je to místo opředené starými legendami o bájných postavách – Merlinovi, Artušovi, Lancelotovi a jeho rytířích kulatého stolu.

Obě linky příběhu, ačkoli každá z nich začíná v jiné době, se na konci románu navzájem propojí a vám tak nabídnou celé své odhalení v plné kráse.

Příběh Semy a Maelly je více dějově rozvedený, nenechá vás chvíli vydechnout, akce střídá akci a stále se něco děje. Oproti tomu se příběh ze současnosti může jevit jako lehce nudné, táhnoucí se vyprávění, ale právě jistá špetka tajemnosti a mysticismu odehrávající se na podkladě dávných pověstí a mýtů, dělá celý příběh v současnosti zajímavým. Pokud příběh obsahuje dvě linie, většinou se mi jedna z nich líbí více, ale v tomto románu opravdu nedokáži preferovat žádnou rovinu. Obě dvě byly skvělé a navzájem se doplňovaly.

Přeskakování v čase je tak akorát vyvážené, děje se po několika po sobě jdoucích kapitolách, takže nemusíte mít obavy z častého přenášení se časem a tím pádem odpadá i chaos v příběhu.

Jako jediné negativum celého románu vidím v konci tohoto osudového příběhu. Konec byl tak trochu spíchnut horkou jehlou. Autorka vás celou knihu drží v napětí, jak to celé dopadne, aby potom na jedné stránce knihy vše odhalila a vás tak ochudila o konečný „whau“ efekt. A ani celé prozrazení životních peripetií všech účinkujících v příběhu nevyznívá zrovna pravděpodobně, trochu ve stylu všichni se polepšili a žili šťastně až do smrti.

Autorkou tohoto románu je Marie Lamballe. Pokud tuto spisovatelku neznáte, mohu vám prozradit, že se jedná o pseudonym autorky Anne Jacobs, která u nás vydala úspěšný historický bestseller Panský dům.

Nicméně jako celek se kniha četla opravdu velmi dobře, nepostrádá jistou dávku napětí ani vzrušení a pokud máte rádi romantické příběhy a střídání časových období je určena rozhodně pro vás.

Hodnocení: 90 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Hortenziová zahrada

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] zahrada) a románových ság (Panský dům) a ne vždy se dílo podaří. Četla jsem její Hortenziovou zahradu, která se mi líbila víc než Zlaté časy, ale zase Panský dům jsem odložila nedočtený. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *