Recenze

Romulus – první král

Pojďte se ponořit do starověké pověsti o zakladateli věhlasného Říma. ROMULUS – PRVNÍ KRÁL je nová kniha z nakladatelství Alpress a pro všechny, kdo milují historické romány je tato kniha nutností. Filmově vyprávěný příběh vás vtáhne do rozmanitého děje, kde nebude o napětí, intriky ani romantiku nouze.

Název: Romulus – první král

Autor: Franco Forte, Guido Anselmi

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2020

Počet stran: 368

Romulus – první král velkého Říma, zakladatel senátu, spravedlivý vládce a také milující muž. Budete sledovat jeho životní cestu lemovanou utrpením i radostí od samého začátku zrození až po úspěšného vladaře a zakladatele Říma. Dětství prožité po boku jeho dvojčete Réma je plné klukovin i opatrných krůčků do dospělosti. Studium u Erasta už dávalo tušit povahy obou bratrů. Zádumčivý, přemýšlivý Romulus se snahou vyřešit vše po dobrém byl pravým opakem svého bratra Réma, který se s horkou hlavou pouštěl naplno do všech činností a bez výčitek svědomí žil život na hraně. S dospíváním se pomalu od sebe bratři odcizují a jejich vzájemný konflikt naplno vypukne s volbou krále města Řím. Bohové rozhodli ve prospěch Romula, ale Rémus mu to nedokáže odpustit a tak znepříjemňuje vládu prvního krále Říma, jak se dá. Nelze se tedy divit, že i Romulus má své hranice a tak Rémus nakonec umírá rukou svého bratra. Řím za vlády Romula vzkvétá a jeho hranice se rozšiřují do okolí, což znamená válčení, nabírání nových mužů, ale také nedostatek žen, což Romulus vyřeší únosem Sabinek. Mezi nimi vyniká nepoddajná, hrdá Hersilie, která okamžitě Romula zaujme. Podaří se mu získat srdce Hersilie a ustát všechny mocenské boje o nadvládu? Intriky nejen politiky, ale i lásky jsou si velmi blízké…

ℑℑℑℑℑℑℑℑℑℑℑℑℑℑℑ

Historický román Romulus – první král je skvostným čtením, které vás rozhodně bude bavit. Hned od samého začátku knihy vás příběh vtáhne do sebe a vy se tak sami stanete součástí roku 772 před Kristem. Prožijete spolu s Romulem kus jeho pestrého života, od samotného zrození až do úspěšné kariéry vládce.

Celá kniha je rozdělena na deset kapitol + Počátek a Epilog. Názvy jednotlivých kapitol dávají už dopředu tušit, kudy se bude román ubírat – Narození, Dětství, Iniciace, Pomsta, Založení města, Stavba města, Únos, Války, Titus Tatius, Společné království. Mně osobně se nejvíc asi líbila část situovaná do dětství a počínající dospělosti Romula. Jeho cesta ke svému lepšímu Já, která vás nenechá na pochybách, že se jedná o silného jedince s ojedinělými charakterovými vlastnostmi. Ani pozdější jeho život není rozhodně nudný a z větší části se zaobírá mocenskými boji a intriky, které jsou narušeny jeho neutuchající láskou k Hersilii. Romulus položil základy senátu jako svého poradního orgánu a své obyvatelstvo začal vnímat jako občany svého města, nikoli jako poddané, což do té doby bylo naprosto něco nepředstavitelného.

Není stvořen pro ty mocenské hry, pro to jemné balancování, které umožňovalo mužům jako Titus Tatius získávat převahu nad ostatními. Vždyť jemu v podstatě nikdy nezáleželo na tom, aby se stal králem, nikdy netoužil získat moc. Všechno, co udělal, dělal pro lid, pro svůj národ a s ohledem na pravidla, kterým se naučil od svého otce. A nakonec všechno, co za to získal, byla jen smrt. Jeho rodiny, jeho přátel, osob, které stály při něm a kterým nejvíc věřil.

Autoři si tuto známou starověkou báji upravili pro potřeby svého románu a některé věci jsou v knize trochu jinak, než jak je známe z pověsti. Ale to nic nemění na faktu, že se jedná o velmi čtivý historický román, který vás bude bavit od začátku až do konce. Autoři vědí jak pracovat se čtenářovou myslí a vždy ve správný čas vám předhodí další zápletku, která vás znova a znova nutí neodložit knihu z ruky. Drsnost i syrovost tehdejší doby na vás bude útočit z každé stránky knihy.

Obálka knihy je dle mého velmi povedená. Drsný, větrem ošlehaný muž, jehož tvář zdobí jizva z boje, má v pohledu laskavost a přívětivost. Jeho zrak se upírá do dáli, k nebi plnému mraků, skrz které prosvítají první hřejivé paprsky slunce. Ale i tato na první pohled pokojná selanka je zalita ohněm a krví.

Celým příběhem vás budou provázet výrazné a přesvědčivé typy postav, které se před vámi obnaží na svou pravou podstatu. Jak budete milovat Romula, tak stejnou nenávistí budete zatracovat Réma i tyranského vládce Numitora. Trochu jsem se na začátku knihy obávala toho, že se budu ztrácet v postavách, přeci jenom se příběh hemží jmény jako Blesus, Sabutius, Elbutius, Faustulus apod. Ale kupodivu nic takového se nedělo a já ani jednou neměla problém zařadit postavu do správného „šuplíku“.

Celý román je nabitý akcemi i nečekanými zápletkami, a pokud máte rádi napětí, dobrodružství i trochu té romantiky, pak tento výjimečný historický román nemůže uniknout vašemu zraku. Já rozhodně doporučuji!!!

Hodnocení: 98 %

Za neskutečnou historickou jízdu plnou skvělého čtiva děkuji nakladatelství Alpress, na jehož stránkách si můžete knihu Romulus – první král pořídit. Doporučuji!

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy Romulus – první král Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová10.6.2020Tags: Historický román Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *