Recenze

Statek

Neobyčejný příběh o nezlomné lásce k rodné hroudě a také o hrdinném boji proti lidské závisti i zaslepené touze po cizím majetku vypráví román STATEK. Příběh podle skutečných událostí.

Název: Statek
Podtitul: Strhující příběh podle skutečných událostí
Autor: Ladislav Vrchovský
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 312

Zcela unikátní svědectví o statku rodiny Zíků se odvíjí na pozadí rozpadu Rakousko-uherského císařství, zrodu Československé republiky, první i druhé světové války a v neposlední řadě také totalitního komunistického režimu po roce 1948 až do současnosti. Přes všechnu nepřízeň osudu se nakonec potomkům Františka Zíky podařilo znova úspěšně hospodařit na svém statku, a to hlavně díky nezdolné víře, neutuchajícímu přesvědčení o své pravdě a zároveň neskutečně tvrdé práci, i když často za cenu nejvyšší – za cenu krve i lidských životů. Statek je symbolem lidského odhodlání bojovat v nelehkých dobách za svůj osud, právo na svobodu a bránit svůj majetek mnohdy doslova i vlastníma rukama.

≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈ ≈

Historický román Statek je vyprávěním o statečnosti a nezlomnosti lidského ducha i příběhem, jež vykresluje dějinné souvislosti s přehledem i patřičným důrazem. Seznamte se s rodinou Zíkových a nechte si vyprávět příběh jednoho rodinného dědictví.

Příběh je vyprávěn er-formou a mapuje život několika generací rodiny Zíkových. Projdete společně rozpadem Rakouska-Uherska, I. i II. světovou válkou, abyste zakotvili v dobách komunistického temna a rozloučili jste se v roce 2019. Obsáhlé a dějově rozmanité čtení, v jehož středu stojí motiv rodinného statku, kolem kterého se odehrává veškeré dění a protéká jím historie, jež má vliv na jeho další chod, vás podrobně seznámí s generací Zíkových, kteří se odmítli podrobit okolnostem i nátlaku a vždy se dokázali zvednout z bahna země a své rodinné dědictví opět zvelebit.

Konrád Altman starší pozvedl obočí: „Nic, říkáš? Tak já ti povím, co se děje! Doneslo se mi, že hodláš mladého Zíku zničit. Co tě to napadlo? Říkal jsem ti přece, že jeho otec Franz byl k nám Němcům vždy laskavý.“
„Tati, laskavý možná byl. Ale když se jednalo o to, jestli se má v konkrétním případě postavit na českou, nebo německou stranu, vždy to byla ta česká! Na to jsi zapomněl!“
„Ne, na to jsem nezapomněl. Ovšem na rozdíl od tebe nikdy nepřekročil ani hranici zákona, ani hranici slušnosti!“

Autor Ladislav Vrchovský má svůj specifický styl psaní, který nemusí všem sednout. Krátké kapitoly se střídají s delšími a mnohdy působí, jako by snad na sebe navzájem ani nenavazovaly. Svým hrdinům se příliš pod kůži nedostává a jeho postavy působí průměrným dojmem, díky čemuž ale vynikne zajímavý děj knihy, postavený na nelehkém lidském osudu rodiny Zíkových. Je to trochu na úkor většího emočního ponoru do celého románu.

Pan spisovatel na historii rozhodně nezapomíná a přibližuje čtenáři dějinné události v naší zemi jen tak mimoděk, přesto intenzívní formou. Dobové události i stěžejní dějinné okamžiky prostupují celým románem a otiskují se do života rodiny Zíkových nesmazatelnou a mnohdy i dramatickou stopou.

Tempo příběhu plyne pozvolnou, neměnnou rychlostí, jako když nasednete do dálkového vlaku, který nikde nestaví a vy tak máte možnost pozorovat a vnímat svět kolem sebe, jež ubíhá bez vašeho zásahu. Odvíjí se před vámi poutavý, pestrý scénář, do kterého ale nemáte možnost proniknout hlouběji.

Od autora jsem už četla jeho předchozí knihu Stará fotografie a bohužel i Statkem, ačkoliv se mi četl o poznání lépe než minulý román, se stále míjíme. Patřím mezi emotivnější čtenáře, kteří z knížek pocity nasávají jako houba, což se u pana Vrchovského bohužel nekoná. Jsem přesvědčena, že Statek si své nadšené čtenáře najde, a i když mám jisté výhrady, vlastně jsem nakonec ráda, že se tato historická sága ke mně dostala a já se dozvěděla jímavý osud rodiny Zíkových.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za historický román napsaný podle skutečných událostí děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Statek pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *