Recenze

Obchodnice z Amsterdamu

Historický román OBCHODNICE Z AMSTERDAMU je poutavým vyprávěním o ženské touze po nezávislosti, komplikovaných vztazích i velké odvaze postavit se zaběhnutým společenským konvencím. Podaří se Lydii na sklonku 19. století otevřít továrnu na sýry, aniž by zaprodala svoji svobodu? Nádherné čtení – doporučuji!❤

Název: Obchodnice z Amsterdamu
Autor: Simone van der Vlugt
Překlad: Lenka Řehová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 344

Píše se rok 1892. Lydie truchlí nad ztrátou rodičů, kteří zemřeli krátce po sobě. Zdědila jejich dům v Amsterdamu a venkovský dům v Purmerendu. Navzdory smutku je však plná nápadů do budoucna a rozhodnutá uskutečnit otcovy plány: založit moderní, parou poháněnou sýrárnu. Ale jako žena sama nesmí podnikat. Rozhodne se proto spolupracovat s Huibem, pokrokovým farmářem z této oblasti. Společně postupně budují největší sýrárnu v Severním Holandsku. Píše se rok 1913. Nora, dcera Lydie, se vdává za Ralpha, syna bohatého obchodníka, a pár se usazuje v Antverpách. Po vážném konfliktu s matkou ohledně původu jejího otce by Nora nemohla být šťastnější, že je pryč z domova. Svázaná normami však často pochybuje o své roli ve společnosti a časem také o vlastním manželství. Pak ale vypukne první světová válka a ona uprostřed děsivé noci prchá z města. Jak bude vypadat její budoucnost? A koho její manžel skutečně miluje?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Půvabné vyprávění vás čeká v románu Obchodnice z Amsterdamu. Moc se mi líbí, jak autorka píše. Už její předchozí román Půlnoční modř (strhující příběh malířky, která stála u zrodu delftské modré keramiky) byla nádherným a poutavým čtením a i tento její nejnovější počin září úžasnou atmosférou, zajímavým dějem a samozřejmě i romantikou.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem dvou hlavních postav příběhu Lydie a Nory. Matka s dcerou mají rozdílné vnímání světa, ale spojuje je touha po poznání i téma emancipace. Obě dvě prožívají životní zklamání i nenaplněnou lásku a zdobí je odvaha čelit problémům i neutuchající žízeň po životě.

Ví o sobě, že se pro všechno rychle nadchne. Aspoň dřív taková bývala, před smrtí svých rodičů. Teď cítí, že se do ní něco z té staré Lydie vrátilo. Možná to není běžné, ale rozhodně ne nemožné, aby jako žena postavila továrnu. Potřebuje jen pomoc nějakého muže, protože podle zákona žena továrnu založit nemůže.
Její myšlenky se vrátí k Huibovi. Ten taky potřebuje pomoc. Možná by si mohli být vzájemně prospěšní…

Já tuhle autorku miluju. Její romány jsou propracované, dějově atraktivní a provoněné dobovou atmosférou. Jemný, místy až poetický styl vyprávění vás okamžitě vtáhne do příběhu, který je rozprostřen do široka, ale zároveň v něm nenajdete hluchá místa. Celým románem se vine stěžejní téma ženské emancipace – právo žen na práci a jejich samostatnost a vy s napětím sledujete, jak se vám hrdinky mění před očima a nebojí se vzepřít společenským normám.

Román napsaný podle skutečných událostí neoplývá žádnými velkými dějovými zvraty, přesto je nabitý osobními i historickými událostmi, které intenzivně prožíváte společně s postavami, a užíváte si každou napsanou řádku. Výrazné postavy vás okamžitě zaujmou a vy s nimi budete prožívat všechny jejich radosti i pády. Intenzivním úsekem románu je rozhodně Nořino působení v přední linii během 1. světové války. Péče o zraněné vojáky i odvaha naučit se novým věcem je další formou emancipace a tato dějová část je velmi dramatickým a poutavým čtením.

Emoce a samozřejmě i romantika mají svá zastoupení a jsou důležitou součástí vystavěného děje. Autorka mě opět nadchla svým příběhem, který se netočí jenom kolem sýrů, ale nabídne čtenářům i další přidané hodnoty, jež s vámi budou souznět a nadchnou vás. Román Obchodnice z Amsterdamu mohu vřele doporučit❤, stejně jako předchozí knihu Půlnoční modř. Nechte se vtáhnout do pestrého děje a užijte si dobrodružství dvou odvážných žen.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další skvělý příběh této nizozemské spisovatelky děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Obchodnice z Amsterdamu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *