Recenze

Včerejší noci

Dva nejlepší přátelé. Jedna promarněná šance a noc, která všechno změnila. Román VČEREJŠÍ NOCI je jemným vyprávěním o životních nadějích, ztracených láskách i o pevných poutech přátelství. Emoce a romantika zaručeny. 😉

Název: Včerejší noci
Autor: Mhairi McFarlaneová
Překlad: Petra Královcová
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 376

Eve už roky tajně miluje Eda, jednoho ze svých nejlepších přátel. Zní to sice jako scénář hloupého romantického filmu, ale je to pravda. I když je Ed zadaný, ona věří, že jsou si souzeni a mají být spolu. Tedy – věřila. Pak jedna jediná událost otřese přes noc celou partou jejich přátel a odhalí pečlivě střežená tajemství, která je ukazují v úplně novém světle. A Eve neví, komu věřit.

ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ ƒ

Něžné vyprávění naplněné citem a láskou přináší nový román Včerejší noci a klidně si připravte kapesníky, protože na ně určitě dojde. Bolestné životní okamžiky se střídají s romantikou, pevným poutem přátelství i nadějí, která některým posune život do nových, nevyjetých kolejí.

Příběh jen vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní postavy Eve. V hlavě se jí odehrává spousta nápadů, pocitů i myšlenek a čtenář nezůstává o tyto vjemy ochuzen. Začátek jede v trochu zmatečném módu, v kterém se seznamujete se všemi účastníky příběhu, poznáváte nerozlučnou čtveřici přátel a letmo se vracíte do jejich minulosti. Celé vyprávění si sedá do pevných základů až s tragickou událostí, která všechny ovlivní a vytáhne na světlo pečlivě střežená tajemství.

Myslím, že pravda je taková: příležitosti v životě jsou jako dveře, které se otevírají a nadobro zavírají. Nemusíte si nutně všimnout, že se otevřou, nikdo vás ani neupozorní, že se zavřou. Pokud jimi neproběhnete, dokud můžete, je to konec.
Ale nikdo nechce slyšet, že šance na štěstí je časově omezená. Málokdo stojí o pravdu, že den už občas není vhodný k užívání. Není to žádný inspirační meme, nikdo to nenapíše ozdobným písmem vedle vzlétajícího orla. Příběh o mně a Edovi Cooperovi je o otevírání a zavírání dveří.

Pozvolna plynoucí vyprávění s jemnými odstíny citů a spletitými vztahy vás vezme na cestu životním příběhem, v kterém myšlenková moudra a emoce nacházejí své stabilní místo. Nejedná se o žádný dechberoucí trhák, spíše o jímavé vyprávění, které vám nabídne barevnou škálu emocí a dramatickou zápletku, jež převrátí životy mnoha účastníků. O romantiku také nebude nouze, a pokud jste čtenáři – zapisovatelé knižních moudrostí, připravte si tužku. Tady určitě najdete spoustu materiálu.

Autorčin styl psaní je čtivý, nicméně pro mě trochu nevyvážený. Dojemné okamžiky naplněné citem, vzrušením a hlubokými myšlenkami, které vás nakopnou k dalšímu čtení, se střídají s „omáčkou“ a nepodstatnými pasážemi, které srážejí celému ději zbytečně tempo a atraktivitu. Musím říct, že z větší části jsem se knihou prokousávala s nepříliš velkým nadšením, ale poslední třetina byla skvěle napsaná. Vše si najednou sedlo do těch správných linií a příběh konečně dostal ucelenou formu, v které romantika a jasně stanovená dějová osa převálcovala zbytek románu.

Román Včerejší noci ocení všichni hloubaví romantici, kteří upřednostňují komplikované vztahové propletence a velkou porci emocí.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za emotivní příběh naplněný romantikou, bolestí i nadějí děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Včerejší noci pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *