Recenze

Když panda tančí

Román KDYŽ PANDA TANČÍ je skvělým lékem na časy smutku a úzkosti. Laskavý příběh o radosti, sounáležitosti a neuvěřitelné odolnosti lidského ducha, kde se za maskou humoru ukrývá něžný a dojemný příběh, který vás chytne za srdce. ❤

Název: Když panda tančí

Autor: James Gould – Bourn

Překlad: Lucie Bregantová

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2021

Počet stran: 359

Danny Malooley neprožívá zrovna šťastné období. Před rokem při autonehodě přišel o svoji milovanou manželku a zůstal mu už jenom syn Will. Ten od té doby nepromluvil ani slovo a jeho všudypřítomná mlčenlivost Dannymu rozhodně nepřidá. Do toho má dluh na nájemném a v práci právě dostal padáka. O práci nemůže zavadit a tak mu nezbývá nic jiného, než si peníze vydělat trochu bláznivým způsobem. Začne se živit jako tančící panda v parku a jeho taneční kreace jsou všechno možné, jen ne zajímavé. Ale třeba se blýská na lepší časy. Přihlásí se do soutěže s pěkně tučnou odměnou, která by ho zahojila a podaří se mu přesvědčit tanečnici u tyče Krystal k soukromým tanečním hodinám. Navíc zjišťuje, že Will nezapomněl mluvit, jenom nehovoří se svým otcem, ale raději s opelichanou pandou v parku. Podaří se mu vyhrát soutěž, odrazit se ode dna nebo mu nekompromisní domácí nechá doživotně upravit fasádu? Někdy se ty nejnemožnější věci ukážou jako tou nejlepší cestou v životě…

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Román Když panda tančí je knižním pohlazením i povzbuzením. Měla jsem takové tušení, že se v knize bude ukrývat emotivní příběh, který mě pobaví a dojme. A měla jsem pravdu. 🙂 Autor rozjíždí na svých stránkách humornou kaskádu životních strastí, pod kterou se skrývá emotivní příběh plný naděje a lásky.

Příběh je vyprávěn er–formou, v které jdete ve stopách hlavní postavy vyprávění –  Dannyho. Seznamujete se tak se všemi prapodivnými postavičkami, které mu proplouvají životem a zažíváte s ním trapasy i bolesti všedního dne. Trápení s mlčenlivým synem i mnohá nedorozumění jsou běžnou každodenní součástí, ale Danny se přesto nehroutí. Jeho odolnost i odzbrojující přístup ke svému osudu se stane vaším milým a vítaným společníkem.

Muž se prohrabal zbožím na věšáku. Vytáhl černobílý kostým a spolu s maskou ho položil na pult.
„Na co se to právě dívám?“ zeptal se Danny.
Muž zamyšleně zabubnoval prsty a železná rukavice zaklapala o pult. Zkontroloval cedulku uvnitř kostýmu, a jak jen mu to brnění dovolilo, pokrčil rameny.
„Je to panda,“ prohlásil.
„Jste si tím jistej?“
„Ne, ale píše se to na visačce.“
Danny si kostým prohlížel a pořád nebyl přesvědčený. Jestli to opravdu je panda, pak je to ta nejsmutnější panda, jakou kdy viděl. Taková, co prožila nesmírně dlouhý život plný zklamání, nevěrných partnerů a nespolehlivých rad při sázení sportky.

Autor představil svým čtenářům příběh plný humorných výstupů a hořkosladkých vtipných skečů, kterými přikryl emotivní námět o lidském porozumění, soucitu a optimistické naději v lepší zítřky. Pokud máte rádi smělé, vtipné a moudré příběhy Jonase Jonassona nebo Fredrika Backmana, pak s knihou Když panda tančí, nesáhnete vedle. Niterný vztah mezi otcem a synem je popsán s lehkostí a skrytou naléhavostí, bez patosu a emotivního tlaku, přesto se necháte dojmout a citově rozhodit podtóny křehkého příběhu. Vše je mistrně skryto za převelice vtipným pláštěm legrácek, v kterém vám autor představí plejádu bravurně cíleného humoru. Hlavně v podání Dannyho ukrajinského kamaráda Ivana, který do příběhu vnáší prvek naoko hloupoučkého svalovce, ale s rukou nataženou k přátelství a srdcem na správném místě.

Jednou z mnoha předností tohoto románu jsou jeho postavy. Pestrá skrumáž potrhlých, milých a na první pohled odtažitých podivínů, kteří vás překvapí svou lidskostí a citlivostí, je výjimečnou potěchou pro čtenářovu duši. Každý z nich ve vás zanechá svůj nesmazatelný otisk a s nimi uzavřené přátelství bude trvat na věky.

Román Když panda tančí je prvotinou spisovatele Gould – Bourna a smekám před tím, co se mu podařilo na svých stránkách rozehrát. Svižné tempo i svěží psaná forma, která se obejde bez zbytečností, vás baví i přesto, že je patrné, kam se bude děj ubírat. V románu Když panda tančí je zkrátka důležitější cesta, než samotný cíl a vy se vlastně ani netěšíte na konec, protože to znamená, že se budete muset s Dannym a jeho partičkou podivínů rozloučit. U mě to rozhodně na dlouho nebude. Už teď je mi jasné, že si velmi brzo dám repete a jsem si jistá, že se zase budu královsky bavit a dojímat. 🙂 Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za neuvěřitelně vtipný a emotivní příběh děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Když panda tančí pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *