Recenze

Téměř zapomenuté recepty

Zajímají vás staré recepty ze zažloutlých kuchařských knih nebo matně vzpomínáte na povědomé dobroty, které jste kdysi ochutnávali u svých babiček? Autorka Michaela Smolová si dala tu práci, že vám je představila ve své knize TÉMĚŘ ZAPOMENUTÉ RECEPTY a vy je teď můžete vyzkoušet a znova se tak vrátit do dob svého dětství.

Název: Téměř zapomenuté recepty

Autor: Michaela Smolová

Překlad: Anita Ponešová

Nakladatelství: Grada

Rok vydání: 2021

Počet stran: 180

Oficiální anotace: Recepty Na domácí koláče, zákusky, chléb nebo pečivo, které najdete v této knize, už možná trochu zapadaly prachem. Když se ale podíváte líp, vzpomenete si, že přesně tyhle dobroty pekla vaše babička nebo teta… Že jste je jako děti ochutnaly u sousedů nebo na návštěvě. Sesbíraly jsme je ze starých zápisníků našich babiček a ze zažloutlých kuchařských knih a upravily tak, abyste si je mohli upéct i dnes. Kdykoli dostanete chuť na něco dobrého, kdykoli si budete chtít nostalgicky zavzpomínat na dobu dětství. Ať vám s námi chutná.

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Kniha Téměř zapomenuté recepty vás příjemně překvapí svým naditým obsahem. Žádné „vykecávání“ 😉 a dlouhé úvodní pasáže, hned od samého začátku se pustíte do pečení a začíná se pěkně zostra – vánočními recepty. 🙂

Celá publikace je jenom a výlučně o pečení, pouze krátké statě vám přiblíží autorčiny vzpomínky na blízkou rodinu nebo příběhy spojené s pečením. Hned na úvod vás čeká rejstřík receptů, na které se můžete těšit. A že máte z čeho vybírat ;-).
Vánoční recepty
Slavnostní recepty
Recepty na víkend
Chléb a pečivo
Podzimní recepty
Sirupy, zavařeniny, nápoje a jiné
Sušenky a drobné pečivo

Většina receptů je notoricky známých, buď je sami pečete, nebo jste o nich už slyšeli. Přesto vás autorka dokáže příjemně překvapit přidanou ingrediencí nebo „výživným“ nápadem, který vás nadchne. Recepty jsou dokonale popsané. Michaela Smolová se nesnaží omámit vás nedostupnými přísadami ani podrobnými postupy. Od bábovky přes krémeš až po vanilkové rohlíčky vám servíruje své sladké kousky a nezapomíná ani na sušenky, které se pro ratolesti vždycky hodí. Vše je jasně a srozumitelně popsáno na jedné stránce, kterou vhodně doplňuje na straně opačné barevná fotografie výsledného lahodného produktu.

Svůj první štrúdl jsme pekla pod dozorem babičky. Babička už nemohla chodit, seděla na hraně židle, podepírala se berlí a rázně jako generál mi dávala pokyny, jak správně zadělávat těsto. Hnětla jsem ho – nepřeháním – víc než 20 minut. Babička vždy jenom dloubla prstem do těsta a přísně řekla: „Ještě míchej!“ Neústupně dohlížela na to, aby bylo těsto správně vymísené.

Mimo jiné do sladkého pečení zakomponovala i kapitolu Chléb a pečivo (kapitola přesně pro mě) a nezapomněla ani na pitný režim, kde vám představí takové pochutiny jako vaječný koňak, borůvkový likér nebo ovocnou přesnídávku.

Foto – zdroj

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Michaela Smolová – z lásky k dobrému jídlu a sladkostem jsem si jednoho dne vymyslela blog Sisters Bakery – dnes už plný výborných receptů – a zatáhla do něj i mou mladší sestru Katu. Navzdory tomu, že je pečení mou velkou vášní, stíhám při něm být i starostlivou mámou našim dětem Michince a Adamovi, manželkou úžasnému manželovi a marketingovou konzultantkou na volné noze. Žije na Slovensku.

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Z celé knihy na vás dýchá kouzlo dětství. Probíráte se fotkami dobrot, které tak dobře znáte ze své minulosti a díky těmto receptům se vracíte do vzpomínek, které jsou prostoupeny takovými chuťovkami jako např. Boží milosti či vínové koláčky.

Publikace je vyšperkovaná barevnými fotografiemi z dílny Jarky Lempochnerové a musím zkonstatovat, že i kdyby vás podle názvu a popisu dobrota nijak nelákala, fotka vás přesvědčí, že tenhle recept prostě musíte vyzkoušet. Zkrátka a dobře s touhle publikací dostanou vaše chuťové pohárky pořádně na frak.

Pokud vás tato nádherná a inspirativní publikace zaujala, pak vězte, že už je na světě i další hříšné lákadlo v podobě Takmer zabudnuté recepty 2 – klenoty rakúsko-uhorskej kuchyne. A teď pěkně zástěry na sebe, vytáhněte vál a pusťte se do pečení s knihou Téměř zapomenuté recepty, věřím, že vám tyhle dobroty budou chutnat. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za umně vyvedenou publikaci plnou zajímavých receptů děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Téměř zapomenuté recepty pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *