Recenze

Kočka a Generál

Četli jste Osmý život (pro Brilku)? Pak si určitě nenecháte ujít ani další knihu této německé spisovatelky gruzínského původu s názvem KOČKA A GENERÁL. Ponořte se do psychologického románu o zločinu a trestu, o odplatě a zúčtování — a také o lásce.

Název: Kočka a Generál
Autor: Nino Haratischwiliová
Překlad: Michaela Škultéty
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022
Počet stran: 591

Píše se rok 2016 a v Berlíně se nečekaně protnou osudy tří lidí, kteří jsou natolik odlišní, že by se jen stěží dali najít rozdílnější. Kočka je mladá herečka původem z Gruzie, nadaná, neklidná, těkavá, vášnivě oddaná divadlu a své rodině. Moskevský rodák Alexandr Orlov, kterému všichni říkají Generál, se v průběhu let vypracoval na jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů a obestírá ho aureola tajemství a nebezpečí. A Vrána? Někdejší válečný novinář, jemuž se před rokem zhroutil svět. Všechny tři propojí mladičká Nura a jistá strašlivá událost, k níž došlo v malé vesnici na severním Kavkaze během první čečenské války, tedy před více než dvaceti lety. Avšak vina zůstává vinou, zlo zůstává zlem a před vlastní minulostí se nedá uprchnout.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Kniha Kočka a Generál je společenským románem, který stojí na psychologických jemných obrysech, historických souvislostech i hloubkových ponorech do nitra hlavních postav příběhu. Román nepatří zrovna k nejlehčí četbě, ale dokáže vás zaujmout a navnadit na svůj příběh o vině a pomstě a ani historické souvislosti nezůstávají pozadu.

Příběh v sobě ukrývá hned několik dějových linií, jejíž nitky se pomalu k sobě přibližují, postupně propojují a ukazují čtenáři holou, ničím nepřikrášlenou pravdu včetně obnažené hloubky lidské duše. S postavami budete plout navzdory času a ponoříte se do jejich minulosti i současnosti intenzivní silou.

Mlčel jsem, strnulý bázní nebo něčím jiným, co jsem ještě nedokázal pojmenovat a možná ani nikdy umět nebudu, lhostejno kolikrát mi potom takové hořící krajiny smrti popisovali, lhostejno kolikrát jsem je viděl sám. Fascinace hrůzou mi nedovolovala odvrátit zrak. Právě tento nepatrný pocit mě v oné chvíli přivedl na nápad, že chci takhle žít a sledovat takové příběhy, že je chci vyprávět, i když nejsou moje.
Poslouchal jsem Ivanin tichý, váhavý hlas a už jsem se v duchu viděl, jak kráčím životem s těžkým batohem, batohem plným příběhů, které jsem posbíral po celém světě: příběhů nahánějících strach, děsivých, krvavých, a přece veskrze lidských.

Autorka se opět nedrží při zdi a svůj příběh rozprostírá do široka, aby vyplnila každý prázdný kout svého románu polemizující myšlenkou, košatým popisem či čečenskou historií. Začátek se rozjíždí velmi slibně a po té nastupuje, jak už jsme u této spisovatelky zvyklí, lehce stagnující část, která se sice vleče pomalým tempem, ale stále má co vypovídat. Zřejmě nabírá dech k závěrečnému trháku, který dokáže čtenáře dojmout, vnitřně rozervat a přinutit ho k morálnímu rozřešení. Mnohovrstevnaté vyprávění nezapomíná na životní moudra s filosofickým podtextem ani na drama či emoce.

Z celého příběhu vyčnívají jako maják pestrobarevné postavy. Autorka se jim dokáže dostat pod kůži, kterou převrací všemi směry a ukazuje čtenářům rub i líc syrovou ničím nepřikrášlenou formou. Bez podsouvajícího moralizování vás nechá vyřknout soukromý ortel nad svými hrdiny a je jen na vás, do které škatulky si je zařadíte.

Román Osmý život (pro Brilku) je jenom jeden a to je bez debat.❤ Tentokrát mě autorka bohužel nedokázala natolik vtáhnout do svého děje, aby mi v něm zůstalo srdce i duše a odcházela jsem totálně rozsekaná. Přesně takto totiž na mě zapůsobila Brilka, která se stala mojí srdcovou záležitostí a Kočka a Generál se pouze přiblížil k hvězdné dráze své předchůdkyně. Nicméně mám velmi ráda styl psaní této autorky, její slova se vám rozletí myslí a zakoření v každém koutku, kde za sebou zanechávají zřetelné otisky. I když mě tentokrát tolik nezaujala, určitě si další její počin nenechám ujít. Pro náročnějšího čtenáře bude tato kniha jistě lahodnou manou a těšit se můžeme na další knihu této gruzínské spisovatelky s názvem Chybějící světlo. Vyjít má 30. 8. 2023.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za propracovaný psychologický román s množstvím lákavých odnoží, které mně dokázaly zachutnat, děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Kočka a Generál pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *