Recenze

Runy osudu

Nenáročný příběh z vikingské doby v sobě ukrývá romantiku, napětí i historii a celý tento mix je velmi příjemnou oddechovkou, která vám bude chutnat. Odloučeni časem, spojeni osudem – Linnea a Hrafn prožívají svůj příběh lásky i nenávisti v historickém románu RUNY OSUDU a vy se nechte unášet na vlnách nebezpečí, magie i urostlých vlasatých Vikingů. 😉

Název: Runy osudu
Auror: Christina Courtenay
Překlad: Lenka Marie Čapková
Nakladatelství: Red
Rok vydání: 2023
Počet stran: 360

Oddat se svému nadšení pro jazyk Vikingů a nechat se pohltit prací na archeologických vykopávkách je přesně to pravé, co Linnea Bergerová po nedávné traumatické události potřebuje. Když objeví krásnou brož a přečte nápis, který je na ni vyrytý, ztratí vědomí a probere se uprostřed skupiny mužů převlečených za Vikingy, kteří podle všeho berou svou hru na středověk velice vážně. Ztracená a zmatená Linnea se ocitne v moci Hrafna, vikinského válečníka, který si ji nárokuje jako svou kořist a zavleče ji na nebezpečnou plavbu přes moře, aby ji prodal jako otrokyni. Po vyplutí musí čelit nemyslitelnému: cestovala časem a ocitla se v devátém století. Linnea je rozhodnutá vrátit se zpátky do svojí doby, ale mezi ní a Hrafnem se začíná utvářet pouto. Dokáže odolat volání run a přijmout fakt, že její osud je tady?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Runy osudu je druhým dílem ze série Runy a musím říct, že to není vůbec špatná oddechovka. Předchozí díl Ozvěny run jsem nečetla, ale troufám si tvrdit, že to ničemu nevadí (každý díl má své vlastní hrdiny), jedině snad, že nyní po přečtení tohoto románu nutně potřebuji i úvodní díl. 😉

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem dvou hlavních hrdinů. Linnea je mladá dívka ze současnosti, která se jakýmsi časovým portálem přenese do doby Vikingů a jak už to bývá o nebezpečí ani lásku nebude nouze. Hrafn je totiž pořádně urostlý Viking se srdcem na pravém místě, ale také velmi nedůvěřivý a jeho jediným cílem je prodat krásnou cizí otrokyni Linneu a konečně se osamostatnit. Jak ale vidno, láska kvete v každém století a osudové rozhodnutí vůbec nemusí dopadnout ku prospěchu obou dvou.

Linnea kráčela v Hrafnových stopách, otřesená a uvnitř úplně sevřená strachy. Byla v Birce, nejspíš někdy v devátém století. V zatraceném devátém století! Pro Krista pána… Připadalo jí to nemožné, ale pokud se jí nezdál opravdu dlouhý sen nebo spíš noční můra, tak tohle všechno bylo skutečné. Viděla detaily, které si prostě nemohla vymyslet, věci, jež na velkém modelu města v muzeu chyběly.

Začátek se rozjíždí v trochu pohádkovém až dětském módu a musím říct, že jsem nebyla příliš nadšená viděnou plytkého příběhu, v kterém vám přenášení v čase okamžitě připomene úspěšnou sérii Cizinka. Postupem času se ale do mě příběh začal zakusovat pevnými zuby, které intenzivně nahlodávaly mé přesvědčení, a nakonec jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Romantika je samozřejmě nedílnou součástí, ale nijak přeslazená a i když tušíte, kam vše nakonec povede, dokáže se vyvíjet po celou dobu a udržet tak své čtenářky v neustálé zvědavosti.

Čtivý a přímočarý styl písma jde přímo k jádru věci a nezaobírá se nezáživnými informacemi. Živé vyprávění má nasazené svižné tempo, které po celou dobu nepolevuje a množství zápletek i nenadálých zvratů nutí čtenáře číst téměř do bezvědomí. Trocha vikingské historie vás také nemine, ale pouze umírněnou formou. Autorka vám nenápadně implementuje historické dění kolem těchto urostlých chlapáků přímo do děje a jelikož je navíc šikovnou vypravěčkou ani si neuvědomíte, že se vám dostává kus severského vzdělání.

I když se nejedná o žádný literární zázrak, román Runy osudu sedne všem čtenářům, kteří se chtějí příjemně pobavit a třeba se i něco dozvědět o světě Vikingů. Nenáročný příběh se přesně hodí do období vašeho odpočinku, kdy se chcete nechat unášet na vlnách čtivého příběhu naplněného romantikou, lehkou magií i napětím a „odfrknout“ si od všedních starostí. Nečekejte žádná moudra ani životní srdcervoucí příběh, očekávejte fajn oddechovku, která vám udělá dobře a já jdu shánět předchozí díl. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za nenáročný, ale velmi čtivý a milý vikingský příběh děkuji KNIHCENTRUM.CZ, na jejichž stránkách si můžete knihu Runy osudu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *