Recenze

Třetí polovička

Existuje dokonalý plán a jenom jedna pravda? Hrdinové románu TŘETÍ POLOVIČKA by mohli vyprávět… Ale dá se jim opravdu věřit? Před očima se vám odehrávají tři verze pravdy, které vám řádně zamotají „šešulku“. 😉

Název: Třetí polovička
Autor: Carola Loveringová
Překlad: Kateřina Prešlová
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 368

Když ji její přítel Burke požádá o ruku, Skye Starlingová se vznáší na obláčku štěstí. Je chytrá, krásná a pochází ze zámožné rodiny, a tak to na první pohled vypadá, že jí leží celý svět u nohou. Ve skutečnosti však bojuje s obsedantně kompulzivní poruchou, která jí zabraňuje navazovat milostné vztahy. Ale Burke – pohledný, starší a emocionálně vyzrálý muž – tvrdí, že ji chce… navždy! Akorát že Burke není tím, za koho se vydává. Je šťastně ženatý a Skye jen využívá pro své vlastní záměry. Aniž by postřehla, že se řítí do záhuby, začne Skye plánovat svatbu a Burke zatím svůj plán vypracovává k naprosté dokonalosti. Jenže dokonalý plán prostě neexistuje a neexistuje ani jedna pravda.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Psychologický román Třetí polovička je vybroušené čtení, v kterém s vámi autorka bravurně manipuluje a vede si vás svými vyznačenými cestičkami příběhu. Skočíte ji na to? U mě se jí to nepodařilo, ale myslím si, že to byla velká náhoda. 🙂

Příběh je vyprávěn třemi hlavními postavami, které k sobě mají velmi blízko. Zvolená ich-forma vám umožní poznat je opravdu do hloubky a zachytit drobná vlákna vyprávění, jež by vás mohla dovést k rozuzlení zašmodrchané zápletky. Příběh se proplétá nejen spletitými uličkami současnosti, ale nahlédnete i do minulosti všech tří protagonistů.

Nikdy jsem si o sobě nemyslel, že bych byl špatný člověk, doktore. Udělal jsem pár věcí, na který nejsem pyšnej, ale mám koneckonců srdce na správným místě. A vážně cítím, že teď je moje srdce tam, kde má být. Jestli jsem na něco přišel, tak na to, že život vám sám ruku nepodá, to byste musel být klikař. Ne, musíte jít a zařídit to tak, aby věci klapaly podle vás. Musíte ten zkurvenej systém přechytračit. A jestli má být Skye Starlingová jedinou obětí, budiž. Když se člověk předvádí, něco to stojí, a to je potřeba vědět. Však ona se z toho časem dostane.

Důmyslně vystavěná zápletka je hlavním táhlem celé knihy a musím smeknout před autorkou, jak systematicky a promyšleně dávkuje své informace čtenáři. Ačkoli jsem celou zápletku prokoukla dost brzy (opravdu ojedinělá náhoda 😉 ) a byla tak ochuzena o největší požitek z četby, přesto mě dokázal její příběh udržet u stránek. Rozvláčné tempo vyprávění neposkytuje čtenáři komfortní, intenzivní spád ani rychlé tempo a zápletka rozprostřená do všech koutů vyprávění zabírá zbytečně velký prostor, ale dějová osa je natolik výjimečná, že plně zaujme vaši pozornost.

Co mě hodně bavilo, byl náhled do světa osoby s obsedantně kompulzivní poruchou. Velmi fascinující čtení, které vám přiblíží toto onemocnění z podrobnějšího a praktického pohledu. Nezvládnutelné nutkání a obsese, které dokáží člověku změnit celý život a jsou jeho neoddělitelnou součástí, popsala autorka s citem, vkusně a naprosto dokonale.

Dostatek dějových zvratů a iritující obsazení některých postav vám dokáže zvednout hladinu emocí a načechrat vaši zvědavost do těch správných výšin. Napětí, jež kniha slibuje, je pouze lehkým odvarem, ale pokud máte rádi propracované psychologické romány, v kterých lidské hrátky nabírají nečekaný směr, pak směle sáhněte po knize Třetí polovička.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za psychologické čtení plné lží i pravd děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Třetí polovička pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *