Recenze

Rudé orchideje ze Šanghaje

Emotivní román RUDÉ ORCHIDEJE ZE ŠANGHAJE je založený na historických faktech a četných svědectvích a vypovídá krutý příběh korejské ženy, která jako tzv. žena útěchy poznala peklo japonských nevěstinců. Velmi drsné a intenzivní čtení.

Název: Rudé orchideje ze Šanghaje
Autor: Juliette Morillotová
Překlad: Dana Melanová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 416

V roce 1937, když bylo korejské dívce Kim Sangmi čtrnáct let, se její osud změnil. Byla unesena japonskými vojáky. Spolu s desítkami dalších korejských dívek a žen byla přinucena stát se jednou z takzvaných „utěšitelek“ obšťastňujících japonské vojáky. Poznala peklo japonských nevěstinců, ale naděje i mimořádná síla charakteru jí pomohly vzdorovat strašlivému osudu. Ohromující vyprávění o údělu korejských žen v době válečného tažení japonské armády vychází ze skutečných událostí.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Velmi silný příběh vás čeká v románu Rudé orchideje ze Šanghaje a připravte se, že to bude lehké čtení svým stylem psaní, ale náročné pro svoji dějovou linku pojednávající o tzv. ženách útěchy. Drsný a objektivně vyprávěný příběh vás dostane svojí neplánovanou intenzitou, která se do vás zanoří s důrazem a ocejchuje vás svým závažným tématem.

Příběh vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní postavy Kim Sangmi je od samého začátku velmi živým a bolestným čtením, které vás převálcuje svým námětem i hloubkou. S korejskou hrdinkou se seznamujete jako s malým děvčátkem a postupně společně projdete japonskou okupací i 2. světovou válkou. Nahlédnete pod pokličku historie i politického zřízení a jako houba do sebe nasajete tíživou atmosféru celého románu.

Proklínala jsem muže, kteří usekli můj život, když právě začal rašit, stejné muže, kteří zotročili můj lid, zneuctili tisíce žen, povraždili stejně tolik mužů i dětí. Muže, kteří kvůli slepému uctívání malého císaře jménem Hirohito věřili, že plní posvátné poslání a že musí zničit všechny, kdo se vzpírají jejich krutému jhu.

Hlavní dějovou osu zcela ovládá téma „žen pro útěchu“. Korejské, čínské, ale také malajské či filipínské ženy byly vyrvány krutě svému dětství, svému životu a násilím odvlečeny jako ženy útěchy do služeb japonské armády. Něžný eufemismus pro „prostitutky“. Byly vězněné ve vojenských nevěstincích, které japonská armáda zřídila na okupovaném území. Jen málo z nich mohlo žít po skončení války normálním životem. V temném stínu jejich příběhů se odvíjí i kus korejské historie, včetně japonsko-korejského konfliktu či 2. světové války.

Autorka svůj příběh vypráví se syrovostí a věcně, bez zbytečných emocionálních výlevů a vyhroceného patosu. Byla jsem ji za to vděčná, protože už jenom samotná dějová osa stačila k intenzivnímu proniknutí do mé mysli a nevím, zda bych vůbec ustála uměle vyšponované emotivní části. Čtivost i přes obsáhlé rozvětvení románu je patrná od samého začátku a barevné popisy prostředí i objektivní líčení politické situace přispívají k atraktivitě čtení i nastolení hutné atmosféry.

Román Rudé orchideje ze Šanghaje se mi velmi líbil. Není to lehké čtení a krutost i brutalita, které hrdinku provázejí, byly mnohdy za hranou mé výdrže. Už dlouho se mi nestalo, abych si musela dávat pauzy od čtení a rozdýchávat přečtené řádky. Pokud patříte k otrlejším čtenářům, pak si rozhodně přečtěte tuto výjimečnou knihu, která ve vás bude ještě dlouho doznívat svým drsným námětem a intenzivním vyprávěním. Citlivější čtenáři čtěte opatrně, tenhle román vás semele…

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velmi silný a hluboký příběh z Asie děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Rudé orchideje ze Šanghaje můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *