Recenze

Strašidla z Vidlákova

Dospělí si ani neumí představit, jaké trampoty musí řešit strašidla! Třeba ta z Vidlákova, naštěstí si vědí rady a nebojí se požádat o pomoc své kolegy z Prahy. Seznamte se s partou hradních přízraků a  kastelánem z jednoho neprávem polozapomenutého hradu …

Název: Strašidla z Vidlákova

Autor: Michal Vaněček, Renata Petříčková

Ilustrace: Václav Ráž

Nakladatelství: Grada – Bambook

Rok: 2020

Počet stran: 96

Na hradě Vidlákov ve stejnojmenné vsi, kterou kartografové nepovažovali za důležité zanést do mapy, bydlí kastelán Mňuk a s ním strašidla Mahulena, Bouchal, Škrtislav, Ohníček a Smrádek. Na hrad nejezdí moc návštěvníků a tak hrad pomalu chátrá a strašidla nemají koho strašit. Až jednoho dne přijede autobus plný rozjívených pražských dětí a rázem je všechno jinak. Strašidla se ze zapomenutých novin dočtou, že v Praze je muzeum strašení a rozhodnou se, že se pojedou přiučit strašení ke svým pražským kolegům…

Summa summarum

Nakladatelství Grada – Bambook tradičně vydává velice povedené dětské knížky a ani Strašidla z Vidlákova nejsou výjimkou. Pohádka dostala do vínku šitou vazbu, pevné desky a křídový papír. A  jak se na správnou pohádkovou knížku sluší, mnoho barevných celostránkových i menších ilustrací, které se dětem líbí. Duchové na nich vypadají jako přátelští rošťáci a sice víc než hrůzu budí sympatie, ale nenechme se zmást zdáním – nakonec svými strašidláckými dovednostmi překvapí nejen sami sebe, čtenáře, ale dokonce i pražská strašidla. Spoluautorem knihy je populární Michal Vaněček, na kterého nedá dopustit můj knihomolský symbiont Veru, tak jsem neodolala a svému pilotnímu dětskému čtenáři jsem předložila pohádkovou knihu, na které se podílel. Kniha má 21 krátkých kapitol. Mají průměrně 6 stran, ale vzhledem k tomu, že obsahují celostránkové ilustrace, dětský čtenář většinou nestihne protestovat, že „už nechce číst“ a textem se sám zdárně prokouše. Na knize se mi líbilo propojení moderního světa, do kterého se dnešní děti narodily a klasických strašidel / pohádkových bytostí, které v něm přes  lidskou nevíru a všechny technologické inovace stále existují a hledají způsob, jak „zase správně fungovat“.

Autoři Renata Petříčková a Michal Vaněček vsadili na klasickou formu tradičního vyprávění: hrdinové (v tomto případě strašidla) se vydávají na cestu, aby našli lék (způsob, jak zase správně strašit) a moudřejší a bohatší o zážitky se vrací domů. Tuto jednoduchou linku příběhu 7 leté dítě zcela jistě pochopí, nemá zapotřebí se ptát „a proč jdou tam a dělají toto?“ a tudíž po knize rádo sáhne a je schopné jí číst samo. Zápletka je jasná. V neposlední řadě na knize oceňuji seznámení se strašidly Staré Prahy.

Knížka se mi líbila a rozhodně pobavila mě i pilotního dětského čtenáře (7 let).

Hodnocení: 100%

Za seznámení s partou z Vidlákova a za krásnou pohádkovou knihu poskytnutou k recenzi děkujeme nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *