Recenze

Strom splněných přání

Milujete severský hygge styl, kouzlo Vánoc a romantické příběhy? Tento hřejivý mix vám nachystalo nakladatelství Cosmopolis ve své knize STROM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ, díky kterému zažijete pravou norskou zimu, lahodné jídlo, luxusní hotely a také pár zajímavých mužů, co dokážou pořádně rozehřát. 😉

Název: Strom splněných přání

Autor: Jenny Gladwell

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Překlad: Kateřina Tomcová

Rok vydání: 2020

Počet stran: 272

Jane je čerstvě po rozchodu se svým přítelem a vypadá jako tělo bez duše. Její šéfka už na ni nemůže koukat a rozhodne se ji poslat na služební cestu do Norska. Jako reportérka má Jane napsat článek o tradici darování vánočního stromu Anglii. Každý rok věnuje Norsko svůj strom Londýnu, jako vděk za pomoc při útěku a poskytnutí azylu norského krále během 2. světové války. Jane se vydává na cestu spolu s mladými bloggerkami, fotografem Benem, tajemným mužem Thomasem, televizní star Philipem a dalšími novináři za kouzlem Vánoc. Norsko je prosáknuté hygge stylem, který na ni vykukuje z každého koutu a vypadá to, že Jane si to začíná užívat, obzvlášť když se kolem ni začne motat úspěšná televizní hvězda. Obklopena luxusem, pohodou a norskou přírodou se konečně uvolní a dovolí si prožít románek. Navíc ještě dostane nápad na nový článek, který odhalí jeden romantický příběh z války.

♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠

Román Strom splněných přání je prostoupen pohodovou atmosférou s vánočním nádechem a okouzlující norskou přírodou. Na tomto hřejivém podkladě je pak vystavěn romantický příběh.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které jako stín doprovázíte Jane na cestě po Norsku. Kromě současné dějové linky se vám ještě dostane vedlejší dějová linka situovaná do roku 1940, která před vámi odkryje dějepisnou minulost Norska související s útěkem jejich krále do Anglie. Nese se na vlnách romantického příběhu, který zasahuje až do současnosti a celému románu tak dodává punc jedinečnosti. Právě tato linie z minulosti byla pro mě mocným táhlem celého příběhu a společně s ojedinělou atmosférou hygge stylu patřila k tomu nejlepšímu, co se mi od knihy dostalo. Vystavěný děj kolem Jane mě bohužel ničím nepřekvapil a od samého začátku dával tušit, kudy se bude vyvíjet. A bohužel i vzájemná interakce ústřední dvojice neobsahovala tolik romantiky, kolik by si jistě zasloužila.

Hygge vyjadřuje pohodový přístup k životu, je spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Nedílnou součástí hygge stylu je i příroda a autorka na to ve své knize nezapomněla. Provede vás kouzelnými lesy i zasněženým norským prostředím a rozehraje před vámi hru světel a magie přírody. Budete závidět všem účastníkům jejich cestu do Norska obklopenou nejen luxusem, ale i onou hygge atmosférou, která na vás bude vystupovat z každé stránky knihy.

Jane se opřela do sedadla. Kocovina spolu s pohledem na neznámou krajinu jí vnesly bezmála klid do duše. Za půl hodiny ovšem uviděla cosi, co ji okamžitě probralo: řadu obrovských skleněných krychlí, které jako by pluly vzdechem a tajuplně vykukovaly z nekonečné bílé scenérie. Hotel. Když Jane vystoupila, pochopila, že každá ta krychle je ve skutečnosti hotelový pokoj s prosklenými stěnami postavený na dřevěných sloupech.

„Páni.“ Neubránila se úžasu a Natasha jí potěšeně přizvukovala.

„Hotel Flyte,“ vysvětlila. „O cestě sem fantazíruju už od chvíle, kdy jsme začali tuhle cestu organizovat.“

I když mě příběh Jane až tolik neoslovil, kniha splnila mé očekávání. Zachycená atmosféra vyprávění, která se nese na vlnách neuvěřitelné pohody a štěstí vnikne i do vašeho domova a donutí vás zapálit si svíčku, načechrat víc polštáře, udělat si něco dobrého k jídlu a užívat si krásné okamžiky, třeba s knížku 😉 .

Pro všechny nadšence tohoto severského stylu, kteří se rádi přenesou k norským fjordům a užijí si romantický příběh, je kniha Strom splněných přání tím pravým „ořechovým“.

Hodnocení: 80 %

Za pohodovou náladu, kterou ve mně tato kniha vyvolala, děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete román Strom splněných přání pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *