Recenze

Lidé

Co myslíte, jak by mimozemšťané vnímali nás lidi? Spisovatel MATT HAIG o tom má jasnou představu, na které „postavil“ svou nejnovější knihu LIDÉ. Otevřete zcela „jiný“ příběh, který vás bezbolestně donutí přemýšlet nad životem a vším, co většinou přecházíme bez povšimnutí :)…

Název: Lidé

Autor: Matt Haig

Nakladatelství: Ocelot

Rok: 2021

Počet stran: 304

Oficiální anotace

Rady lidem: Netrap se svými schopnostmi. Máš schopnost milovat, a to úplně stačí. Buď milý k ostatním lidem. Na vesmírné úrovni jsou vlastně tebou. Směj se. Sluší ti to. Neměl ses narodit. Skutečnost, že existuješ, je hrozně blízko k nemožnému. Zavrhnout nemožné znamená zavrhnout sám sebe. Tragédie je jen komedie, která nedošla k naplnění. Jednoho dne se tomu zasmějeme. Zasmějeme se všemu. Nesnaž se být stále rozvážný a klidný. Takový je celý vesmír. Záleží na těch vřelých kousíčcích. Existuje takový paradox. Věci, které nepotřebuješ k životu – knihy, výtvarné umění, filmy, víno a podobně – k životu potřebuješ. Kráva je stále kráva, i když jí říkáš hovězí. Tvůj život bude mít přibližně 25 tisíc dnů. Postarej se, aby sis alespoň některé z nich pamatoval. Kvark není ta nejmenší věc. Přání na smrtelné posteli, že ses měl víc snažit, to je ta nejmenší věc. Protože neexistuje. Tato kniha, tato konkrétní kniha, vzniká právě tady, na Zemi. Pojednává o smyslu života a vůbec o ničem. Je o tom, co vyžaduje někoho zabít a zároveň ho zachránit. Je o lásce, mrtvých básnících a burákovém másle. Je o hmotě, antihmotě, o všem a o ničem, o naději a nenávisti. Je o jednačtyřicetileté historičce Isobel, jejím patnáctiletém synovi Gulliverovi a o nejchytřejším matematikovi na světě. V krátkosti, je prostě o tom, jak se stát člověkem.

Summa summarum

Kniha LIDÉ vychází v šité vazbě, s pevnými deskami a křídovým přebalem. Já jsem před otevřením výtisku udělala tu chybu, že jsem nabyla mylného přesvědčení, že se jedná o vtipné, oddechové čtení, u kterého se člověk směje a může „vypnout“ – nic takového nečekejte nebo budete zklamaní… Matt Haig napsal příběh, který je ze začátku plný matematických pojmů a definic a posléze přetéká filozofickými myšlenkami. Díky tomu se kniha nečte úplně jednoduše a předpokládám, že nikdo ji „nedá na první dobrou“. Dovedu si představit čtenáře, kteří nejsou zvyklí či nechtějí nad textem přemýšlet a příběh nedočtený odloží. Nicméně, pokud máte rádi hluboké myšlenky a je vám blízká literatura seberozvojového typu, budete z „Lidí“ nadšeni. Najdete zde mnoho moudrých myšlenek a postřehů, které v sobě mají sílu dodat naději a schopnost pohladit duši. Osobně řadím knihu mezi „těžší“ čtení, ale všem, kteří v životě hledají moudrost, kamarádí se s filozofií a vědí, že nejlepší obraz sebe samého získá člověk skrze nastavené zrcadlo jiným člověkem (tvorem 🙂 ) ji ♥ doporučuji.

Hodnocení: 88%

Za příběh plný inspirace k zamyšlení děkuji Megaknihy.cz.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *