Recenze

Utajená tvář tisíce a jedné noci

Dubaj – město světel, město extrémů. Bohaté a chudé. Světlo a temnota. Dobro a zlo. Právě sem se vydala Esther objevit tajemství své matky. Čím blíž se dostává k pravdě, tím víc ji jde o život. Znala vůbec někdy svoji matku? Román UTAJENÁ TVÁŘ TISÍCE A JEDNÉ NOCI vás přenese na exotické místo, kde se bude odehrávat příběh plný vášně, nenávisti, bolesti i překvapivé pravdy.

Název: Utajená tvář tisíce a jedné noci

Autor: Daniela Tullyová

Nakladatelství: GradaMetafora

Překlad: Boleslav Ryljak

Rok vydání: 2020

Počet stran: 288

Esther žije v Americe a její jedinou rodinu tvoří matka, jenomže ta nedávno zemřela. Při vyklízení její pozůstalosti Esher objeví krabičku zdobenou arabskými ornamenty a plnou fotografií zachycujících matku v kulisách exotické země. Co tam její matka dělala? A to má na sobě svatební šaty? Otázek je příliš a ta nejdůležitější Esther nedá spát. Znala vůbec někdy svoji matku? Vydává se pátrat do Dubaje a odhalit tak neznámý život matky. Její pátrání ale rozvíří temné vody nebezpečí, opravdu ji někdo sleduje nebo je už paranoidní? Kdekoli se ptá na matku, tam naráží na zeď odmítání a nevraživosti. Je tajemství její matky natolik temné, že jí může jít o život? Nebezpečná síť, která se kolem ní stahuje, začíná být příliš těsná a uniknout z ní a najít pravdu vypadá jako nemožný úkol…

ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ

Román Utajená tvář tisíce a jedné noci v sobě ukrývá příběh plný napětí, exotiky, ale také romantiky.  Od spisovatelky Daniely Tullyové jsem už měla tu možnost číst její první román Hotel u jezera stínů, který vůbec nebyl špatný a tento její druhý počin je ještě lepší.

Příběh je napsán ich-formou z pohledu hlavní hrdinky příběhu a vy se tak ocitnete opravdu velmi blízko jejímu pátrání. Budete přímými účastníky odhalování tajemství kolem její matky a prožijete s ní jednotlivé okamžiky naplněné nebezpečím a smrtí.

Znovu zůstanu sama, jen s krabičkou a zmatkem v hlavě. Ten malý kousek dřeva všechno změnil. Ukázal mi mámu v úplně jiném světle. Odhalil tajemství, které přede mnou tajila celý svůj život. Záměrně. Kvůli tomu teď vypadala jako lhářka, což mě přimělo pochybovat o pravdivosti informací, které mi sdělila o mých osmnáctinách. To, co jsem zpočátku vnímala jako krásně vyhlížející a exotický předmět, se proměnilo v nositele temných tajemství a já si přeju, abych ho nikdy nenašla.

Začátek knihy se rozjíždí velmi zvolna, ale s příjezdem do Dubaje nabere příběh zrychlené tempo, které nepoleví až do svého závěru. Esther se dějí neuvěřitelné věci a akce střídá akci, navíc postupné odhalování tajemství její matky také dává románu hnací motor, který se nezadržitelně řítí k překvapivému odhalení. Zasazená romantická zápletka odlehčuje napínavý děj, který ale stále zůstává jednou nohou v akčnosti.

Dubaj – zdroj

Velkým bonusem celého příběhu je rozhodně zvolené prostředí, do kterého je příběh zasazen. Střední východ nás fascinuje i lehce odrazuje a autorce se toto exotické prostředí podařilo vystihnout dokonale. Její popisy vás navnadí na pořádně dlouhou cestu do této cizokrajné země, abyste i vy odhalili kouzlo a magii tohoto sluncem prozářeného koutu světa.

Trochu mě mrzí, že je tato autorka u nás opomíjená a myslím, že neprávem. Dokáže své čtenáře přitáhnout k ději a vystavěnou zápletkou, která je plná napětí, ale i romantiky, umí příjemně překvapit. Styl jejího psaní je atraktivní a rozhodně se nejedná o žádnou jednoduchou, nerozvinutou formu. Autorka se nebojí sáhnout do rozvětvených popisů prostředí i samotných účastníků a přesto si stále zachovává energické tempo vyprávění.

Pokud máte rádi příběhy zasazené do exotické země, kde na vás čekají nebezpečné akce, vzrušující napětí i romantika, pak neváhejte a sáhněte po románu Utajená tvář tisíce a jedné noci.

Hodnocení: 90 %

Za úžasnou jízdu plnou skvělých zápletek a romantiky děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jejichž stránkách si můžete knihu Utajená tvář tisíce a jedné noci pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *