Recenze

Šach a mat

Autorka Ali Hazelwood přichází s další svěží, vtipnou, romantickou a velmi svižnou romancí, která má šmrnc a odpich. Ponořte se do světa strategie a zakuste složitou partii na poli lásky v románu ŠACH A MAT. Zábava zaručena. 😉
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s Knihkupectví Luxor za účelem recenze.

Název: Šach a mat
Autor: Ali Hazelwood
Překlad: Jana Jašová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 376

Mallory už šachy nehraje. Svého snu se vzdala, aby se mohla věnovat nemocné mámě a ségrám. V jiném vesmíru by se teď nejspíš chystala na vysokou, místo toho ale bere jednu směnu za druhou a snaží se vydělat dost na to, aby rodina nestrádala. Všechno se změní ve chvíli, kdy se Mallory rozhodne zúčastnit posledního turnaje v šachu a náhodou se jí podaří porazit šachového velmistra Nolana Sawyera. Nolana šokuje prohra s naprosto neznámou hráčkou. Ještě víc ho ale překvapuje, že má chuť utkat se s ní znovu. Mnohem chytřejší by přece bylo vycouvat, tak co to s ním je? Pro Mallory je tohle vítězství cestou k dalším peněžním výhrám, které by jí vytrhly trn z paty. Brzy se však přesvědčí o tom, jak nelítostná (a přitažlivá) dokáže konkurence být…

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Román Šach a mat je zábavnou a chytrou romancí, která se trefí do vkusu mladým i starším čtenářům. Příběh nejen o velké lásce je zasazen do šachového prostředí, a kdo by to byl řekl, že právě toto nerdovské ovzduší bude tak atraktivním a fascinujícím čtením? Šachové výkony, složité rošády a v neposlední řadě i téma genderových stereotypů dodává románu další zajímavou odnož, která se vám bude zamlouvat.

Příběh je vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Mallory, která kdysi bezmezně milovala šachy, ale teď na ně zanevřela. Chytrá osmnáctiletá dívka se má co ohánět, aby se postarala o své dvě mladší sestry a nemocnou matku a na nějaké hrátky s šachovnicí nemá čas. Jen jednou se nechá přemluvit k účasti na turnaji a hned je z toho problém. Podaří se jí totiž porazit šachové velmistra a sexy kluka v jednom Nolana. Zjistí, že i v této inteligentní hře lze přijít k penězům a zaplatit tak dluhy, takže se na nějaký čas šachy zase stanou alfou a omegou jejího života. Nolan už je jenom třešničkou na návykovém dortu.

„Sáhnuto-táhnuto,“ zamumlá. Taky se postaví. Když o krok ucouvnu, on se ke mně jedním přiblíží, a znova.
„C-cože?“
„Sáhlas na mě. Teď už nemůžeš přestat. Je to pravidlo, musíš hrát dál.“
„Tohle… tohle nejsou šachy.“ Zády narazím na překážku. „Můžu p-přestat, kdy chci.“
„Prostě nepřestávej.“ Jeho ruce se zvednou k mému obličeji.

Tentokrát autorka svůj příběh rozjíždí pozvolna a začátek se tak odvíjí v trochu neslaném módu, který ale naštěstí, s příchodem do šachového prostředí, nabývá na síle, naléhavosti, najednou se soli skoro až nedostává a voilá – romantická zápletka je na světě. Nechává své čtenáře ve slastném očekávání po celou dobu a polidšťuje jim svět šachových figurek i s jejich utajenými problémy.

Romantické knihy autorky Ali Hazelwood mám velmi ráda a mohou za to její hlavní hrdinky, které nejsou bezduchými loutkami nýbrž inteligentními osobnostmi zářící na poli vědy, matematiky či jiných exaktních nauk. Jejich nadprůměrná chytrost se promítá do celého děje a je velmi vítaným prvkem v moři lásky a problémů. Ačkoliv hlavní postava Mallory přesně zapadá do těchto vytyčených rozměrů, jistá ztřeštěnost a nedospělost tuto jedinečnost narušuje a společně s jejími malými sestrami může nejednoho čtenáře značně iritovat, ale jelikož se tentokrát jedná o „šuplíček“ young adult, je to zcela pochopitelné.

Další nezbytnou složkou této autorky je humor a i když je na hraně infantilnosti, neubráníte se přihlouplému úsměvu po celou dobu. I na tomto poli to funguje na jedničku stejně jako na šachovnici lásky. Romantika se odehrává v pozvolném tempu, přesto ji neustále cítíte a dokáže u čtenářek vyvolat efekt „panebože, ach“. 😀

Young adult román Šach a mat byl opět skvělou záležitostí a nabídnutá romantika, napětí i humor vedoucí ke zvýšené čtivosti, vám nedovolí odložit knihu z ruky. Já byla spokojena i přes rozpačitý začátek a těším se na další příběhy chytrých hrdinek i jejich cestu za láskou a osobním přerodem.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Autor: Veronika Es.

Knihou můžete listovat zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *