Recenze

Věčná touha po uznání

Chováte se sebevědomě, přestože v duchu bojujete s nejistotou? Máte často dojem, že nevíte, kdo doopravdy jste? Zmítáte se mezi pocitem nízkého sebevědomí a velikášstvím? Máte pocit, že nejste „nikdy dost dobrá“ ? Mnohé ženy se potýkají s nikdy nekončící potřebou po uznání blízkými lidmi a okolím. Koncept ženského narcismu v knize autorky Bärbel Wardetzki umožní mnoha ženám objevit na přímou podstatu jejich problému a osvobodit se od představy trpícího, perfekcionistického vnitřního dítěte. Kniha VĚČNÁ TOUHA PO UZNÁNÍ je určena všem ženám, které musí podobným pocitům dlouhodobě čelit.

Název: Věčná touha po uznání

Podtitul: Perfekcionismus narcistních žen

Autor: Bärbel Wardetzki

Nakladatelství: Portál

Rok: 2020

Počet stran: 248

Oficiální anotace

Text vychází z dlouholeté terapeutické zkušenosti autorky, které získala terapiemi bulimických žen. První část vymezuje koncept ženského narcismu jako pocit neschopnosti vyhovět požadavkům na dokonalost a ztrátu prožitku skutečného já. Zabývá se také rozdílem mezi narcismem u mužů a u žen. Druhá část se zaobírá problémy citové vazby, napětím mezi závislostí a autonomií, rodinnými vzorci, projekcí rodičovských ambicí, konfliktem madona-děvka, sourozeneckými vztahy a ideálem krásy. Třetí kapitola pojednává o vztahu mezi velikášstvím a komplexem méněcennosti, o postoji k jídlu, o kodependenci a různých jiných závislostech. V závěru jsou návody, jak se s narcismem alespoň částečně vypořádat.

Summa summarum

Novou knihu Bärbel Wardetzki vydává česky nakladatelství Portál jako brožovaný výtisk s měkkou vazbou. Text je rozdělen do 4 oddílů:

I . Ženský narcismus

II . Co se naučíme v raném věku, z toho může být později problém

III . Život v extrémech

IV . Terapie, svépomoc a cesta ke zdravému já

Většina z nás tuší, jak se projevuje narcismus, ženský narcismus má svá specifika, která autorka v knize krásně vymezuje, definuje a popisuje. Čtenář s překvapením zjistí, že narcismus u žen je spojen s neurotickými, depresivními, závislostními vzorci. Díky příkladům z praxe  a příjemně čtivému textu, který autorka psala s přáním pomoci postiženým ženám, se kniha může stát skutečným pomocníkem při hledání sebe sama a při autoterapii. B. Wardetzki se zabývá příčinami této poruchy (nemoci) v rodinných vztazích, kdy se téměř vždy na vzniku a rozvoji psychických a osobnostních problémů podílí despotická, narcistická či jinak „odmítající“ matka, která své děti (dceru) nutí k dokonalosti příkazy, zákazy a citovým nátlakem. (Jez, co ti dávám! Budeš si oblékat tohle! Ber jako dogma, co ti říkám! Buď taková a nebudeš maková! Když nebudeš taková, nebudu tě mít ráda! …).

Pokud  o sobě ´víte´, že (podle vašeho názoru) nikdy „nepodáváte“ dostačující výkon, ostatní vás mají rádi jen kvůli tomu, že ´působíte bezchybně´, máte potřebu být za všech okolností perfektní: nejhezčí, nejštíhlejší, nejvýkonnější, nejoblíbenější a nedovolíte si chybu – nedejbože omyl. Skrýváte své „Já“, autentické reakce a zakazujete si emoce, zamyslete se nad tím, kolik vás to stojí sil. Pokud se cítíte unavená, nešťastná, nepochopená, nemilovaná, zkuste si přečíst Perfekcionismus narcistních žen. S úlevou zjistíte, že nejste „hnusné, strašné“, ale jen zlomené a potřebujete pomoc. Titul zároveň doporučuji jako ´Bibli svépomoci´ ženám / dívkám trpící nějakou z forem poruch příjmů potravy. Kniha se mi velmi líbí, je skvěle psaná a jsem přesvědčená, že pomůže mnoha ženám „uklidit si v hlavě“. A nejen narcistním – ale všem, které cítí, že okolí (nemusí to být matka) je nutí k ´dokonalosti´, která je ničí.  

Hodnocení: 100% ♥♥

Za medicínu pro duši nejistých a zraněných žen děkuji nakladatelství Portál ♥.

UKÁZKA Z KNIHY, ZDROJ: PORTÁL

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *