Recenze

Dokud tě nenajdu

Thriller DOKUD TĚ NENAJDUnakladatelství Alpress jsem naštěstí v záplavě knižních novinek našla a udělala jsem dobře. V těch nemocnicích se ale dějí vážně divné věci 😉 .

Název: Dokud tě nenajdu

Autor: Liz Lawler

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 328

Emily Jacobsová se nemůže smířit se zmizením její mladší sestry Zoe a navíc se cítí vinna. Večer předchozího dne ji opilá Zoe volala, že neudělala zkoušky a chtěla ji vytáhnout na drink a svěřit se ji, ale Emily se nechtělo. Den na to zmizela. Pátrání nevedlo nikam, policie byla bezradná a ani osobní účast samotné Emily nevedla k žádnému zlomovému bodu ve vyšetřování. Uplynul už celý rok od tajemného zmizení Zoe, ale Emily se stále nevzdává své naděje. Nastupuje do nové práce a doufá, že tím získá trochu odstup a přijde na jiné myšlenky. Jejím novým pracovním působištěm se stává soukromá nemocnice, kde nastupuje jako zdravotní sestra, ale od prvního okamžiku se jí dějí podivuhodné věci. Sama se ocitne na novém pracovišti v roli pacientky a je podrobena malému chirurgickému zákroku. Po probuzení z narkózy si všimne, že na vedlejším lůžku se snaží oživit mladou ženu, kterou letmo zahlédla předchozí den. Ale než se stihne na cokoli zeptat, jsou jí podány léky, po kterých se propadne do hlubin bezelstného spánku. Druhý den ji všichni přesvědčují, že se jedná o halucinace po prodělané narkóze. Má opravdu noční můry nebo se zde dějí divné věci? Emily se rozhodne přijít celé záhadě na kloub a vydává se pátrat po neznámé ženě na vlastní pěst. Emily neví co se děje, ani komu vůbec může věřit.

≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥

Celý příběh ukrytý v knize obsahuje známky thrilleru, psychologického románu i detektivního žánru. Pomalými krůčky spolu s Emily odhalujete zápletku, která od druhé poloviny knihy nabírá na svém tempu a neopustí ho až do překvapivého závěru. Ačkoli se nejedná námětově o žádnou převratnou novinku, je celkem hezky zpracovaný a rozhodně mu nechybí známky napětí a vzrušení.

Hlavní postava Emily a hlavně její vnitřní rozpor je autorkou vykreslen do nejmenších podrobností a dodává tak knize další žánrový rozměr v podobě psychologického zaměření. Jednu chvíli mi trochu vadilo, jak se hlavní hrdinka stále nachází v situacích, které neustále dokola pracují proti ní a obrací vše v její neprospěch. Už to trochu zavánělo zbytečnou překombinovaností, v které všechny obviňující prsty ukazují na jednoho jediného viníka – Emily. Na druhou stranu i mně posléze začal nahlodávat červík pochybností, zda nezaměřit svůj hledáček přeci jenom na někoho jiného. Autorka vás dokáže dokonale mást celý děj a její odhalení je překvapující.

Tentokrát se na ni podíval soucitně. Konečně si uvědomil, kdo je vlastně tahle pacientka. „Ach, vaše sestra, Zoe Jacobsová. Ta studentka zdravotní školy, která zmizela z nemocnice.“ Dlouhou chvíli si ji prohlížel. Pak, jako by se probral z transu, bezvýrazně přikývl. „Je mi líto, že vás postihla taková ztráta.“

V očích se jí objevily slzy vzteku. Pohlížela na něho s odporem. „Tohle neříkejte! Je nezvěstná! Není mrtvá! Je nezvěstná. A já ji najdu.“

Zázemí nemocnice, do kterého je část děje zasazena, je vždy velmi vděčné prostředí, které zkrátka čtenáře zaujme a atraktivita celého příběhu je tak zaručena. A musím říct, že právem, protože i já se těšila na kapitoly situované do zdravotnického zařízení.

Kniha Dokud tě nenajdu je mé první seznámení s autorkou Liz Lawler a vypadá to, že asi nebude jediné. Její kniha je rozhodně čtivá a dlouhou chvíli u ní mít určitě nebudete.  Čeká vás zamotaný příběh zabalený do roušky tajemství a schovaný pod obalem napětí.

Hodnocení: 85 %

 

Za překvapující dávku thrillerového vzrušení a za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Dokud tě nenajdu můžete zakoupit.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *